|

Катарантус – догляд, розмноження

Катарантус – гарна квітка і зовсім не вибаглива, може рости в саду на клумбі, в контейнерах, а також, в приміщені. До кінця літа ця квітка покриє землю квітучим килимком. Але, щоб катарантус довше цвів, потрібно знати деякі правила догляду за ним.

Catharanthus roseus (Катарантус рожевий) належить сімейству кутрових. Назва в перекладі означає – «чиста квітка». У дикій природі зустрічається в тропіках і субтропіках Африки, Індонезії, Філіппін, Індокитаю, частіше – на своїй батьківщині – острові Мадагаскар.

Зовні катарантус дуже схожий на відомий всім нам барвінок. Навіть в науковій літературі його довгий час називали «Барвінок рожевий» або «Мадагаскарський барвінок». Але, як виявилося, ці дві рослини навіть не родичі. Катарантус – вічнозелений, рясний кущ. Стовбур міцний, розгалужений, насичено-зеленим листям з блиском. Листя правильної форми, зі світло-бежевою прожилком по центру. Забарвлення квіток – від білого до бордового, зустрічаються сорти змішаного кольору. Квітки пятипелюсткові, в розмірі досягають до 5 см. Висота дорослої рослини в середньому становить до 60 см. Різновиди: кущовий і ампельний.

catharanthus-1

Важливо: рослина отруйна. На шкірі може з’явитися подразнення, тому працювати краще в рукавичках і обрізати маленькими ножицями.

Види катарантуса:

«Albus»; «Ocellatus»; «Orchid»; «Grape»; «Aprikot»; «Red»; «Parasol»

Кожен сорт виділяється відтінком суцвіть, висотою куща і типом росту.

catharanthus-roseus-2

Грунт для катарантуса

Грунт повиннен бути поживним і пухким. Змішайте по одній частині торфу, перегною, піску, дернової і листової землі. Але, будь-який інший родючий грунт теж підійде. Для вирощування в горщиках не забувати про дренаж.

Полив і вологість повітря для катарантуса

Катарантус рожевий любить вологу. Тому поливати його потрібно регулярно, але не заливати, особливо в контейнерах, або горщиках. Тому, якщо горщик з квіткою не стоїть на піддоні з керамзитом, то зайву воду з піддону краще виливати. Але не слід доводити до пересушування земляної грудки. У деяких сортів рослин, брак вологи приводить до скручування листя. Листя згортаються в трубочки і здається, що квітка пропала. Також варто зазначити, що при надмірному поливі ріст рослини сповільнюється, і може призвести до гниття коріння катарантуса.

А от вологість повітря любить високу, обприскуйте рослину 2 на день водою кімнатної температури, а взимку теплою водою.

Підживлення катарантуса

Раз на десять днів полийте катарантус спеціальним добривом, що містить калій і фосфор. Підходять добрива для троянд.

catharanthus-roseus-3

Де ставити катарантус. Температура повітря

В приміщенні.Якщо катарантус росте в будинку, то він повинен стояти на найсвітлому місці. Чим більше світла, тим краще. Східні і західні вікна – прекрасні місця для вирощування катарантуса. У разі браку світла, стебла рослини будуть витягуватися, стануть тоншими, квітки стануть дрібніші, і кількість їх буде малою. Батьківщиною рожевого барвінка – тропіки, тому ця квітка любить тепло. У приміщенні температура не повинна опускатися нижче 5-8 градусів С. Найкомфортніша температура – 15-30 градусів С.

На клумбі. До прямих сонячних променів катарантус потрібно привчати поступово. Висаджуючи розсаду, подумайте: чи буде це місце захищене від холодного вітру. Протяг і холодний вітер зможуть погубити рослину. Висаджувати рослину в квітник потрібно в кін. травня – поч. червня, а ховати до початку настання морозів.

catharanthus-roseus-4

Пересадка і обрізка катарантуса

Ця квітка дуже швидко росте і, пересаджувати її потрібно частенько, щороку, як мінімум. Кожну весну потрібно обрізати рослину, для кущистості це стосується тих які ростуть в кімнаті. Також можна обрізати і влітку, при цьому потрібно пам’ятати, що квітки на обрізаному стеблі з’являться через два-три тижні, а основне стебло стане деревовидним. Але прищипування( відщипнути точку росту)рослина любить, бо квіти з’являються на кінчиках стеблинок, в верхніх пазухах лист. Чим більше стеблинок – тим більше квіток. Хоча треба зазначити, що вчені вивели сорти, в яких гіллястість закладена генетично.

catharanthus-roseus-5

Вирощування катарантуса з насіння

Якщо є додаткове освітлення, то висівати на розсаду насіння можна не чекаючи весни, в лютому. Глибина посіву не повинна бути більше півтора сантиметра. Землю спочатку полити, почекати поки вода вбереться і тільки потім приступити до посіву насіння. Через сім-десять днів, якщо температура приблизно 23-24 градуси, насіння проросте. Паростки довго не ростуть, не переживайте – вони нарощують свою кореневу систему. Першу пікіровку проводятьу фасі чотирьох листочків. І не поспішайте підживляти пророслі рослини добривом. З моменту появи паростків до першої підгодівлі повинно пройти не менше двох-трьох тижнів. Пересаджувати у відкритий грунт катарантус потрібно обережно не пошкодивши земляної грудки. Відстань між рослинами має бути не менше тридцяти сантиметрів.

catharanthus-roseus-6

Розмноження катарантуса живцями

Для розмноження барвінку вегетативним способом підійдуть верхівкові зелені живці. Вони прекрасно вкорінюються у воді, особливо, якщо туди додати кілька крапель стимулятора. А можна висадити живці відразу у вологий пісок, змішаний з родючим грунтом. В такому разі їх краще накрити пакетом з поліетилену або звичайною банкою. Живці можна вкорінювати як весною після обрізки, так і восени, зрізавши зелені пагони з рослини, що ріс на вулиці. Температура повинна бути не менше 20 градусів С, щоб укорінення живців пройшло успішно.

Катарантус -шкідники

На катарантус може напасти попелиця, павутинний кліщ і щитівка.

catharanthus-roseus-7

Помилки в догляді:

Якщо листя стає м’яким, жовтіють і відмирають – забагато прямих сонячних променів.

Якщо сохнуть і жовтіють кінчики листя – не вистачає вологи в повітрі. Таке буває взимку, коли працює опалення.

Мало квітів- холодне повітря. Чим вище температура, тим рясніше цвіте катарантус.

Якщо коріння обплетуть всю землю в горщику, то рослина перестане квітнути, листя будуть сохнути і жовтіти

Схожі записи