Sklizeň bylin na zimu
Sklizeň bylinek na zimu je docela obohacující záležitost, protože v zimě si můžete připravit voňavý čaj a sušené nebo mražené bylinky použít při vaření, do polévek, hlavních jídel a koření na maso.
Vůně bylinek vám vždy připomene vůni léta.
Sklizeň petrželky, celeru, kopru, máty, bazalky, rozmarýnu, máty, meduňky, levandule a dalších bylinek na zimu je poměrně snadný a zajímavý úkol.
Kdy sbírat bylinky
Bylinky je nutné sbírat v době nejvyššího obsahu éterických olejů v nich, zpravidla před pučením, protože poté rostlina směřuje hlavně všechny své síly a šťávy k tvorbě květů a semen. Nejlepší čas na sběr bylin je krátce před kvetením, vždy za suchého a slunečného počasí. Pokud potřebujete květiny a semena, sbírejte bylinky během kvetení nebo krátce před dozráním semen.
Podívejte se na videorecept: Třešně ve vlastní šťávě.
Виростити пряні трави на підвіконні, вам допоможе стаття:
„Pěstování zeleně na parapetu“
Nejvhodnější doba pro sběr bylinek:
- meduňka, zelený koriandr, fenykl, kopr, medvědí česnek se sklízejí před květem;
- na začátku kvetení – máta peprná, tymián, majoránka, šalvěj a saturejka;
- během kvetení – oregano, řebříček, heřmánek, levandule, arnika;
- Krátce před dozráním semen – semena koriandru, fenykl, kmín, kopr.
Bylinky je nutné sbírat pouze za dobrého suchého počasí, ráno nebo večer, kdy již z listů zmizela rosa. Kořeněné bylinky je vhodné nezalévat v předvečer sklizně, ale po sklizni, pro lepší růst nových listů nebo stimulaci nových květenství, by měly být dobře napojeny.

Jak sušit bylinky
Sušení bylinek je jedním z nejoblíbenějších způsobů sklizně bylinek na zimu. Pozitiva sušení: sušené bylinky se perfektně skladují, vyžadují minimum místa a prakticky neztrácejí své blahodárné vlastnosti. Hlavní věcí je dodržovat technologii sušení.
Aby si bylinky uchovaly maximální množství živin a neztratily své vlastní aroma, je třeba je správně vysušit. Petržel, kopr, meduňku nebo mátu opatrně nasekejte, opláchněte pod tekoucí studenou tekoucí vodou a vložte do cedníku uschnout (nebo použijte sušičku salátu). Když voda odtéká, rozložte snítky zeleniny na kuchyňskou utěrku a nechte 30-40 minut zaschnout. Poté voňavé bylinky svažte do svazků a zavěste je do stinné, suché místnosti, která je dobře větraná. V závislosti na druhu zeleně může sušení tímto způsobem trvat čtyři až sedm dní.
Pikantní zelenina je považována za dobře vysušenou, pokud neztratila svou přirozenou barvu a nezískala jasnější a bohatší vůni. V rukou se snadno rozpadá a téměř okamžitě se promění v prášek.
Důležitý! Nenechávejte dobře vysušené bylinky na vzduchu – přesušená zelenina zežloutne a téměř úplně ztratí své aroma. A nezapomeňte, že hlavním pravidlem pro skladování bylinek je pečlivé balení do těsně uzavřených skleněných nádob.
KvitkaInfo nabízí výrobu vlastních suchých koření pro výrobu omáček, salátů, polévek, omelet, masových pokrmů…
Italské bylinky
Italské bylinky se skládají ze sušených bylin a zeleniny ve stejném poměru, jmenovitě: bazalka, petržel, oregano (oregano), česnek, sušená sladká paprika, cibule, rozmarýn, kmín (celý).
Toto složení bylin a zeleniny se používá k výrobě pizz, polévek, omáček, masových pokrmů a příloh. Tato směs dodá vašim pokrmům voňavý chuťový buket charakteristický pro italskou kuchyni.
Provensálské bylinky
Mezi provensálské byliny patří ve stejném poměru tyto suché byliny: oregano, bazalka, majoránka, rozmarýn, máta, tymián, saturejka, šalvěj.
Tato kompozice bylin s nádhernou vůní dodá vašim pokrmům vynikající chuť a vůni. Z těchto bylinek můžete připravit následující pokrmy: studené a teplé polévky, omelety, pizzy, saláty, pro ryby a drůbež.
Středomořské byliny
Složení středomořských bylin zahrnuje ve stejném poměru následující suché byliny: oregano, kopr, koriandr, majoránka, saturejka, petržel.
Toto složení 6 bylin je vhodné pro přípravu omáček, salátů, masových pokrmů a uzenin.

Jak zmrazit zeleninu
Mražení, další způsob sklizně bylin na zimu. Nejčastěji zmrazené: petržel, kopr, celer, bazalka. Koneckonců, mražená petržel obsahuje dvakrát více vitamínu C, než se pěstuje v zimě v pokojových (skleníkových) podmínkách.
Zvýrazněte koutek v mrazničce, kde se bude dobře skladovat pikantní zelenina a potěší vás vitamíny, chutí a vůní léta téměř po celý rok.
Způsoby, jak zmrazit zeleninu
Zmrazení celé a nakrájené zeleniny
Zeleninu musíte zmrazit následovně: bylinky a bylinky omyjte ve studené vodě a položte na ručník, aby uschly. Připravenou zeleninu uspořádejte na polici v jedné vrstvě, nechte 2 hodiny v mrazáku a poté je vložte do plastového sáčku nebo plastové nádoby. Nebo zeleninu složte po částech.
Již nakrájenou zeleninu můžete také zmrazit, po vysušení ji jemně nasekat a nasypat do nádoby. A je to, greeny jsou připraveny na zimu.

Zmrazení ve formě kostek ledu
Nadrobno nasekejte kopr, petržel, celer nebo bazalku, vložte do misek na kostky ledu a důkladně utlačte. Navrch nalijte trochu vody a připravenou zeleninu pošlete do mrazničky. Nalijte hotové kostky do sáčku a znovu použijte formy. Pár takových kostek, vhozených v zimě do hrnce, dodá každému pokrmu letní chuť.

Zmrazení zeleniny v oleji
Zmrazení bylinek v oleji nebo másle je skvělý způsob, jak připravit bylinky na zimní dušená jídla, polévky a bramborové pokrmy. Tato jídla obvykle vyžadují olej a bylinky v oleji můžete snadno vyjmout z mrazničky a použít je jako základ pro vaše jídlo.
- 7 кроків для заморожування трав в олії або у вершковому маслі
- Vyberte si pevné a čerstvé bylinky.
- Pokud chcete, můžete je nasekat najemno. Nebo odejděte s větvičkami a listím. Nebo můžete kombinovat jemně nasekané a celé
- Bylinky dejte do kostek ledu asi do 2/3.
- Bylinky zalijte olivovým olejem nebo rozpuštěným nesoleným máslem.
- Zakryjte plastovým obalem a vložte přes noc do mrazáku.
- Vyjměte zmrazené kostky z formy a uložte je do mrazničky, do nádob
- Nezapomeňte každou nádobu nebo sáček označit typem trávy (a másla) uvnitř!
Co potřebujete vědět o zmrazení zeleniny
- Ke zmrazení zeleně nepoužívejte kov a sklo;
- před použitím nerozmrazujte zmražené zelené;
- Neskladujte zmrazené bylinky déle než rok.