Барвінок малий (Vinca minor L.). Коли збирати і як зберігати

Барвінок — рослина на перший погляд проста, проте є в ній щось таке, що привернуло до себе увагу навіть Жан-Жака Руссо

Інші назви барвінку малого

Могильник, хрещатий барвінок; латиною: Vinca minor; російською: барвинок малый.

Опис барвінку малого (як виглядає)

Трав’яниста вічнозелена рослина (півкущик) родини барвінкових. Стебла сланкі, тобто стеляться по землі, по вузлах укорінюються, мають 30-60 сантиметрів у довжину.

Квітучі гілочки прямостоячі.

Листки шкірясті, еліптичні, цілокраї, на коротких черешках.

Квітки поодинокі, великі (1-2 см у діаметрі), правильні, двостатеві, фіолетово-синього кольору, розташовані в пазухах листків. Мають лійкоподібний вінчик із п’яти зрощених пелюсток.

Плід збірний з двох листянок.

Цвіте у травні (а за деякими джерелами, з квітня по вересень).

Особливо велику популярність барвінок малий здобув наприкінці XVIII століття завдяки Жан-Жаку Руссо, який згадав цю рослину в своєму автобіографічному творі «Сповідь». Після смерті письменника підніжжя його пам’ятника прикрасили барвінком.

Регіони проростання барвінку малого

Барвінок малий росте на півдні України, в лісових і лісостепових районах, у північних степових зонах, а також у передгір’ях Криму і Карпат у букових, грабових, дубових і соснових лісах, посеред кущів. Зустрічається на Кавказі.

Заготівля і зберігання барвінку малого

В хід йде трава (стебла, листки, квітки) барвінку малого. Її заготовляють у травні-червні. Сушать при температурі 40-50 °С в таких місцях, як намети, горища або ж в сушарках. При цьому для сушіння розстеляють його тонким шаром (3-5 см). Відтак на виході отримують 40% сухої сировини. Зберігають барвінок малий у сухих приміщеннях, що добре провітрюються. Строк придатності — 2 роки.

Хімічний склад барвінку малого

Трава барвінку малого містить: алкалоїдів (0,3-0,4%), гіркі речовини, аскорбінову кислоту (900 міліграм-відсотків), урсолову кислоту, каротин (близько 8 мг%), фланоїди, рутин і т.п. До складу ж алкалоїдів входять вінкамін, вінкамідин, віноксин, вінцин, вінцезин, вінкамінорпін та інші — загалом понад двадцять.

Фармакологічна дія барвінку малого

Галенові препарати барвінку малого виявляють гіпотензивну, в’яжучу, протимікробну, протизапальну та кровоспинну дію. Знижують артеріальний тиск, розширюють венозні судини серця і судини головного мозку, розслаблюють мускулатуру тонкого кишечника, стимулюють скорочення матки.

З трави барвінку малого виготовляють препарати вінкапан і девінкан, які призначають при гіпертонії, спазмах судин головного мозку, неврогенній тахікардії та при інших вегетативних неврозах.

За матеріалами:

  1. Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник/Відп. ред. А. М. Гродзінський. — Київ: Українська Енциклопедія ім. М. П. Бажана, Український виробничо-комерційний центр Олімп, 1992.
  2. Мамчур І. Довідник з фітотерапії. — Київ: Здоров’я, 1984.
  3. Носаль М. А., Носаль І. М. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі. — Київ, 2013.
  4. Кархут В. В. Ліки навколо нас. — Київ: Здоров’я, 1974.
  5. Алексєєв І. С. Повний атлас лікарських рослин. — Донецьк: Глорія Трейд, 2013.
  6. Липа Ю. І. Ліки під ногами: Про лікування рослинами. — Київ: Україна, 1996.

Схожі записи