Еустома (Лізіантус): догляд та вирощування
Еустома або лізіантус (ще є одна назва «ірландська троянда») в Україні з’явилася відносно недавно у 1990 роках.
Спочатку її вирощували як кімнатну рослину, а згодом почали висаджувати у відкритий грунт, як однорічну рослину. У природі еустома росте в центральній Америці де теплий і вологий клімат. Листки у еустоми сіруватого відтінку циліндричні з матовою ворсистою фактурою. Еустома цвіте. Квіти в лізіантуса бувають різного кольору, від простих до махрових, є низькі (до 30см) і високі (до 70 см) види, а форма квітки нагадує класичну троянду, звідси і назва «ірландська троянда». Цвіте еустома досить довго: з червня до морозів, а при вирощуванні в теплицях і зимових садах еустома зацвіте повторно.
З кожним роком різне насіння еустоми все більше з’являється у продажу. Також можна купити еустому, що цвіте в горщику у квіткових магазинах.
Види еустомиНе махрові сорти еустоми – гібриди «Кіото» F1 , «Твінкі» F1, «Мермейд» F1, «Сапфір» F1.
Махрові сорти еустоми – гібриди «Відлуння» F1, «Попелюшка мікс» F1.
Посів насіння еустоми на розсаду
Насіння еустоми висівають у грудні поверхнево під плівку. Насіння злегка вдавлюють у грунт, і обприскують з розпилювача. Нашу тепличку з висіяним насінням потрібно поставити в світле і тепле місце де температура повітря буде +20-+25°C. Грунт для посіву повинен бути легкий і піщаний з нейтральною кислотністю. Час від часу за висіяним насінням потрібно стежити, щоб грунт не пересихав його потрібно зволожувати з розпилювача, а також посіви потрібно 1 раз на добу провітрювати, щоб грунт не покрився білою цвіллю. Еустома зацвіте, при правильному догляді, через 22 тижня після появи паростків.
Еустому можна сіяти у торф’яні таблетки (1 насінину в 1 таблетку), що значно полегшить подальшу пересадку. Після появи перших сім’ядольних листочків, зазвичай через два тижні, скло чи плівку знімають. Еустома належить до рослин світлолюбних, їй потрібне яскраве світло протягом дня, тобто розсаду потрібно досвічувати. Розсаду у фазі 3 справжніх листочків пікірують у поодинокі горщички. Після пікірування знижують температуру до 20°C, а рослинки притінюють.
Догляд за розсадою лізіантуса
- Яскравість світла: еустома світлолюбна рослина, прямі сонячні промені переносить погано, надає перевагу розсіяному світлу. На Південному вікні розсаду треба притіняти від обіднього сонця, а на Північному вікні їй буде бракувати світла, отже ідеальне місце для вирощування еустоми є Західні і Східні підвіконики.
- Полив та вологість повітря: еустома вологолюбна рослина. У жарких і сухих кімнатах її потрібно часто обприскувати. Поливати потрібно по мірі підсихання верхнього шару земляної грудки. Надлишок води у грунті є згубним для еустоми.
- Добрива: починати підживляти еустому потрібно через 2 тижні після пересадки.
Загартовування та висаджування розсади еустоми у відкритий грунт
З настанням весняних теплих днів( у квітні) розсаду потрібно поступово загартовувати, виносячи на деякий час на балкон чи на подвір’я.
У відкритий грунт розсаду еустоми висаджують після загрози нічних морозів на відстані 15 см одна від одної.
- Місце висаджування: для еустоми вибирайте світле місце захищене від протягів і сильних вітрів.
- Грунт для еустоми: грунт для висаджування еустоми готують заздалегідь. Він повинен бути поживний, пухкий, водопроникний до якого додають пісок і торф. При вирощуванні еустоми, вибирайте світлі пластмасові горщики. При вирощуванні високорослих сортів для еустоми встановлюють декоративну опору.
- Полив еустоми: поливати еустому треба так само як і розсаду, а під час бутонізації і цвітіння еустопу потрібно поливати рясно теплою водою.
- Добриво: раз на 2 тижні рослину підживляють комплексним мінеральним добривом для квітучих рослин.
- Догляд після цвітіння: Відцвілі бутони еустоми видаляють, щоб продовжити її цвітіння. При ранньому цвітінні кілька бутонів можна залишити для дозрівання насіння.
Дивіться відео про фіалку кімнатну. Квіти у фіалки різнокольорові, прості, махрові, хвилясті діаметром від 2 і до 4 см.
Розмноження еустоми
Еустома розмножується насінням або поділом куща.
Догляд за еустомою взимку
Еустому в більшості випадків вирощують як однорічну рослину. Якщо ви хочете і в наступному році вирощувати еустому, то, восени при загрозі нічних морозів її потрібно пересадити в горщик і занести в будинок, де вона продовжить цвітіння. Взимку рослину потрібно обрізати, залишивши 3 міжвузля. Температура повітря для зимівлі еустоми неповинна перевищувати +15°C, відповідно зменшити полив. Весною, після загрози нічних морозів, рослину висаджують у відкритий грунт.
Шкідники та хвороби
На еустому можуть нападати: попелиця, білокрила, слимаки.
При густих насадженнях і при перезволожені грунту, а також при різких змінах температур можливий розвиток хвороб, таких як: борошниста роса, сіра гниль, фузаріоз.