Лаванда: як садити та догляд
Лаванда – надзвичайно красива рослина з голкоподібними листками. Лаванда цвіте маленькими фіолетовими, білими, рожевими квітами, які зібрані у колоскоподібні суцвіття. Найгарніше лаванда виглядає в групових насадженнях ( висаджені рядами). Лаванда має специфічний запах ( лавандового мила), її запах виділяється лише тоді, коли ви обрізаєте квіти та гілочки, трете листя, чіпаєте кущ.
Лаванда дуже корисна рослина, її з давніх давен використовують в народній медицині. Крім цілющих властивостей, лаванду застосовують в кулінарії. Це чудова приправа до м’яса. Квітки використовують для приготування виробів з борошна і солодких страв, а також в якості ароматних добавок в соки та напої. Також лаванду застосовують в боротьбі з міллю. Квітконіжки зрізують, сушать і запихають у спеціально пошиті подушечки, які вішають поряд з одягом.
Види лаванди
Багато асоціюють кущики лаванди з незмінним фіолетовим кольором. Насправді відтінки різних сортів вражають своєю різноманітністю. Існують лаванди з синіми, білими, рожевими і навіть зеленими кольорами. І це тільки основна палітра. А відтінків суцвіть-колосків ще більше. Але забарвлення – не єдина відмінність між різними сортами лаванди.
- Відповідно до загальнопрйнятої класифікації, лаванда ділиться на дві великі групи : англійська і французька.
- Англійська лаванда – володарка вузьких листочків і подовжених колосоподібних суцвіть. Варто відзначити, що саме цей вид отримав найбільш широке застосування у ландшафті. Такі сорти спокійно зимують в середній смузі, не потребуючи викопування пізньої осені.
- Французька лаванда – більш примхлива рослина. Зовні вона схожа на англійську, але листя у неї ширші, а суцвіття коротші. Використовується в якості кімнатних рослин. Адже навіть незначні морози до -15 ° С можуть миттєво погубити рослину.
Де садити лаванду
Лаванда – теплолюбна рослина. Найкращим місцем для висаджування лаванди є відкриті сонячні ділянки. Також кущики лаванди можуть рости у півтіні, але рясного цвітіння вам не дочекатися. В тінистих місцях лаванда цвіте не рясно, гілочки видовжуються, кущ втрачає декоративний вигляд.
Всі види лаванди добре ростуть на супіщаних, рідше на суглинних грунтах, з хорошим дренажем. Кислі грунти бажано нейтралізувати вапняним розчином. Рівень родючості грунтів повинен бути середній (підживлений компостом).
Коріння лаванди погано реагує на високий рівень вологості в грунті. Тому, не висаджуйте її на заболочених ділянках, та на тих місцях де високо знаходяться грунтові води, в цих випадках висаджуйте лаванду на високі(40 см) грядки.
Як та коли садити лаванду
Лаванда погано переносить пересадку. Краще відразу визначитися із місцем висаджування. Щоб лаванда добре прижилася на ділянці, бажано купляти сорти від місцевих селекціонерів, які найбільш пристосовані до вашої кліматичної зони.
Висаджувати рослину потрібно ранньою весною, коли припинилися загрози нічних заморозків, або восени – не пізніше вересня.
Перед висаджуванням кущі лаванди потрібно добре полити, зануривши коріння у воду на 30 хв. В підготовлені посадкові ями(глибина і ширина 30 см) ставимо кущик рослини, засипаємо грунтом (перемішаним з компостом) і добре поливаємо. Грунт навколо рослини ущільнюємо. Кущі лаванди садимо за схемою: між рослинами в ряді не менше 30 см, між низькорослими; 100 см, між високорослими; між рядами не менше 1,5 метра.
Коли цвіте лаванда
Лаванда цвіте з червня до листопад. Насправді, тривалість цвітіння лаванди залежить від догляду. Якщо лаванду після першого цвітіння зрізати всі вершечки повністю садовими ножицями, як це роблять ландшафтні дизайнери, то вона зацвіте повторно через 3-4 тижні, але цвітіння менш рясним, як перше. А якщо видаляти тільки відцвілі поодинокі квіти, то лаванда буде безперервно цвісти аж до листопада. Обирайте варіан, який вам більше підходить.
Догляд за лавандою
Догляд за лавандою нескладний якщо дотримуватись нижче перелічених рекомендацій.
Полив лаванди
Поливати лаванду потрібно регулярно не допускати пересушування грунту, але заливати лаванду водою також не слід, тому, що її коріння дуже чутливі до надмірної вологості(можуть згнити).
Порада:Найкраще поливати землю навколо куща тоді, коли вона почне пересихати.
Прополювання, розпушування, мульчування грунту
Лаванда не любить ущільнення грунту. Її корінню потрібна хороша циркуляція повітря. Крім того, потрібно своєчасно прополювати грунт від бур’янів поруч з лавандою. Тому розпушування і прополювання грунту повинні стати регулярною процедурою.
Мульчування грунту забезпечить менше випаровування вологи з грунту, виключить ріст бур’янів, а перегнивання мульчі підживлятимуть рослину. В якості мульчі можна використовувати перегній, листя, солому, скошену траву, компост (шар мульчі 10 см). Але в будь-якому випадку біля основи стовбура грунт повинен залишатися неприкритим. Це вбереже рослину від гниття.
Обрізка лаванди
Обрізка є обов’язковим елементом в догляді за лавандою. Обрізати лаванду потрібно після цвітіння і восени. Але експерти рекомендують третій раз обрізувати лаванду ще весною. Тобто обрізати лаванду потрібно 3 рази: весною, після цвітіння і восени. Зрізуючи квіти і ще 2 см від початку росту квітконіжки (вершечок). Тільки обрізанням можна добитися компактних, маленьких, пишних кущиків лаванди з рясним цвітом. Але, захоплюватися обрізанням не можна. Практика показала, що обрізати лаванду можна сильно, здеревянілі гілки добре нарощують зелену масу.
Добрива для лаванди
Для рясного цвітіння рослинам потрібно багато поживних речовин. Підживляти лаванду потрібно ранньою весною, азотними добривами, і, в період формування квітконіжок, комплексним мінеральним добривом для квітучих рослин. Підживлення потрібно припинити в кінці літа – рослина готується до зими, активний ріст нам не потрібен. Якщо в якості мульчі ви використали компост – підживляти мінеральними добривами непотрібно. Розкладаючись під впливом зовнішніх чинників, він буде протягом всього сезону постачати рослині поживні речовини.
Розмноження лаванди
Лаванда розмножується насінням, живцями( весною), діленням куща.
Підготовка до зими
Лаванда теплолюбна рослина, її потрібно вкривати на зиму. Правда, в теплих кліматичних зонах можна обійтися і без цього – за словами експертів, лаванда добре переживе зиму, навіть якщо температура опуститься до -25 ° С. Якщо очікуються морози сильніші за цю позначку, утеплення необхідне. Крім того, не зайвим буде перестрахуватися в тих випадках, коли зима може виявитися малосніжною. Як та чим утепляти читайте у нашій статті «Підготовка рослин до зими»