Сорт винограду «Лівія»
Порівняно новий столовий сорт винограду авторства селекціонера-любителя Віталія Загорулька «Лівія» встиг завоювати прихильність виноградарів за кілька років. 2011 року внесений у державний реєстр сортів рослин України.
Ранньоспілий великоплідний гібрид — результат схрещування «Фламінго» (жіночий тип цвітіння) та дуже відомої й популярної «Аркадії». Він не надто морозостійкий та резистентний до шкідників і захворювань, але смачний і ароматний. Здебільшого «Лівію» використовують для споживання свіжих ягід. На початку осені можуть жовкнути краї листків.
Чималі рожеві ягоди «Лівії» достигають у дуже великих гронах. М’якоть туга, хрустка й соковита. Виноградини солодкі, з мускатним присмаком, який зберігається впродовж місяця після збору врожаю. Шкірка тонка. Кісточок — 2–4 у виноградині. Сорт «Лівія» не схильний до розтріскування, хіба що у вологі роки. Але при транспортуванні може пошкоджуватись.
Висаджувати «Лівію» краще в родючий, суглинний ґрунт. Непогано попередньо збагатити землю мінеральними й органічними добривами. У сонячному теплому затишному місці готують ямки завглибшки 60–100 см. На дно насипають дренаж завтовшки 25 см, а зверху — землесуміш (садова земля, торф, пісок і перегній). Саджанці підв’язують до опори й рясно поливають.
Росте лоза добре, швидко тягнеться вгору. Перший врожай можна одержати вже за 3 місяці після посадки. Варто постійно підживлювати виноград — комплексними мінеральними добривами. Навесні — мульчувати ґрунт. В перший рік після посадки кущ «Лівії» обрізати не треба, а починаючи з другої осені — щороку.
Достигає виноград рано, йому достатньо 100–110 днів, але щоб досягти насиченого кольору, грона радять затінювати, щоб трохи продовжити процес дозрівання.
Сорт «Лівія» схильний до ураження мілдью й оїдіумом, але добре реагує на регулярну обробку фунгіцидами. Витримує до -21 градуса, тому на зиму радять укривати.