Левізія – вирощування, догляд

Левізія багатьом садівникам ще зовсім невідома. Підкорила вона квітникарів компактністю, яскравістю та пишністю цвітіння.

Левізія належить до мініатюрних трав’янистих багаторічників, цвіте величезними п’ятисантиметровими квітками, з красою яких не здатна зрівнятися будь-яка інша квітка. Ця крихітка вирощується і в горщиках, і, в грунті. Милуючись її цвітінням, важко повірити, що ця рослина вимоглива, але витривала і зимостійка.

Левізії ділять на 2 групи:

вічнозелені види і сорти;

листопадні види і сорти.

Вони вимагають різного підходу до вирощування, адже екземпляри з зимово-зеленим листям куди більш примхливі, ніж листопадні.

leviziya_8

Листя у листопадних левізій розвиваються з весни і до цвітіння, що починається в травні-червні, і триває до липня-серпня. А у вічнозелених розвиваються восени, цвітіння настає ранньою весною. Після цвітіння у левізії листя відмирає. Цвітіння та розвиток рослини залежать від вологості влітку, рослина може раптово зникнути, і так само непомітно з’являтися знову. У висоту левізія не перевищує 30 см. Росте розетками, листя витягнутої форми з красивою сизою опушністю. Листя можуть бути і цільними, язикоподібними, і ланцетними, і зубчастими. Товсті листя левізії чудово поєднуються, з кам’яною крихтою і текстурами великого каміння.

Суцвіття левізій з дебільшого з яскравим жовтим центром і округлими або видовженими пелюстками, квіти нагадують то ромашки, то розкішні лілії або магнолії. Сама квітка досягає до 5 см в діаметрі. Левізія цвіте невпинно протягом всього літа. Кольори левізії – це різні варіації яскравих відтінків рожевого і оранжевого, а також багаті тони біло-жовтого спектру. При цьому варіації забарвлення інакше ніж акварельними не назвеш: то яскраві, то пастельні, лососевий, кольру фуксії, абрикосовий й інші.

leviziya_11

У декоративному садівництві та квітникарстві левізії використовують:

для акценту альпійської гірки;

для яскравих акцентів в рокарії;

для аксенту оформлення клумб з посипкою грунту кам’яною крихтою;

для квітників або миксбордерів.

Левізію можна вирощувати:

як багаторічну рослину для відкритого грунту;

так і для вазонів, які на зиму ховають в приміщення, а всю теплу пору року вирощують як садову культуру на відкритому повітрі (або використовують для прикраси балкона).

leviziya_12

Де садити левізію

Підібрати місце вирощування для левізії дуже непросто. Садити її потрібно на сонячних ділянках, але з легким притіненням в обідню пору. Тому левізію садять біля вищих рослин, які влітку забезпечать тінь в розпалі дня і не дадуть грунту інтенсивно перегріватися. Але при цьому місце все одно має залишатися добре освітленим. Перед висаджуванням обов’язково прослідкуйте за рухом сонця і оцініть зміну світлового режиму з ранку і до пізнього вечора. Безпрограшним місцем вирощування даної рослини вважається між двома горбами, в своєрідних ущелинах з закладеним шаром товстого дренажу.

Якщо ж ви вирощуєте левізію в горщиках, то їй потрібне максимально яскраве, але розсіяне світло: ці красуні бояться прямих сонячних променів.

leviziya_10

Температура для левізії

Левізія відноситься до любителів помірного клімату. Під час дуже спекотних днів рослина може зупинитися в рості (що не означає повну зупинку цвітіння, адже вона може відновитися після зміни температурного режиму). Видові левізії після цвітіння і в сухе спекотне літо може повністю перейти в режим спокою, не залишивши навіть листя. Зникнення розеток не означає, що рослина загинула.

Підбираємо грунту для левізія

Левізія потребує найякіснішого садового грунту, це повинна бути: пухка, дренована, родюча земля. Особливу увагу слід приділити кислотності грунту: левізія добре росте тільки в кислих грунтах. Обов’язковим є домішки не тільки торфу, але і щебеню, піску, гумусу, а краще і коров’ячого гною.

Горщик для левізії

Якщо левізія вирощується горщику, то цвісти вона буде тільки в невеликих контейнерах і горщиках, тому, що надлишок вільного грунту може викликати активну вегетацію на шкоду цвітінню. На дні горщика обрв’язково потрібно закласти товстий шар дренажу.

