|

Вирощування настурції на балконі

Вирощувати настурцію у відкритому грунті дуже легко, як то кажуть: кинь насіння, загорни і чекай щоб зацвіло. Тому у цій статті ми розглянемо особливості вирощування настурції в горщиках на балконі.

Настурція (Tropaolum) – це трав’яниста рослина, що належить до сімейства настурціевий. Родом вона з Південної і Центральної Америки, де росте майже 90 видів, але найчастіше у нас зустрічаються чотири види.

У природних умовах зустрічається настурція як однорічна, так і багаторічна. У неї соковиті стебла з великим листям округлої форми на довгих пагонах, з яскраво вираженими жилками. Листя у натурції дуже декоративні, вони можуть бути не тільки зеленими, але й коричневими або строкатими. Квітки неправильної форми зазвичай забарвлені в жовтий, помаранчевий, червоневий, бордовий кольори, великі, з приємним запахом. Виведено безліч сортів з махровими, напівмахровими квітками, кущиками різних розмірів. Насіння настурції велике, до 7 мм в діаметрі.

Для вирощування на балконі варто купувати кучеряві, ампельні, карликові види і сорти з тривалим цвітінням.

nasturciya_v_gorsziku_6

Для балкону чи кашпо підійдуть такі сорти настурції

Настурція велика – стебла можуть бути прямостоячими, висотою 25-70 см, або сланкими, до 2,5 м завдовжки. У неї великі, яскраві, запашні квіти, які змінюючи один одного, прикрашають наші балкони до перших заморозків.

Настурція мала виростає максимум до 35 см, часто не перевищує 15, має дрібні листочки на дуже довгих пагонах і жовті квіточки з темними плямами до 3 см діаметром.

Настурція канарская або іноземна являє собою справжнісіньку ліану довжиною до 3,5 м, їй обов’язково потрібна опора. Вона добре розростається і за сезон може оповити своїми численними пагонами весь балкон. Цвіте дрібними жовтими, червоними квіточками, має гофровані пелюстки.

Більшість сортів і гібридів з махровими, напівмахровими квітками найрізноманітніших відтінків жовтого, оранжевого або червоного отримані шляхом схрещування настурції щитоносними і настурції великий.

nasturciya_v_gorsziku_3

Особливості вирощування настурції на балконі

Можна декорувати балкон тільки настурціями – це буде красиво і стильно. На маленьких балконах можна висадити рослину з довгими пагонами, пустивши їх по опорі вгору так, щоб вона утворила квітучу арку або вивісити в підвісних ящиках зовні. Тоді буде здаватися, що вниз спускається цілий водоспад з яскравих прекрасних квіток. Правда робити це можна тільки на нижніх поверхах або якщо є захист від вітру – сильний вітер може зламати тендітні гілочки рослини.

Натурція добре поєднується з петуніями найрізноманітніших забарвлень, гераніями, шавлією з синіми та фіолетовими квітками, іпомеєю синього або блакитного кольору – вони відтіняють і доповнять один одного як забарвленнями, так і формою квіток, створять феєричне видовище.

nasturciya_v_gorsziku_2

Вирощування настурції з насіння

– Перш, ніж приступити до вирощування настурції з насіння, необхідно врахувати кілька моментів:

– Сортова і гібридна настурція, вирощена з власного насіння, не буде наслідувати материнських ознак. Її або розмножують вегетативно, або щороку купують насіння.

-Гібридні рослини можна розмножувати живцями навесні, якщо вдалося зберегти настурцію до весни.

-Рослина не любить пересадок, насіння краще висівати по 3-4 штучки в торф’яні горщики або безпосередньо в контейнер, де вона буде рости весь сезон.

Посів насіння настурції

Насіння натрурції на розсаду висаджують в березні у торфяні горщечки – на початку квітня, заглиблюють на 1,5-2 см. Можна попередньо їх замочити на добу. Накрийте посіви склом, поставте в тепле місце, регулярно зволожуйте, не забувайте провітрювати. Як тільки з’являться сходи, виставте їх на добре освітлене місце – інакше вони витягнуться і або загинуть, або будуть довго хворіти. Коли сіянці трохи підростуть, в теплу погоду виносіть їх на балкон для загартовування. Спочатку час перебування рослини на свіжому повітрі не повинно перевищувати півгодини, поступово його збільшуйте.

Настурція це тендітна рослинка, і висаджувати потрібно дуже обережно. Якщо ви висівали насіння безпосередньо в кашпо або горщик, коли встановиться стабільно тепла погода, винесіть їх на балкон і встановіть на постійне місце.

nasturciya_v_gorsziku_9

Горщик для вирощування настурції

У рослини поверхнева коренева система. Для її вирощування найбільше підійде неглибокий широкий горщик або кашпо з хорошим шаром дренажу і обов’язково з отворами для зливу зайвої води, щоб вода біля коріння не застоювалася. Грунт повинен бути легким, не дуже поживним. Можна взяти універсальний грунт для квіткових рослин, додавши трохи піску. Якщо квітка вирощувався в торф’яному стаканчику, його потрібно акуратно поставити в ємність, досипати грунт і добре полити.

nasturciya_v_gorsziku_5

Де ставити настурцію

Настурція добре буде рости на Пд, Пд.-Сх, Пд.- Зх балконах чи підвіконнях. У тіні настурція відчуває себе непогано, але цвітіння буде мізерним. Настурція теплолюбнаа, якщо настане різке похолодання, краще занесіть її на час в приміщення.

Як поливати настурцію в горщиках

На початку росту і під час бутонізації настурції необхідний рясний полив, грунт повинен бути вологим постійно. Слідкуйте, щоб вода біля коріння не застоювалася. Коли почнеться цвітіння, знизьте інтенсивність поливів – від перезволоження настурція гірше цвіте.

nasturciya_v_gorsziku_4

Підживлення настурції

На балконі настурції постійно необхідні підгодівлі. Пам’ятайте, що підвищені дози азоту викличуть бурхливе зростання зелені, а не цвітіння. Найкраще купити спеціальне добриво для настурцій, якщо такої можливості немає, візьміть комплексне добриво для квітучих рослин і підживляйте квітку раз в тиждень до початку цвітіння.

Коли з’являться перші квітки, скоротіть підживлення до двох разів на місяць.

Прищипування настурції

На початку вегетації прищипують пагони настурції, щоб ампельні і в’юнкі сорти утворювали більше бічних пагонів, а кущові були більш компактними. Для того, щоб цвітіння було рясним і пишним, регулярно видаляйте відцвілі бутони.

Шкідники, хвороби і можливі проблеми

Настурція дуже рідко уражається комахами-шкідниками. А ось до хвороб рослина має схильність, причому багато хто з них ведуть до загибелі рослини:

– Сіра гниль – з’являються сіро-бурі плями на стеблах, листках, квітках.

– Бактеріальне в’янення – в’януть нижнє листя, потім рослина гине повністю.

– Вірус мозаїки – сповільнюється зростання, з’являються світло-зелені розводи.

– Іржа – з’являються дрібні іржаві цятки, потім вони збільшуються, стають схожими на подушечки.

Для запобігання захворювань на початку вегетації обробіть рослину двічі з інтервалом в два тижні розчином мідь-вмісним препаратом, причому другу обробку потрібно закінчити до розкриття квіток. Двічі на місяць можна також обробляти настурції такими біостимуляторами, як «Мегафол» або «Кендал».

Схожі записи