фрезія

Фрезія : висаджування, догляд

Фрезія (лат. Freesia) – рід багаторічних африканських трав’янистих рослин родини півникових (ірисових). Є однією з найкрасивіших і найароматніших садових і кімнатних рослин.

Рослина отримала свою назву в честь німецького лікаря Фрідріха Фріза (нім. Friedrich Heinrich Theodor Freese, 1795—1876).

Дикорослі види рослини зустрічаються виключно в Південній Африці, більшість видів розповсюджені в Капській провінції, яка входить до складу Південно-Африканської Республіки (ПАР).

Фрезія може вирости у висоту від 20 до 70 см, та деякі види досягають в довжину до 1 м. Листя у фрезії лінійні з яскраво виділеною центральною жилкою. Довжина листка становить від 15 до 20 см, а ширина — близько 1 см. Квіти зібрані в слабо розгалужене суцвіття, дуже ароматні, довжиною від 3 до 5 см з широким горлечком, ширина якого може досягати 6 см. Фрезія може бути біла, жовта, оранжева, рожева, фіолетова.

Види фрезії

Рід налічує близько 16 видів. Найпоширеніші:

  • Фрезія гібридна (Freesia hybrida) – це результат схрещування кількох видів. Її квітки мають найбільш різноманітне забарвлення.
  • Фрезія армстронгі (Freesia armstrongii) – має білі або жовті квітки з запахом конвалії.
  • Фрезія рефракта (Freesia refracta) – має білі, жовті або оранжеві квітки з запахом гіацинта.

Як доглядати за фрезією

Фрезія – це красива і ароматна квітка, яка не потребує складного догляду. Проте, щоб отримати пишне цвітіння і приємний аромат, рекомендується дотримуватися деяких правил.

Коли садити фрезію

Цибулини фрезії висаджують  у відкритий ґрунт навесні, коли минуть останні заморозки. Цибулини висаджують на глибину 3-6 см. Великі бульби садять на відстані 5 см, дрібні – 3 см міжряддя 15 см. Фрезія любить пухкий, дренований ґрунт з рН 6,0-6,5.

Догляд

  • Полив: фрезію потрібно поливати регулярно, але не надмірно. Ґрунт повинен бути постійно вологим, але не мокрим.
  • Підживлення: фрезію потрібно підгодовувати 2-3 рази за сезон. Для цього можна використовувати комплексне добриво для квітів.
  • Освітлення: фрезія любить сонячні місця.
  • Температура: оптимальна температура для вирощування фрезії 18-20°C.
  • Вологість: фрезія не любить високу вологість повітря.
  • Підтримка: рекомендується підв’язувати фрезію до опори, щоб вона не зламалася.
  • Обрізка: після цвітіння фрезії рекомендується обрізати квітконоси.
  • Хвороби та шкідники у фрезії ті ж самі, що і у гладіолусів: трипси, попелиці, павутинний кліщ, а також парша, фузаріоз і всілякі гнилі.

Викопування та зберігання цибулин фрезії

Фрезію викопують після того, як листя пожовтіє і засохне. Цибулини зберігають в сухому прохолодному місці до наступної весни.

Фрезія, як кімнатна квітка

Вирощують фрезію в домашніх умовах заради її зимово-весняного цвітіння. Уявіть собі: за вікном зима, а на вашому підвіконні пахуча весна. Аби отримати квітучу фрезію в січні, цибулини фрезії потрібно висадити в ґрунт до початку вересня, попередньо вимочивши їх протягом півгодини в розчині азотобактерину з розрахунку 0,5 г на 10 л води. Можна обробити бульбоцибулини стимуляторами росту . На дно горщика діаметром 15 см потрібно укласти дренажну суміш і деревне вугілля, потім насипати підходящий ґрунт (пісок, дернова і перегнійна земля 1:2:1) з невеликою кількістю калійно-фосфорних добрив і покласти в нього 5-6 цибулин на глибину 5-6 см. Горщик з фрезією поміщається в прохолодне (10-15 ºC) світле приміщення і утримується без поливу, але як тільки з’явиться листя, рослину переносять в тепло (20-22 ºC) і починають поливати.

Посадка і догляд за фрезією в домашніх умовах значно складніший, ніж догляд за нею в саду або в оранжереї, проте є нюанси, які потрібно врахувати. В осінньо-зимовий період світловий день коротший, ніж улітку, а фрезія потребує освітлення не менше 12 годин на день. Тому вам доведеться додаткове підсвічування лампами денного світла, якщо у вас немає можливості тримати фрезії на східних чи західних підвіконнях. Крім того, не забувайте ставити підпори, оскільки слабкі стебла фрезії можуть не витримати ваги квітів і поламаються. Полив здійснюється відстояною водою після того, як висихає верхній шар ґрунту. У період цвітіння полив повинен бути не тільки регулярним, а й рясним. В опалювальний сезон вкрай важливо, щоб повітря навколо фрезій не було занадто сухим, тому обов’язково обприскуйте рослини. Або тримайте їх у більш прохолодному місці, наприклад, на заскленій лоджії. Ну, і підживлюйте фрезію раз на два тижні мінеральними добривами, поки не зів’яне листя.

Схожі записи