Мідний купорос для саду і городу
Здоровий сад з апетитними і соковитими плодами – мрія будь-якого садівника. Але, на жаль, шкідники та грибкові захворювання раптово можуть з’явитися на будь-якій ділянці. Щоб цього не сталося, варто використовувати мідний купорос.
У цій статті ми розглянемо для чого та як використовують мідний купорос.
Мідний купорос – це фунгіцид для призупинення розвитjr і поширення грибкових захворювань плодових і деяких ягідних культур. Якщо спори грибка вже проникли в тканини листя і плодів, то цей засіб вже не допоможе.
За своїм хімічним складом мідний купорос являє собою кристалічну сірчанокислу мідь (CuSO₄ ∙ 5H₂O), тобто неорганічну сполуку, що робить його менш шкідливим для навколишнього середовища в порівнянні з новими препаратами – пестицидами на основі органічних компонентів.
Від яких хворіб допоможе мідний купорос
Препарат непогано зарекомендував себе в боротьбі з паршею і різними видами плямистостей на яблуні, груші та айві. Кісточкові породи дерев обробляють розчином мідного купоросу проти моніліозу, коккомікозу, плямистостей, троянди та декоративні чагарники – проти борошнистої роси та плямистості. Також мідним купоросом можна проводити дезенфікацію грунту, та насіння.
Не рекомендується застосовувати мідний купорос на ягідних культурах (крім агрусу і смородини).
Приготування розчину з мідним купоросом
Для приготування розчину потрібно взяти емальовану або скляну тару, так як купорос швидко взаємодіє з металом. Розчин заздалегідь готувати не можна, він стане менш ефективним. Для кращого розчинення кристалів мідного купоросу використовують тільки теплу воду. Далі доливають чисту воду до отримання необхідної концентрації (1% або 3%). У домашніх умовах розчин доводять до 10 л (на 10 л води 100 г мідного купоросу при концентрації 1%). Перед обприскуванням розчин потрібно процідити.
Щоб мідний купорос не спалив листя рослин, найчастіше його застосовують в суміші зі свіжогашеним вапном або содою (отриманий розчин називають бордоською рідиною). Так, для приготування 3%-ного розчину потрібно 300 г мідного купоросу, 400 г вапна і 10 літрів води, а для 1%-ного – 100г мідного купоросу, 100-150 г вапна і 10 літрів води. Весь приготований розчин необхідно відразу використовувати, так як зберігати його немає сенсу.
Особливості застосування мідного купоросу
З метою профілактики захворювань плодового саду мідний купорос використовують :
- пізньої осені (середина або кінець листопада);
- ранньою весною (перед розпусканням бруньок, при температурі 5 ° C)до появи листочків.
- до посіву насіння (гарячим розчином поливають грунт)
На одне дерево, в залежності від його віку і сорту, в середньому витрачається 2-10 л розчину, який використовують тільки в ранкові або вечірні години, коли температура повітря падає нижче 25-30 ° C (без опадів). Для обробки свіжих ран краще збільшити концентрацію до 3%. Особливо ретельно потрібно обробляти рослини в місцях прикріплення скелетних гілок до стовбура дерева.
Важливо: змішувати мідний купорос з іншими пестицидами заборонено.
Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ
Мідний купорос як добриво
Іноді мідний купорос використовують і в якості добрива. Застосовується він на грунтах, бідних гумусом, а також пісковиках і торфовищах, оскільки в їх складі мідь практично не присутня. Усунути дефіцит цього елемента допомагає мідний купорос, який слід вносити у вигляді порошку з розрахунку 1 г на 1 кв.м грунту. Таку процедуру досить проводити 1 раз на рік, а на грунтах з іншим хімічним складом – 1 раз в 5 років.
Мідний купорос від грибка і цвілі в приміщеннях
Цвіль і грибок в приміщеннях не тільки виглядає непривабливо, але і згубно впливає на здоров’я господарів. Боротися з ними можна різними способами, в тому числі і з застосуванням мідного купоросу. Щоб приготувати розчин для обробки уражених грибком ділянок, потрібно розвести 100-300 г препарату в 10 л теплої води. Також в розчин можна додати 1 ст.л. білого оцту. Наносити рідину найкраще за допомогою губки або пульверизатора. Через 5 годин, коли поверхня висохне, слід провести повторну обробку. Загальна кількість повторень процедури залежить від ступеня ураження поверхонь цвіллю. Зазвичай буває достатньо 2-5 разів.
Мідний купорос – антисептик
Застосовується мідний купорос і в будівництві для обробки деревини. Дерево, оброблене фарбою або лаком, не захищене від внутрішнього гниття. Але цього можна уникнути, обробивши деревину мідним купоросом. Для приготування антисептичного розчину необхідно змішати 0,7-1 кг мідного купоросу з 10 л води. Розчин мідного купоросу, як правило, наносять звичайними малярськими пензлем або валиком.
Запобіжні заходи
Мідний купорос відноситься до класу малотоксичних пестицидів для людини і тварин, проте слід уникати його потрапляння на шкіру і особливо в очі. Для цього необхідно використовувати захисні окуляри, халат, гумові рукавички, а також (по можливості) респіратор.