Материнка звичайна: опис, заготівля і зберігання, лікарські властивості

Лікувальні властивості материнки використовують і в офіційній, і в народній медицині. Рослиною залюбки “декорують” газон.

Інші назви материнки звичайної

Душанка, душинка; латиною: Origanum vulgare; польською: lebiodka pospolita; російською: душица обыкновенная.

Опис материнки звичайної (як виглядає)

Материнка звичайна — багаторічна трав’яниста рослина родини губоцвітих. Стебло пряме, чотиригранне, розгалужене, спрямоване догори, заввишки 30-90 см. Листки черешкові, супротивні, видовжено-яйцевидні, зверху темно-зелені, знизу — світлі, з дрібненькими чорними крапочками, що просвічуються.

Квітки дрібні, рожево-лілові, зібрані в суцвіття зонтик.

Плід складається з 4 однонасінних горішків.

Цвіте у червні-вересні.

Регіони проростання материнки звичайної

Материнка росте по всій території України в розріджених хвойних і листяних лісах, на узліссях, серед чагарників, на кам’янистих схилах.

Заготівля і зберігання материнки звичайної

Для виготовлення ліків використовують траву материнки. Верхівки стебел із листям, завдовжки 20-30 см, заготовляють у період цвітіння. Збирають у пучки, підвішують під накриттям або на горищі. Після сушіння обмолочуть і зберігають у добре закритих банках. Термін придатності — до одного року.

Хімічний склад материнки звичайної

Трава материнки містить ефірну олію (до 1,2%), дубильні речовини, флавоноїди, аскорбінову кислоту.

Фармакологічна дія материнки звичайної

Материнка діє заспокійливо на центральну нервову систему, посилює секрецію травних, бронхіальних, потових залоз, стимулює перистальтику і тонус кишківника, тонізує гладеньку мускулатуру матки, підвищує секрецію жовчі, діурез, регулює менструальний цикл, втамовує біль, має протизапальний ефект, аниглистний і протимікробний.

Материнку застосовують для лікування бронхіту, кашлюка, при поганому апетиті і травленні, при холециститах і дискінезії жовчовивідних шляхів, при ентероколітах (із діареєю чи запорами), при аменореї, посиленій нервовій і статевій збудливості, пригніченому настої і безсонні.

Трава материнки входить до складу грудних чаїв, потогінних, вітрогінних.

Компреси з материнки прикладають до фурункулів, наривів, настоєм полощуть горло і ротову порожнину при стоматитах, гінгівітах, для промивання ран, миють голову при мігренях, безсонні, випаданні волосся і лупі, використовують для ванн при екземі.

Приймати засоби з материнки внутрішньо протипоказано під час вагітності і при підвищеній секреції шлунка. У побуті сушену материнку використовують як інсектицид (проти молі).

За матеріалами:

  1. Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник/Відп. ред. А. М. Гродзінський. — Київ: Українська Енциклопедія ім. М. П. Бажана, Український виробничо-комерційний центр Олімп, 1992.
  2. Мамчур І. Довідник з фітотерапії. — Київ: Здоров’я, 1984.
  3. Носаль М. А., Носаль І. М. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі. — Київ, 2013.
  4. Кархут В. В. Ліки навколо нас. — Київ: Здоров’я, 1974.
  5. Алексєєв І. С. Повний атлас лікарських рослин. — Донецьк: Глорія Трейд, 2013.
  6. Липа Ю. І. Ліки під ногами: Про лікування рослинами. — Київ: Україна, 1996.

Схожі записи