Як садити левізію у відкритий грунт

Щоб посадити левізію потрібно викопати посадкові глибокі ямки, на дно яких насипати дренаж висотою близько 20 см. Тільки в таких умовах левізія зможе рости на квітнику. Після висаджування обов’язково потрібно акуратно обкласти рослину гравієм або щебенем, або кам’яною крихтою, яка надійно захистить чутливих до вологи рослинок від перезволоження.

leviziya_9

Як доглядати за левізією

Щоб насолоджуватися розкішним цвітінням левізій, їй необхідно забезпечити більш-менш стабільні умови вирощування.

Як поливати левізію

Поливати левізію потрібно під час посухи так, щоб рослина не знаходилося надто довго в повністю пересушеному грунті. Процедури повинні бути помірними і дуже акуратними: при поливі не можна допускати, щоб волога потрапляла не лише на бутони і квітки, але і на листя левізії.

Левізію в горщиках поливають так, щоб субстрат завжди залишався злегка вологим.

leviziya_5

Як підживляти левізію

Підживлення левізій – важливий елемент догляду за цією рослиною. Саме від правильно внесених добрив буде залежати і краса, і тривалість цвітіння квітки. Підживляють левізії лише влітку, 1 раз на 30 днів вносячи в грунт органічні добрива, зокрема, розведений у воді переброджений гній. Достатньо підживляти 3 рази за літо, небільше. При надлишку добрив рослина не буде цвісти пишніше, але почне хворіти, постраждає процес закладування бруньок і зимостійкість.

leviziya_6

Шкідники та хвороби левізій

Найбільшим шкідником левізії є слимаки, які поїдають листя і квіти. Також на левізію можуть напасти попелиці. Гнилі на рослині також трапляються викликаними перезволоженням грунту. Тут потрібно боротися комбінованими методами, коректуючи промахи у висаджуванні і місці вирощуванні, а також обприскати фунгіцидами, а від шкідників інсектицидами.

Підготовка левізій до зими

Готувати левізію до зими потрібно тільки вічнозелені. Вони просто не перенесуть намокання в будь-якому вигляді, тому, перед зимою їх накривають ковпаками (зазвичай скляними) або створюють сухе укриття. Листопадні левізії зимують навіть без мульчування. В іншому ніякої підготовки до морозів і снігу рослині не потрібно. Левізіям, що ростуть у горщику на зиму потрібно перемістити в прохолодне, але не промерзаюче приміщення з гарним освітленням.

leviziya_1

Як розмножується левізія

Левізія розмножується досить легко 2 способами:

1. Посів насіння левізії .

– Якщо сіяти насіння відразу у відкритий грунт, то сіють його під зиму зверху мульчуючи грунт товстим шаром торфу або компосту. Проростуть насіння тільки до квітня, при цьому їх можна як пікірувати, дуже обережно, так і не чіпати для зміцнення протягом року, а вже потім висаджувати на постійне місце.

leviziya_7

– А якщо сіяти насіння на розсаду, то тут потібно трішки побавитися. Насіння левізії підлягає стратифікації протягом 1 місяця. Висівають насіння в вологий і пухкий субстрат, злегка прикриваючи грунтом і затягуючи плівкою або прикриваючи склом. Сіянці не можна чіпати до випускання другого справжнього листочка, після чого потрібно не затягувати росзадження. У відкритий грунт розсаду можна перенести після зникнення загрози нічних заморозків. Зацвіте така левізія тільки на 2-3 рік.

leviziya_3

2. Живцювання, а точніше відділення бічних рослин.

Левізія в здоровому стані і після декількох років пишного цвітіння починає утворювати бічні розетки. Вони не мають коріння і процес відсаджування схожий на живцювання. Розетки потрібно акуратно, гострим ножем, зрізати, намагаючись не заподіяти шкоди паросткам основного кущика. Після відділення зрізи присипають вугіллям, підсушують, а живці висаджують в горщики або контейнери з пухким водопроникним субстратом. Горщики з живцями левізії потрібно поставити в прохолодне місце і підтримувати легку вологість грунту. Висадити такі левізії можна після вкорінення, час і вдале вкорінення підкаже сама рослина, початком активного росту. Найкращим часом відділення діток є весна.

leviziya_1

Схожі записи