Іриси: вирощування
Іриси (півники) – весняні квіти, які цвітуть у квітні – червні, залежно від виду. Квіти ірисів асоціюються з теплими сонячними променями та нагадують нам, що літо вже на порозі.
Вже з початку травня на клумбах розквітають пишні бутони всіх відтінків ірисів (півників). Величезна кількість видів (близько 800) дозволяє підібрати сорти в потрібному поєднанні і разом з іншими рослинами створити дивовижні композиції.
Іриси у вирощувані та догляді зовсім невибагливі. Цвітуть до 2-х місяців, а деякі сорти ще раз зацвітають восени. Пік цвітіння у цих багаторічних рослини починається на 2-й рік після висаджування, а зими вони не бояться.
На фото: зверху зліва- ірідодіктум, справа – ксифіум, внизу – юнона.
Під назвою іриси насправді ховаються кілька дуже схожих зовні рослин, але відрізняються вони кореневою системою: кореневі іриси і цибулинні іриси, які діляться на ксифіум, ірідодіктум і юнони. У кожного з них є свої особливості.
Де садити іриси
Цибулинні іриси люблять сонце, вологу і добре прогрітий, родючий, пухкий грунт. Найневибагливіший до поливу вид – юнона. Цей вид віддає перевагу посушливим місцям. Іриси юнона можна садити на сонячні кам’янисті гірки.Іриси досить невибагливі рослини, але висаджувати їх у важкий грунт не можна. Якщо у вас важкий грунт, додайте пісок і торф, добре перемішайте цю суміш. Якщо у вашому регіоні бувають періоди злив, подумайте про дренаж грунту. Тоді ви уникнете хвороб в ірисів (загнивання коренів).
Висаджувати іриси бородаті потрібно на добре освітлених в першу половину дня місцях (схилах), захищених від протягів , щоб був відтік зайвої води і хороший дренаж. Іриси болотні і сибірські, навпаки, люблять вологий багатий грунт.
Підготовка грунту для висаджування ірисів
Іриси люблять багатий грунт. Якщо ваш грунт неродючий , внесіть весною (восени) перед висаджуванням в грунт садову землю або компост, підживіть її калійно-фосфорними добривами. Якщо грунт кислуватий, додайте доломітове борошно, крейду або деревний попіл. Якщо на ділянці суглинок, додайте торфу і піску, якщо, навпаки, ділянка піщана, додайте глинистої землі. Для знезараження перед висаджуванням пролийте ділянку фунгіцидом і обробіть гербіцидами від можливих бур’янів. Не використовуйте для підживлення гній.
Коли садити іриси
Іриси можна садити і навесні, і восени, і влітку після цвітіння. Головне, не забувати пересаджувати іриси кожні 3-4 роки, а сибірські іриси – хоча б раз в десять років, інакше вони вироджуються, розростаються і перестають цвісти.
Висаджування кореневих ірисів . Іриси весною висаджуються так само, як і пізнім літом, а саме після цвітіння. Зазвичай це відбувається з серпня до кінця вересня, хоча чим раніше посадити, розсадити або пересадити іриси, тим більше впевненості, що вони приживуться.
Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою
Пересадка та розділення куща ірисів
В процесі пересаджування ірисів на інше місце, їх обов’язково потрібно розділити. Як викопати та розділити кущ ірисів. Вилами викопати кущ ірису, розділити його на річні ланки з листям, акуратно вкоротити шнуркоподібне коріння, вирізати пошкоджені або підгнилі місця, продезінфікувати 20 хв в розчині марганцівки темно-рожевого кольору (при потребі), потім підсушити на сонці.
Коли та як садити цибулинні іриси? Цибулинні іриси цвітуть в основному з березня до квітня. Після цвітіння, десь в квітні, коли листя засохнуть наполовину, цибулини потрібно викопати, (якщо цибулини заллють дощі, вони стануть дуже схильні до грибкових захворювань). Викопані цибулини промивають в 0,2% розчині марганцівки або іншого фунгіциду, швидко просушують і зберігають у сухому провітрюваному приміщенні до середини вересня. Цибулини ірисів потрібно висаджувати у грунт в вересні. А весною вони підуть у ріст дуже рано, часом навіть сніг не встигне зійти. Глибина висаджування – 2 висоти цибулини, що не менше 5 см.