Дурман. Різновиди та лікувальні властивості дурману
Дурман (Датура) – однорічна трав’яниста рослина, з величезними дзвоноподібними квітами, які випромінюють чудовий тонкий аромат. Ці квіти належить до сімейства Пасльонових. Рід дурман налічує близько 15 видів рослини. Батьківщиною дурману є Азія, хоча сьогодні рослина культивується як садова в багатьох країнах світу, а в деяких з них вона росте, як бур’ян. Зустрічається дурман звичайний і на півдні України.
Види дурману (датури)
Найбільш відомі види дурману: дурман звичайний, дурман фіолетовий та дурман індійський.
- Дурман звичайний (Datura stramonium) росте як бур’ян на подвір’ях, на узбіччях доріг, в тіні будівель, на вологих грунтах. Рослина з великими лисками, білими дзвоноподібними квітами.
- Дурман індійський (Datura metel). Свою назву дурман індійський отримав за те, що найбільш поширений він саме в Індії, де вважається священною рослиною, і називають його «квіткою Шиви». Дурман індійський вирощують, як садову декоративну рослину.
- Дурман індіанський (Datura Innoxia), росте на пустих галявинах, іноді утворюючи цілі зарослі. Це однорічна рослина, що характеризується інтенсивним неприємним запахом, великими білими дзвоноподібними квітами, розташованими поодиноко на розгалужені гілок.
- Дурман Татула (DaturaTatul) відрізняється надзвичайно красивим забарвленням квіток.
- Дурман Інерміс (Datura stramonium f. inermis) – сорт дурману, що користується великою популярністю через повну відсутність колючок на плодах.
Дурман (датура) рослина дуже отруйна, має галюциногенні властивості. Однак лікарі знають і про цілющі властивості цієї рослини.
Лікувальні властивості дурману
Препарати на основі дурману рекомендують приймати при ревматизмі (гострому та хронічному), при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, верхніх дихальних шляхів та інших хворобах.
Порошок з листя дурману входить до складу препаратів, для лікування бронхіальної астми. Алкалоїд, скополамін, який міститься в плодах рослини, застосовують для лікування хвороби Паркінсона.
Дурман в народній медицині
У народній медицині, використовується сушене листя дурману. Застосовується, як заспокійливий засіб, для лікування кашлю, бронхіальної астми, для полоскання горла та слизової рота. Також застосовують для виготовлення компресів, при мастопатії, маститі, при запаленнях лімфовузлів.
Протипоказання застосування дурману
Необхідно пам’ятати, що дурман – сильна отрута, тому збирати листки рекомендується в рукавичках. Застосовувати препарати дурману слід тільки після консультації з лікарем. При лікуванні важливо дотримуватися, точних дозувань ліків. Протипоказані препарати з дурману, при глаукомі, під час вагітності і годуванні груддьми.
Ознаки отруєння дурманом
Посилене серцебиття, безпричинний страх або сміх, сухість у роті, нудота, втрата зору, галюцинації, судоми. Симптоми можуть тривати кілька днів.
При перших ознаках отруєння дурманом, потрібно викликати лікаря, спровокувати блювоту, або багато пити, промити шлунок.