Сорт винограду "Подарунок Запоріжжю"
«Подарунок Запоріжжю» і всім виноградарям — прихильникам столових сортів — підготували селекціонери-любителі товариства «Виноградна еліта», зокрема Євген Ключиков.
Цей гібрид — суміш відомого «Талісмана» (основа для багатьох нових сортів) і пилку виноградних форм V-70-90 та R-65. Автор поставив собі за мету не стільки покращити смакові та естетичні якості винограду, як вивести більш морозостійкий сорт та не схильний до хвороб. Тому грона «Подарунка Запоріжжю» дещо програють багатьом сортам за виглядом, ягоди менш солодкі, часто зелені навіть після достигання, бувають дещо водянисті, але стійкі до різних несприятливих умов.
Та виноград користується попитом. Грона у «Подарунка Запоріжжю» досить великі, в середньому 900 г, бувають і до 2 кг. Ягоди мають яблучний присмак, шкірка тонка, але міцна. У виноградині 1–3 кісточки.
Сорт дуже добре зберігається (зокрема й на кущах) і транспортується.
Середньоранній, достигає в кінці літа. Високоврожайний, з великого куща можна зібрати 30 кг винограду. Морозостійкість висока — до -24 градусів. Не потребує вкривання на зиму.
Вирощують виноград «Подарунок Запоріжжю» в сухих, теплих, захищених від вітру місцях. Ґрунт підходить будь-який, добре дренований.
У підготовлену ямку завглибшки 70–100 см насипають дренаж (до 25 см), землесуміш (садова земля, пісок, торф, перегній). Саджанець підв’язують до опори, рясно поливають, надалі — тільки під час посухи. Найкращий час для посадки — весна.
У «Подарунка Запоріжжю» жіночий тип цвітіння. Тому щоб не мати клопотів зі штучним запиленням вручну, цей виноград треба садити його поряд із іншими сортами для перехресного запилення.
В перший рік рослину не обрізають, аж наступної осені. Відтак щороку обрізають восени. При активному рості зайві пагони, а потім суцвіття прищипують (бажано робити це, коли пагони винограду ще молоді, зміцнілі гілки погано обламуються).
Весною виноград підживлюють комплексними мінеральними добривами. Для вищого врожаю обприскують стимулятором росту гіббереліном. Ґрунт мульчують.
Сорт настільки стійкий до захворювань, що обробляти проти хвороб можна для профілактики лише в дощові роки.
Вже на другий–третій рік кущ починає плодоносити.