Гарденія – догляд та розмноження
Гарденія(gardenia) – багаторічна кущиста рослина, яка цвіте гарними квітами з приємним ароматом. Запах гарденії нагадує жасмин – звідси і назва гарденія жасминова. Належить гарденія до родини маренових. У природному середовищі кущ гарденії може вирости до 2 метрів. Листя овальні, яскраво-зелені, блискучі із загостреними кінцями. Квіти у кімнатних видах гарденії (жасминової) переважно білі, діаметром до 7 см, а в природі діаметр квітки може досягати більше 10 см, квітка має матові пелюстки.
Залежно від виду, квіти в гарденії можуть бути махровими, напів-махровими і не махровими. У природному середовищі гарденію можна зустріти в Японії і Китаї там вона росте як чагарник.
Як доглядати за гарденією?
Гарденія вважається примхливою рослиною, вона вимагає постійного догляду. Їй потрібна постійна вологість і яскраве світло. При дотриманні нижче перелічених вимог, що до догляду, ця ніжна квітка буде милувати ваше око своїм рясним цвітом і подарує ніжний аромат жасмину.Яскравість світла для гарденії
Світло для гарденії весь рік має бути яскравим, але розсіяним. Найкраще місце для розміщення гарденії – західні або східні вікна будинку. Південні вікна також можуть підійти, але рослині потрібне затінення з 11-00 до 17-00 години. Для захисту від прямих сонячних променів можна використовувати світлу тканину або папір. Якщо Ви хочете виростити гарденії на північному вікні, то рослині потрібно створити додаткове освітлення. При вирощуванні гарденії на вулиці потрібно забезпечити захист від яскравих прямих сонячних променів, від усіх опадів і протягів. Найкраще вирощувати гарденію в тінистих місцях. Взимку гарденії недостатньо денного світла, тому її потрібно досвічувати за допомогою ламп. Якщо світла недостатньо, бутони починають сохнути і відпадати, а сама рослина може загинути. Гарденія дуже чутлива до будь якої зміни освітлення особливо в період бутонізації, її непотрібно повертати та переставляти в інше місце.
Тампература повітря для гарденії
Гарденія квітка теплолюбна, для росту і для цвітіння необхідно дотримуватися температурного режиму. Весна-літо -температура повітря повинна бути +22-+25° С , а в осіньо-зимовий період – +18°С. Квіткові бруньки гарденії закладаються саме при денній температурі 18°С, а вночі повинна бути температура 16°С. Взимку при температурі більше 22°С у гарденії починають рости пагони, а не квіткові бруньки. Гарденія не переносить протягів і переохолодження коренів. При температурі узимку нижче 16-18°С у гарденії можуть переохолоджуватися і загнивати коріння.
Як поливати гарденію
У період активного росту(весна -літо) гарденії потрібний рясний полив, у міру підсихання верхнього шару грунту. Восени і взимку полив повинен бути помірним (через 3-4 дні після підсихання з верхнього шару грунту). Взимку слід скоротити полив до мінімуму – 1 раз в 7 днів. Перед цвітінням за 3-4 місяці (у березні-квітні) гарденію на протязі двох місяців необхідно помірно поливати для того, щоб бутони правильно почали розвиватися,пересушувати або переливати гарденію не можна.
Вода для поливу повинна бути відстояною, але теплішою ніж температура повітря у кімнаті. Гарденії потрібний кислий грунт і кисла вода (на 1л додайте 5 капель лимонного соку).При неправильному поливі у гарденії починають жовтіти листя, а нові листочки дрібнішають.
Вологість повітря для гарденії
Вологість повітря для гарденії повинна бути високою особливо під час бутонізації. Як збільшити вологість повітря? До початку розпускання бутонів рослину потрібно обприскувати 2 рази на день. Квіти у гарденії дуже ніжні, при попаданні на них води відразу з’являються коричневі плями, тобто обприскуємо тільки листя. Для обприскування використовуйте теплу м’яку воду.
Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ
Добриво для гарденії
Для підживлення потрібно використовувати добрива, що підвищують кислотність грунту, можна використовувати добрива для азалій. Для дорослої рослини добрива (без кальцію) вносяться щотижня весь період вегетації, крім зимових місяців. Краще використовувати рідкі мінеральні добрива.
Обрізка гарденії
Кімнатна гарденія потребує щорічної обрізки після цвітіння. Потрібно обрізати на 1/2 або на 2/3 довжини пагона (на якому були квіти). Необхідно прибирати всі квітконіжки з зів’ялими квітами, хворі або слабкі пагони і пожовкле чи сухе листя. У міру зростання рослини, її прищипують регулюючи висоту рослини, також така процедура впливає на ріст нових пагонів. Пагони(живці), які обрізали можна використати для розмноження.
Як пересадити гарденію? Грунт для гарденії
Якщо гарденія потребує пересадки , то найкращим періодом для цього буде весна, або відразу після цвітіння. Молоді рослини потрібно пересаджувати один раз на рік, а дорослі – через 2-3 роки і при цьому частину коренів обрізати. Коріння необхідно очистити від землі, і обрізати(стимулює ріст нових коренів), на дно горщика насипати дренаж і посадити гарденію в легку, поживну, кислу грунтосуміш, підійде субстрат для азалій. А можна приготувати грунтосуміш і власноруч: в однакових частинах хвойна , дерновна, торф’яна земля з додаванням піску. Замість піску можна використовувати перліт або вермикуліт (3 частини). Щоб досягти необхідну кислотність, грунт потрібно проливати розчином з лимонною кислотою.
Розмноження гарденії
Хвороби виникають при неправильному догляді
Листя жовтіють, гарденія не цвіте – різка зміна температури, неправильний грунт, прямі сонячні промені.
Нові листки дрібніші і жовтіють – замало кислотності, полийте рослину підкисленою водою.
Розмножується гарденія живцями і насінням
Шкідники та хвороби
З шкідників гарденію найчастіше уражають щитівка і павутинний кліщ.
Хвороби виникають при неправильному догляді
Листя жовтіють, гарденія не цвіте – різка зміна температури, неправильний грунт, прямі сонячні промені.
Нові листки дрібніші і жовтіють – замало кислотності, полийте рослину підкисленою водою.