спараксис догляд

Спараксис: вирощування, догляд

Спараксис (лат. Sparaxis) – рід квіткових рослин з родини Ірисових, що налічує близько 13 видів. Ця рослина походить з Капської провінції Південної Африки, а її незвичайна краса принесла їй прізвисько “Квітка-арлекін”.

Опис рослини

Спараксис – трав’янистий багаторічник, який зазвичай виростає до 25-40 см заввишки. Має вузьке, мечоподібне листя, схоже на листя свого родича – іриса. Але справжня родзинка спараксісу – його квіти. Вони з’являються на тонких стеблах і вирізняються: зіркоподібною формою з шістьма пелюстками; різноманітним забарвленням. Квіти з невеликим розміром – діаметр квітки сягає 3-5 см. Колір квітки може бути білими, помаранчевими, червоними, рожевими, бузковими, часто з контрастною серединою.

Квітує спараксіс навесні або на початку літа, залежно від кліматичних умов. Після цвітіння наземна частина рослини відмирає, а під землею зберігаються бульбоцибулини, які дозволяють рослині пережити зиму і розквітнути знову наступного року.

Види спараксісу

Хоча рід Sparaxis налічує близько 13 видів, найпоширенішими в культурі є такі:

  • Спараксис різнокольоровий (Sparaxis tricolor) – найбільш популярний вид з квітами різних відтінків, часто з контрастною серединою.
  • Спараксис помаранчевий (Sparaxis bulbifera) – має яскраві оранжеві квіти з темно-червоною плямою біля основи пелюсток.
  • Спараксис кільчастий (Sparaxis ringans) – відрізняється трубчастою формою квітки з відігнутими назад пелюстками.

Висаджування спараксісу

Висаджують спараксис (так само як і гладіолуси) з  кінця квітня – травень, коли мине загроза заморозків на глибину 5-7 см., відстань між рослинами повинна бути 10-15 см. Садити спараксис потрібно у пухкий, дренований, з додаванням піску або перліту. Поливають квітку помірно, після просихання ґрунту. Підживляють спараксис 2-3 рази за сезон комплексним добривом для квітів. Цвітіння увітки триває з червня по липень. У холодних регіонах бульбоцибулини викопують восени, просушують і зберігають у прохолодному місці до весни.

Як доглядати за догляд

  • Мульчування: допоможе зберегти вологу в ґрунті і запобігти росту бур’янів.
  • Прополка: важливо регулярно видаляти бур’яни, щоб вони не забирали поживні речовини у спараксісу.
  • Підтримка: під час цвітіння високим сортам спараксісу може знадобитися опора.
  • Обрізка: після цвітіння видаляйте зів’ялі квіти і стебла.
  • Розмноження: спараксіс можна розмножувати бульбоцибулинами, діленням куща або насінням.

Додатковий догляд за спараксісом

  • Для більш раннього цвітіння бульбоцибулини спараксісу можна перед посадкою замочити на кілька годин у теплому розчині стимулятора росту.
  • Щоб спараксіс цвів довше, видаляйте зів’ялі квіти.
  • Якщо ви живете в регіоні з холодним кліматом, можна вирощувати спараксіс у контейнерах, які на зиму можна занести в приміщення.

Схожі записи