|

Бугенвілія. Догляд та розмноження

Бугенвілія (Bougainvillea)багаторічна рослина, яка росте як ліана, або як деревце. Пагони бугенвілії покриті рідко колючками, за допомогою яких рослина чіпляється за опору. Ця рослина відноситься до сімейства ніктагінових. У бугенвіллії листя овальні, на кінці загострені, завдовжки до 7 см, квіти трубчасті, дуже дрібні, жовтуватого кольору, швидко відцвітають. Декоративність рослині надають барвисті приквітки – брактеї, що нагадують прозоруватий папір з темними прожилками. Приквітки за формою – округло-трикутні або серцеподібні, розмір приквітки досягає до 5 см, вони дуже яскраві і можуть бути різного кольору. Квіти швидко відцвітають, а приквітки прикрашають рослину дуже довго. Пагони бугенвілії ростуть дуже швидко, річний приріст пагонів досягає до 5 м (за умови природного вирощування). В домашніх умовах бугенвіллія також дає хороший приріст до 1м, якщо правильно за нею доглядати.

У природньому середовищі її можна зустріти у Пд. Америці. Бугенвілія буває у формі ліани або уформі деревця, але найчастіше її можна зустріти як в’юнкий кущ з гнучкими повзучими догори пагонами, які вкривають будинок чи терасу.

collage_vidi_begenvillii

Види бугенвілії

Рід бугенвіліїі представлений 15 видами, з них лише кілька придатні для вирощування в кімнатних умовах. Для вирощування у кімнатних умовах підходять бугенвілії бразильських видів Вougainvillea Glabra та її сорти, які пристосовані до кімнатних умов.

  • Bougainvillea Spectabilis. Цей вид бугенвілії відрізняється декоративними приквітками і кольоровими листками.
  • Вougainvillea Butіana. Добре переносить обрізку. Кущу можна надати практично будь-яку форму.
kimnatna_bugenvilliya

В наших кліматичних умовах бугенвілію вирощують як кімнатну рослину, або в оранжереях, вона боїться найменших морозів.

Догляд за бугенвілією

Доглядати за бугенвілією нескладно, якщо дотримуватись всіх нижче перелічених умов.

Яскравість світла для бугенвілії

Бугенвілія світлолюбна рослина, вона полюбляє багато світла, інколи прямі сонячні промені, але від обіднього сонця рослину краще притінити. Ставте рослину на західні, східні вікна, а на південних сторонах будинку ставте рослину подалі від вікна. При недостатньому освітленні пагони сильно витягуються, листя бліднуть, цвітіння призупиняється.

Бугенвіллія болісно реагує на зміну кліматичних умов, тому не переносьте рослину на інше місце, якщо в цьому немає потреби. Бугенвілія може скинути не тільки квіти та приквітки, але й листя. Ця рослина відноситься до примхливих. Якщо ж освітлення і температура повітря на новому місці майже не відрізняються від попереднього, через короткий час листя почнуть відростати.

riznokolorovi_bugenvillii

Температура повітря для бугенвілії

Активний ріст рослини припадає на весну-осінь, в цей період температура в приміщенні повинна бути до 25°C, найкраще винести бугенвілію на вулицю. А взимку вона перебуває у стані спокою, в цей період бажано знизити температуру до +10-+13°C (не допускається переохолодження земляного кому). Кімнатна бугенвілія боїться протягів, особливо стежте за бугенвілією взимку, щоб на неї не потрапляв потік холодного повітря.

Полив та вологість повітря для бугенвілії

У домашніх умовах особливу увагу треба приділити поливу бугенвілії. У теплу пору року її поливають по мірі підсихання верхнього шару грунту – 1-2 рази на тиждень. В природному середовищі бугенвілія росте на кам’янистому грунті гірських схилів, тому не переносить застою води. Воду з піддону після поливу обов’язково зливайте, щоб коріння рослини не згнило. Взимку рослину поливають рідко, так щоб земля не пересихала.

