Катарантус – догляд, розмноження
Катарантус – гарна квітка і зовсім не вибаглива, може рости в саду на клумбі, в контейнерах, а також, в приміщені. До кінця літа ця квітка покриє землю квітучим килимком. Але, щоб катарантус довше цвів, потрібно знати деякі правила догляду за ним.
Catharanthus roseus (Катарантус рожевий) належить сімейству кутрових. Назва в перекладі означає – «чиста квітка». У дикій природі зустрічається в тропіках і субтропіках Африки, Індонезії, Філіппін, Індокитаю, частіше – на своїй батьківщині – острові Мадагаскар.
Зовні катарантус дуже схожий на відомий всім нам барвінок. Навіть в науковій літературі його довгий час називали «Барвінок рожевий» або «Мадагаскарський барвінок». Але, як виявилося, ці дві рослини навіть не родичі. Катарантус – вічнозелений, рясний кущ. Стовбур міцний, розгалужений, насичено-зеленим листям з блиском. Листя правильної форми, зі світло-бежевою прожилком по центру. Забарвлення квіток – від білого до бордового, зустрічаються сорти змішаного кольору. Квітки пятипелюсткові, в розмірі досягають до 5 см. Висота дорослої рослини в середньому становить до 60 см. Різновиди: кущовий і ампельний.
Важливо: рослина отруйна. На шкірі може з’явитися подразнення, тому працювати краще в рукавичках і обрізати маленькими ножицями.
Види катарантуса:
«Albus»; «Ocellatus»; «Orchid»; «Grape»; «Aprikot»; «Red»; «Parasol»
Кожен сорт виділяється відтінком суцвіть, висотою куща і типом росту.
Грунт для катарантуса
Грунт повиннен бути поживним і пухким. Змішайте по одній частині торфу, перегною, піску, дернової і листової землі. Але, будь-який інший родючий грунт теж підійде. Для вирощування в горщиках не забувати про дренаж.
Полив і вологість повітря для катарантуса
Катарантус рожевий любить вологу. Тому поливати його потрібно регулярно, але не заливати, особливо в контейнерах, або горщиках. Тому, якщо горщик з квіткою не стоїть на піддоні з керамзитом, то зайву воду з піддону краще виливати. Але не слід доводити до пересушування земляної грудки. У деяких сортів рослин, брак вологи приводить до скручування листя. Листя згортаються в трубочки і здається, що квітка пропала. Також варто зазначити, що при надмірному поливі ріст рослини сповільнюється, і може призвести до гниття коріння катарантуса.
А от вологість повітря любить високу, обприскуйте рослину 2 на день водою кімнатної температури, а взимку теплою водою.
Підживлення катарантуса
Раз на десять днів полийте катарантус спеціальним добривом, що містить калій і фосфор. Підходять добрива для троянд.
Де ставити катарантус. Температура повітря
В приміщенні.Якщо катарантус росте в будинку, то він повинен стояти на найсвітлому місці. Чим більше світла, тим краще. Східні і західні вікна – прекрасні місця для вирощування катарантуса. У разі браку світла, стебла рослини будуть витягуватися, стануть тоншими, квітки стануть дрібніші, і кількість їх буде малою. Батьківщиною рожевого барвінка – тропіки, тому ця квітка любить тепло. У приміщенні температура не повинна опускатися нижче 5-8 градусів С. Найкомфортніша температура – 15-30 градусів С.
На клумбі. До прямих сонячних променів катарантус потрібно привчати поступово. Висаджуючи розсаду, подумайте: чи буде це місце захищене від холодного вітру. Протяг і холодний вітер зможуть погубити рослину. Висаджувати рослину в квітник потрібно в кін. травня – поч. червня, а ховати до початку настання морозів.
Пересадка і обрізка катарантуса
Ця квітка дуже швидко росте і, пересаджувати її потрібно частенько, щороку, як мінімум. Кожну весну потрібно обрізати рослину, для кущистості це стосується тих які ростуть в кімнаті. Також можна обрізати і влітку, при цьому потрібно пам’ятати, що квітки на обрізаному стеблі з’являться через два-три тижні, а основне стебло стане деревовидним. Але прищипування( відщипнути точку росту)рослина любить, бо квіти з’являються на кінчиках стеблинок, в верхніх пазухах лист. Чим більше стеблинок – тим більше квіток. Хоча треба зазначити, що вчені вивели сорти, в яких гіллястість закладена генетично.
Вирощування катарантуса з насіння
Якщо є додаткове освітлення, то висівати на розсаду насіння можна не чекаючи весни, в лютому. Глибина посіву не повинна бути більше півтора сантиметра. Землю спочатку полити, почекати поки вода вбереться і тільки потім приступити до посіву насіння. Через сім-десять днів, якщо температура приблизно 23-24 градуси, насіння проросте. Паростки довго не ростуть, не переживайте – вони нарощують свою кореневу систему. Першу пікіровку проводятьу фасі чотирьох листочків. І не поспішайте підживляти пророслі рослини добривом. З моменту появи паростків до першої підгодівлі повинно пройти не менше двох-трьох тижнів. Пересаджувати у відкритий грунт катарантус потрібно обережно не пошкодивши земляної грудки. Відстань між рослинами має бути не менше тридцяти сантиметрів.
Розмноження катарантуса живцями
Для розмноження барвінку вегетативним способом підійдуть верхівкові зелені живці. Вони прекрасно вкорінюються у воді, особливо, якщо туди додати кілька крапель стимулятора. А можна висадити живці відразу у вологий пісок, змішаний з родючим грунтом. В такому разі їх краще накрити пакетом з поліетилену або звичайною банкою. Живці можна вкорінювати як весною після обрізки, так і восени, зрізавши зелені пагони з рослини, що ріс на вулиці. Температура повинна бути не менше 20 градусів С, щоб укорінення живців пройшло успішно.
Катарантус -шкідники
На катарантус може напасти попелиця, павутинний кліщ і щитівка.
Помилки в догляді:
Якщо листя стає м’яким, жовтіють і відмирають – забагато прямих сонячних променів.
Якщо сохнуть і жовтіють кінчики листя – не вистачає вологи в повітрі. Таке буває взимку, коли працює опалення.
Мало квітів- холодне повітря. Чим вище температура, тим рясніше цвіте катарантус.
Якщо коріння обплетуть всю землю в горщику, то рослина перестане квітнути, листя будуть сохнути і жовтіти