Цілющі трави: ромашка лікарська

Лікарська рослина ромашка давно відома своїми цілющими якостями і відмінно зарекомендувала себе в народній і традиційній медицині при зціленні від безлічі недуг.

Ромашки, в тому числі і ромашка аптечна (Matricaria chamomilla) відносяться до сімейства Айстрові, але роду Ромашка. Стебло у ромашки аптечної прямостійне висотою до півметра та відходить майже від землі пагонами. На кінці стебла і всіх пагонів і формуються суцвіття. Їх буває багато, тому з одного куща можна зібрати до п’яти тисяч насінин. Листя двічі- тричірозсічені і нагадують «ялинку». Зацвітає ромашка в червні, а насіння на перших квітках готові вже в середині червня.

Втростити лікарську ромашку з насіння вам допоможе наша стаття “Лікарська ромашка – вирощування, догляд”

Ромашка аптечна – вже сама її назва говорить про лікувальні її властивості – використовувалася в медичних цілях з давніх часів. І до наших часів вона застосовується і в офіційній, і в народній медицині.

Склад ромашки аптечної

  • Ефірна олія і найцінніша речовина, що входить до його складу – хамазулен, яка має виражений протизапальний, антиалергічний та знеболювальний ефект, у вітчизняній і закордонній фармакології його і його хімічні аналоги використовують для лікування алергічних захворювань шкіри, бронхіальної астми, захворювань шлунково-кишкового тракту, важких уражень рентгенівськими променями і інших хвороб.
  • Органічні кислоти – аскорбінову, саліцилову, нікотинову та інші.
  • Дубильні речовини.
  • Гіркоти.
  • Діоксікумірін.
  • Мікроелементи і вітаміни.
  • Жири, цукру, пектини, слизу і багато іншого.

Корисні властивості ромашки

  • Протизапальна – це найпопулярніша і відома властивість квіток ромашки, відвари і настої знімають подразнення і зменшують запалення слизових оболонок і шкіри і можуть використовуватися для полоскання горла, ротової порожнини, для приймання всередину, а також для приготування лікувальних компресів і ванн.
  • Дезінфекційна – ромашка аптечна здатна знищити і зупинити зростання більшості відомих патогенних мікроорганізмів, завдяки чому з її допомогою можна знезаражувати рани і садна, робити компреси і примочки.
  • Жовчогінний – відвар ромашки має здатність посилювати виділення жовчі, що з успіхом використовується при лікуванні захворювань жовчного міхура і інших органів травлення.
  • Спазмолітична – відвари ромашки надають ефективну дію на всю гладком’язову мускулатуру, розслабляючи її, тому їх рекомендується застосовувати при спазмах в шлунку, кишківнику, захворюваннях нирок, жіночих статевих органів і так далі.
  • Болезаспокійливий – настої і відвари ромашки надають легку болезаспокійливу дію, вони зменшують запалення і полегшують стан хворого при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, гінекологічних проблемах, хворобах органів дихання і так далі.
  • Седативна – масло ромашки і відвари з квітів надають цілющу дію і на нервову систему людини, допомагаючи йому позбутися від напруги, безсоння, страхів, постійного роздратування та інших подібних симптомів.
  • Протисудомна – в Середні століття ромашку використовували для лікування судомних нападів при епілепсії і нерідко досягали чудових результатів, такий ефект пов’язаний зі здатністю рослини надавати заспокійливий вплив на нервову систему, одночасно знижуючи активність тих центрів в головному мозку, які «винні» у виникненні судом.
  • Протиалергічна – відвари і настої ромашки – одне з найбільш популярних і ефективних засобів для лікування алергічних захворювань у маленьких дітей і дорослих, вони чудово заспокоюють свербіння та інші неприємні відчуття, одночасно надаючи протизапальну, седативну і знеболювальну дію.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Як приготувати відвар з ромашки – рецепт

Його готують в такий спосіб: 1 столову ложку сухих квіток ромашки поміщають в емальовану посудину, заливають склянкою окропу (200 мл) і ставлять на водяну баню на півгодини, закривши кришкою. Отриманий відвар після цього наполягають ще дві-три години і проціджують. Потім отриманий відвар доводять до початкового об’єму (200 мл), додавши окріп.

chai_z_romashki

П’ють відвар по склянці тричі на день при лікуванні коліту, захворювань шлунково-кишкового тракту, метеоризму, невралгій і від безсоння.

Використовується відвар ромашки і зовнішньо: для лікування шкірних захворювань – екзема, дерматит, псоріаз та гнійних ран.

Для такого відвару потрібно взяти 1 столову ложку квіток ромашки і 500 мл води. Ромашку залити водою і поставити на плиту. Після закипання води ємність з відваром зняти з вогню і залишити на 15-20 хвилин для настоювання. Після цього відвар проціджують і трохи остуджують, а потім змочують їм м’яку тканину і прикладають до ураженого місця. Таку процедуру повторюють кілька разів на день.

Схожі записи