Бугенвілія любить високу вологість повітря, у теплу пору року обприскувати її потрібно 2 рази на день, обприскуйте м’якою водою, так щоб вода не потрапляла на приквітки. Якщо температура в приміщенні нижча + 15°C, то обприскувати не потрібно.

derevo_bugenvilliya

Підживлення бугенвілії

Підживлювати бугенвіллію потрібно 1 раз на 7 днів в період активного росту, чергуючи органічні і комплексні мінеральні добрива(для квітучих). Взимку бугенвіллію підживляти непотрібно, адже вона знаходиться в стані спокою.

collage_bugenvilliya

Як пересаджувати бугенвілію

Вибір горщика

Горщик повинен бути невеликого розміру – від 2 до 6 літрів. У великих горщиках бугенвілія активно росте, утворюючи густу зелень, але цвіте гірше, ніж в тісному горщику. У великих горщиках бугенвілію вирощують тільки в оранжереї, де є достатньо світла для нормального розвитку рослини.

Грунт для бугенвілії

Грунт для бугенвілії повинен бути легким і досить поживним, волого проникним, з нейтральною або слабо-кислою реакцією. Грунтову суміш для бугенвілії можна купити або приготувати власноруч. Вона повинна складатися в рівних пропорціях з листкової землі і грубозернистого піску, з додаванням вермекуліту, перліту, керамзиту.

Пересадка бугенвілії

У горщику потрібно зробити отвір для зливу зайвої води. На дно горщика насипати керамзит від 2 до 5 см в залежності від об’єму горщика. Насипаємо грунт, шар якого повинен бути 3-5 см, пересаджуємо бугенвілію способом перевалки(не можна порушувати земляного кому рослини). Між корінням і стінками горщика повинно бути до 3 см вільного місця, яке акуратно заповнюємо свіжим субстратом.

collage_obrizuvannya_bugenvillii

Як обрізати бугенвілію

Важливим моментом по догляду за бугенвілією є щорічне обрізування.

Осіннє обрізування. В першу чергу обрізуємо сухі пошкодженні гілочки. Щоб кущі були декоративними і більш пишними, восени (до початку зими) пагони обрізають до половини довжини. Це стимулює ріст бічних погонів.

Весняне обрізування. Весною обрізують дуже тонкі, викривлені, зайві пагони, а занадто довгі гілки вкорочують до половини. Формують крону.

Літне обрізування. Влітку молоді гілки обрізають відразу після цвітіння, з молодих бічних пагонів знову з’являться квітки з декоративними яскравими приквітками.

Примітка! Пагони 3-4 річні не обрізають, тому що на старих задерев’янілих гілках пробуджується дуже мало сплячих бруньок, і нові бічні пагони не виростають.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Як розмножувати бугенвілію

Бугенвілія розмножується живцями і відводками.

Особливості розмноження живцями

Весною для вкорінення використовують напівзадеревянілі верхівкові живці (верхівки пагонів) довжиною до 10 см (які залишилися після обрізки). Нарізка пагонів і висаджування проводиться аналогічно до розмноження гібіскуса живцями.

Хвороби і шкідники

При вирощуванні в домашніх умовах бугенвілія більш схильна до зараження шкідниками ніж у природному середовищі. Це попелиця і борошнистий хробак, павутинний кліщ та білокрила.

Якщо за бугенвілією неправильно доглядати вона може захворіти на різні захворювання.

    Можливі труднощі у вирощуванні бугенвілії:

  • Опало листя і приквітки – зміна місця, протяг, застій вод, або пересушування грунту, пересушене повітря, замало світла
  • Бугенвілія не цвіте – завеликий горщик, порушений період спокою, брак світла, занадто низька температура повітря.
  • Бугенвілія гине– перелив, гниють коріння (пересадіть рослину у повністю новий грунт, змийте старий і видаліть гнилі коріння), заморозки.

Схожі записи