
Вирощувати настурцію у відкритому грунті дуже легко, як то кажуть: кинь насіння, загорни і чекай щоб зацвіло. Тому у цій статті ми розглянемо особливості вирощування настурції в горщиках на балконі.
Настурція (Tropaolum) - це трав'яниста рослина, що належить до сімейства настурціевий. Родом вона з Південної і Центральної Америки, де росте майже 90 видів, але найчастіше у нас зустрічаються чотири види.
У природних умовах зустрічається настурція як однорічна, так і багаторічна. У неї соковиті стебла з великим листям округлої форми на довгих пагонах, з яскраво вираженими жилками. Листя у натурції дуже декоративні, вони можуть бути не тільки зеленими, але й коричневими або строкатими. Квітки неправильної форми зазвичай забарвлені в жовтий, помаранчевий, червоневий, бордовий кольори, великі, з приємним запахом. Виведено безліч сортів з махровими, напівмахровими квітками, кущиками різних розмірів. Насіння настурції велике, до 7 мм в діаметрі.
Для вирощування на балконі варто купувати кучеряві, ампельні, карликові види і сорти з тривалим цвітінням.

Для балкону чи кашпо підійдуть такі сорти настурції
Настурція велика - стебла можуть бути прямостоячими, висотою 25-70 см, або сланкими, до 2,5 м завдовжки.
Настурція мала виростає максимум до 35 см, часто не перевищує 15, має дрібні листочки на дуже довгих пагонах і жовті квіточки з темними плямами до 3 см діаметром.
Настурція канарская або іноземна являє собою справжнісіньку ліану довжиною до 3,5 м, їй обов'язково потрібна опора. Вона добре розростається і за сезон може оповити своїми численними пагонами весь балкон. Цвіте дрібними жовтими, червоними квіточками, має гофровані пелюстки.
Більшість сортів і гібридів з махровими, напівмахровими квітками найрізноманітніших відтінків жовтого, оранжевого або червоного отримані шляхом схрещування настурції щитоносними і настурції великий.

Особливості вирощування настурції на балконі
Можна декорувати балкон тільки настурціями - це буде красиво і стильно. На маленьких балконах можна висадити рослину з довгими пагонами, пустивши їх по опорі вгору так, щоб вона утворила квітучу арку або вивісити в підвісних ящиках зовні. Тоді буде здаватися, що вниз спускається цілий водоспад з яскравих прекрасних квіток. Правда робити це можна тільки на нижніх поверхах або якщо є захист від вітру - сильний вітер може зламати тендітні гілочки рослини.
Натурція добре поєднується з петуніями найрізноманітніших забарвлень, гераніями, шавлією з синіми та фіолетовими квітками, іпомеєю синього або блакитного кольору - вони відтіняють і доповнять один одного як забарвленнями, так і формою квіток, створять феєричне видовище.

Вирощування настурції з насіння
- Перш, ніж приступити до вирощування настурції з насіння, необхідно врахувати кілька моментів:
- Сортова і гібридна настурція, вирощена з власного насіння, не буде наслідувати материнських ознак. Її або розмножують вегетативно, або щороку купують насіння.
-Гібридні рослини можна розмножувати живцями навесні, якщо вдалося зберегти настурцію до весни.
-Рослина не любить пересадок, насіння краще висівати по 3-4 штучки в торф'яні горщики або безпосередньо в контейнер, де вона буде рости весь сезон.
. . . . .Посів насіння настурції
Насіння натрурції на розсаду висаджують в березні у торфяні горщечки - на початку квітня, заглиблюють на 1,5-2 см.
Настурція це тендітна рослинка, і висаджувати потрібно дуже обережно. Якщо ви висівали насіння безпосередньо в кашпо або горщик, коли встановиться стабільно тепла погода, винесіть їх на балкон і встановіть на постійне місце.

Горщик для вирощування настурції
У рослини поверхнева коренева система. Для її вирощування найбільше підійде неглибокий широкий горщик або кашпо з хорошим шаром дренажу і обов'язково з отворами для зливу зайвої води, щоб вода біля коріння не застоювалася.

Де ставити настурцію
Настурція добре буде рости на Пд, Пд.-Сх, Пд.- Зх балконах чи підвіконнях. У тіні настурція відчуває себе непогано, але цвітіння буде мізерним. Настурція теплолюбнаа, якщо настане різке похолодання, краще занесіть її на час в приміщення.
Як поливати настурцію в горщиках
На початку росту і під час бутонізації настурції необхідний рясний полив, грунт повинен бути вологим постійно. Слідкуйте, щоб вода біля коріння не застоювалася. Коли почнеться цвітіння, знизьте інтенсивність поливів - від перезволоження настурція гірше цвіте.

Підживлення настурції
На балконі настурції постійно необхідні підгодівлі.
Коли з'являться перші квітки, скоротіть підживлення до двох разів на місяць.
Прищипування настурції
На початку вегетації прищипують пагони настурції, щоб ампельні і в'юнкі сорти утворювали більше бічних пагонів, а кущові були більш компактними. Для того, щоб цвітіння було рясним і пишним, регулярно видаляйте відцвілі бутони.
Шкідники, хвороби і можливі проблеми
Настурція дуже рідко уражається комахами-шкідниками. А ось до хвороб рослина має схильність, причому багато хто з них ведуть до загибелі рослини:
- Сіра гниль - з'являються сіро-бурі плями на стеблах, листках, квітках.
- Бактеріальне в'янення - в'януть нижнє листя, потім рослина гине повністю.
- Вірус мозаїки - сповільнюється зростання, з'являються світло-зелені розводи.
- Іржа - з'являються дрібні іржаві цятки, потім вони збільшуються, стають схожими на подушечки.
Для запобігання захворювань на початку вегетації обробіть рослину двічі з інтервалом в два тижні розчином мідь-вмісним препаратом, причому другу обробку потрібно закінчити до розкриття квіток. Двічі на місяць можна також обробляти настурції такими біостимуляторами, як «Мегафол» або «Кендал».
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!