Vlastnosti výsadby rostlin v různých nádobách
Nádoby na výsadbu květin mohou být vyrobeny z jakýchkoli materiálů: keramika, plast, guma, kov nebo dřevo. Mylně se má za to, že květiny rostou dobře pouze v keramických květináčích. Rostou a kvetou dobře v jakýchkoli nádobách, stačí zajistit správný poměr půdy a drenáže a používat moderní a starodávné metody zadržování vlhkosti – hydrogel a mulčování.
Poznámka! U kotlů půda vysychá mnohem rychleji než na otevřeném poli a rostlina velmi rychle absorbuje živiny, to znamená, že při vytváření kontejnerové zahrady musíte denně sledovat vlhkost půdy v nádobách a v horkých letních dnech by se měla zálivka zdvojnásobit, stačí hnojit každých 5-7 dní.

Vlastnosti výsadby rostlin v nádobách
U keramických nádob stačí na dno nalít trochu keramzitu, aby bylo dno uzavřeno. Poté položíme namočený hydrogel, nebo položíme drenážní rohož, nalijeme zeminu a zasadíme rostlinu, nahoře ji zakryjeme mulčem. To vše děláme proto, abychom udrželi půdu vlhkou co nejdéle.

Výsadba do dřevěné nádoby je podobná, ale keramzit vyžaduje trochu více. U plastové nádoby by měla být vrstva hrubozrnného říčního písku nalita na vrstvu expandované hlíny o tloušťce centimetru a půl. Musíte se pokusit vybrat volnější půdu, je vhodné ji smíchat s perlitem a vermikulitem, sphagnem, hydrogelem.
Při výsadbě do kovové nádoby zabírá expandovaná hlína jednu třetinu výšky nádoby, následuje vrstva písku a lehká půda. Současně je stále lepší přemisťovat takové kontejnery ve stínu v horku a za deštivého a chladného počasí – pod baldachýnem nebo v altánu, na místě chráněném před větrem.
Výsadba květin do květináčů vyžaduje zvláštní podmínky, protože nemají odtok vody a pro kořeny je obtížnější dýchat, takže všechny uvedené rychlosti odtoku by měly být zvýšeny 1,5krát.

Výběr rostlin pro kontejnerovou zahradu
Škála rostlin používaných v kontejnerovém zahradnictví je široká – nejedná se pouze o letničky, ale také o trvalky, včetně: cibulovitých, alpských a pokojových rostlin, zakrslých jehličnanů, malých stromů a keřů, dokonce i vinné révy a vodních rostlin. Při výsadbě vysokých exemplářů se na dno nádob umisťují kameny pro větší stabilitu a ochranu před větrem.
Levandule se dodává v růžové, fialové, bílé a dokonce i žluté barvě.
Nádoby, rostliny a půda jsou hlavními materiály pro budoucí kontejnerovou zahradu nebo terasu. Výběr rostlin je velmi důležitý, ne všechny květiny jsou rády v nádobách, nebo spíše v malých nádobách. Pokud máte velké květináče (průměr větší než 30 cm), můžete do nich zasadit kteroukoli ze zahradních jednoletých květin, a pokud jsou vaše nádoby větší než 45-50 cm. V průměru, pak lze vysadit i trvalky. Pokud chcete vysadit trvalku a nádoba je menší než požadovaná velikost, budete ji muset na zimu zakopat do země až na úroveň povrchu, aby květiny úspěšně přezimovaly a nezamrzly.
Pokud jsou kontejnery malé, pak vysaďte květiny, které jsou nenáročné na objem půdy. Jedná se o petúnie, surfinie, pelargonium, lobelku, ageratum, měsíčkya nízko rostoucí odrůdy cínií, aster, sedmikrásek, verbeny, šalvěje, měsíčku, begónie, malé jiřiny, všechny jarní cibulky a gladioly. A lichořeřišnice je v tomto ohledu velmi rozmarná. Dekorativní slunečnice miluje velké nádoby. Popínavé květiny také nesnášejí malé množství půdy, jedinou výjimkou z nich je sladký hrášek.

V nádobách je zajímavé pěstovat nejen trvalky, ale i keře a dokonce i stromy. Zimostráz je nepohodlný na život, ale spirea a dřišťál, lesklý skalník a alpský rybíz, vrby, modříny, okrasné jabloně naroubované na nízký stonek také vypadají okouzlující a dodávají zahradě mírný japonský akcent.
Horské borovice, zakrslé smrky, modřín na kmeni přitahují zvláštní pozornost v nádobě, bude velkolepé, pokud zdobí terasu nebo zvýrazní u vchodu do domu. Pokud máte v květináči jehličnatou rostlinu, pak nezapomeňte: že smrk, borovice a jejich trnití příbuzní musí být spolu s nádobou vykopáni do země. V případě, že je příliš těžká nebo příliš krásná, opatrně vyjměte rostlinu z nádoby a přeneste ji na zem. Na jaře budete moci provést opačnou operaci.
Růže také rády žijí v květináčích, obzvláště elegantní jsou zde půdopokryvné „královny květin“ a odrůdy růží „Mozart“ a „Ballerina“. Bude se vám líbit v květináčích a standardních růžích a je snazší je izolovat na zimu v květináči.

V dostatečně velké nádobě nebo v několika středně velkých nádobách můžete vysadit minizahrádku. Zdravé koření (petržel, kopr, tymián, rozmarýn, máta, meduňka atd.), pažitka, saláty, cherry rajčata, okrasné papriky, jahody se v květináčích cítí pohodlně. Přidejte tam užitečné květy lichořeřišnice, měsíčku a měsíčků pro větší dekorativnost – máte zaručeno potěšení hostů. Takové kontejnery jsou místem v blízkosti grilování nebo grilování.