Сорт винограду "Ркацителі"
Батьківщина винограду «Ркацителі» — Грузія. До антиалкогольної кампанії 80-х років був одним із найпоширеніших сортів у колишніх радянських республіках. Але коли радянська влада вирішила «боротися з алкоголізмом», виноградників викорчували стільки, що популяцію «Ркацителі» не відновлено досі.
Та все одно дотепер цей сорт винограду найбільш поширений у Грузії нарівні з «Сапераві». Саме на Батьківщині росте 60% «Ркацителі». Але вирощують його і в Україні — на узбережжі Чорного моря.
«Ркацителі» — білий технічний сорт винограду. Надається до виготовлення різних видів вин: столові, десертні, кріплені, його використовують також для виготовлення коньячних дистилятів. Пробували робити з нього й ігристі вина — не дуже вдало: надто високий природній рівень алкоголю.
Крім класичного використання для виготовлення різноманітних вин, з цього винограду вичавлюють також сік: ягоди солодкі, соковиті, шкірка міцна, але тонка.
Смакує й просто як свіжі ягоди. Завдяки твердій шкірці може зберігатися неушкодженим кілька місяців.
Порівняно з іншими технічними сортами винограду, «Ркацителі» більш морозостійкий. Світлолюбний. Добре росте і плодоносить лише при дуже доброму освітленні.
Середньостиглий. Дозріває аж на початку жовтня. Тому ареал його поширення в Україні обмежується південними областями.
Найкращий ґрунт для «Ркацителі» — чорнозем: вологий, пухкий, водо- і повітропроникний.
Стійкий до оїдіуму, мільді та філоксери. Але може пошкоджуватися павутинним кліщем або гронковою листовійкою.
Висаджують виноград у ямки завглибшки 70 см. На дно насипають деревну золу (2 склянки), дренаж — керамзит, гравій, щебінь (до 10 сантиметрів), ґрунтову суміш (землю з мінеральними добривами). Саджанець слід посадити в ямку так, щоб усі бруньки були в землі, зверху — лише одна брунька, при цьому занадто глибоко садити не варто — не більше 45 сантиметрів.
Треба рясно полити — зо два відра води. І щедро поливати молоді саджанці до середини серпня, дорослі рослини — в міру потреби.
Обрізати краще восени.
Щоосені виноград бажано підживлювати.
Перед укриттям на зиму «Ркацителі» обприскують від хвороб (наприклад, 3%-ий розчин залізного купоросу, 300 г на 10 л води).