Левізія – вирощування, догляд
Левізія багатьом садівникам ще зовсім невідома. Підкорила вона квітникарів компактністю, яскравістю та пишністю цвітіння.
Левізія належить до мініатюрних трав’янистих багаторічників, цвіте величезними п’ятисантиметровими квітками, з красою яких не здатна зрівнятися будь-яка інша квітка. Ця крихітка вирощується і в горщиках, і, в грунті. Милуючись її цвітінням, важко повірити, що ця рослина вимоглива, але витривала і зимостійка.
Левізії ділять на 2 групи:
вічнозелені види і сорти;
листопадні види і сорти.
Вони вимагають різного підходу до вирощування, адже екземпляри з зимово-зеленим листям куди більш примхливі, ніж листопадні.
Листя у листопадних левізій розвиваються з весни і до цвітіння, що починається в травні-червні, і триває до липня-серпня. А у вічнозелених розвиваються восени, цвітіння настає ранньою весною. Після цвітіння у левізії листя відмирає. Цвітіння та розвиток рослини залежать від вологості влітку, рослина може раптово зникнути, і так само непомітно з’являтися знову. У висоту левізія не перевищує 30 см. Росте розетками, листя витягнутої форми з красивою сизою опушністю. Листя можуть бути і цільними, язикоподібними, і ланцетними, і зубчастими. Товсті листя левізії чудово поєднуються, з кам’яною крихтою і текстурами великого каміння.
Суцвіття левізій з дебільшого з яскравим жовтим центром і округлими або видовженими пелюстками, квіти нагадують то ромашки, то розкішні лілії або магнолії. Сама квітка досягає до 5 см в діаметрі. Левізія цвіте невпинно протягом всього літа. Кольори левізії – це різні варіації яскравих відтінків рожевого і оранжевого, а також багаті тони біло-жовтого спектру. При цьому варіації забарвлення інакше ніж акварельними не назвеш: то яскраві, то пастельні, лососевий, кольру фуксії, абрикосовий й інші.
У декоративному садівництві та квітникарстві левізії використовують:
для акценту альпійської гірки;
для яскравих акцентів в рокарії;
для аксенту оформлення клумб з посипкою грунту кам’яною крихтою;
для квітників або миксбордерів.
Левізію можна вирощувати:
як багаторічну рослину для відкритого грунту;
так і для вазонів, які на зиму ховають в приміщення, а всю теплу пору року вирощують як садову культуру на відкритому повітрі (або використовують для прикраси балкона).
Де садити левізію
Підібрати місце вирощування для левізії дуже непросто. Садити її потрібно на сонячних ділянках, але з легким притіненням в обідню пору. Тому левізію садять біля вищих рослин, які влітку забезпечать тінь в розпалі дня і не дадуть грунту інтенсивно перегріватися. Але при цьому місце все одно має залишатися добре освітленим. Перед висаджуванням обов’язково прослідкуйте за рухом сонця і оцініть зміну світлового режиму з ранку і до пізнього вечора. Безпрограшним місцем вирощування даної рослини вважається між двома горбами, в своєрідних ущелинах з закладеним шаром товстого дренажу.
Якщо ж ви вирощуєте левізію в горщиках, то їй потрібне максимально яскраве, але розсіяне світло: ці красуні бояться прямих сонячних променів.
Температура для левізії
Левізія відноситься до любителів помірного клімату. Під час дуже спекотних днів рослина може зупинитися в рості (що не означає повну зупинку цвітіння, адже вона може відновитися після зміни температурного режиму). Видові левізії після цвітіння і в сухе спекотне літо може повністю перейти в режим спокою, не залишивши навіть листя. Зникнення розеток не означає, що рослина загинула.
Підбираємо грунту для левізія
Левізія потребує найякіснішого садового грунту, це повинна бути: пухка, дренована, родюча земля. Особливу увагу слід приділити кислотності грунту: левізія добре росте тільки в кислих грунтах. Обов’язковим є домішки не тільки торфу, але і щебеню, піску, гумусу, а краще і коров’ячого гною.
Горщик для левізії
Якщо левізія вирощується горщику, то цвісти вона буде тільки в невеликих контейнерах і горщиках, тому, що надлишок вільного грунту може викликати активну вегетацію на шкоду цвітінню. На дні горщика обрв’язково потрібно закласти товстий шар дренажу.
Як садити левізію у відкритий грунт
Щоб посадити левізію потрібно викопати посадкові глибокі ямки, на дно яких насипати дренаж висотою близько 20 см. Тільки в таких умовах левізія зможе рости на квітнику. Після висаджування обов’язково потрібно акуратно обкласти рослину гравієм або щебенем, або кам’яною крихтою, яка надійно захистить чутливих до вологи рослинок від перезволоження.
Як доглядати за левізією
Щоб насолоджуватися розкішним цвітінням левізій, їй необхідно забезпечити більш-менш стабільні умови вирощування.
Як поливати левізію
Поливати левізію потрібно під час посухи так, щоб рослина не знаходилося надто довго в повністю пересушеному грунті. Процедури повинні бути помірними і дуже акуратними: при поливі не можна допускати, щоб волога потрапляла не лише на бутони і квітки, але і на листя левізії.
Левізію в горщиках поливають так, щоб субстрат завжди залишався злегка вологим.
Як підживляти левізію
Підживлення левізій – важливий елемент догляду за цією рослиною. Саме від правильно внесених добрив буде залежати і краса, і тривалість цвітіння квітки. Підживляють левізії лише влітку, 1 раз на 30 днів вносячи в грунт органічні добрива, зокрема, розведений у воді переброджений гній. Достатньо підживляти 3 рази за літо, небільше. При надлишку добрив рослина не буде цвісти пишніше, але почне хворіти, постраждає процес закладування бруньок і зимостійкість.
Шкідники та хвороби левізій
Найбільшим шкідником левізії є слимаки, які поїдають листя і квіти. Також на левізію можуть напасти попелиці. Гнилі на рослині також трапляються викликаними перезволоженням грунту. Тут потрібно боротися комбінованими методами, коректуючи промахи у висаджуванні і місці вирощуванні, а також обприскати фунгіцидами, а від шкідників інсектицидами.
Підготовка левізій до зими
Готувати левізію до зими потрібно тільки вічнозелені. Вони просто не перенесуть намокання в будь-якому вигляді, тому, перед зимою їх накривають ковпаками (зазвичай скляними) або створюють сухе укриття. Листопадні левізії зимують навіть без мульчування. В іншому ніякої підготовки до морозів і снігу рослині не потрібно. Левізіям, що ростуть у горщику на зиму потрібно перемістити в прохолодне, але не промерзаюче приміщення з гарним освітленням.
Як розмножується левізія
Левізія розмножується досить легко 2 способами:
1. Посів насіння левізії .
– Якщо сіяти насіння відразу у відкритий грунт, то сіють його під зиму зверху мульчуючи грунт товстим шаром торфу або компосту. Проростуть насіння тільки до квітня, при цьому їх можна як пікірувати, дуже обережно, так і не чіпати для зміцнення протягом року, а вже потім висаджувати на постійне місце.
– А якщо сіяти насіння на розсаду, то тут потібно трішки побавитися. Насіння левізії підлягає стратифікації протягом 1 місяця. Висівають насіння в вологий і пухкий субстрат, злегка прикриваючи грунтом і затягуючи плівкою або прикриваючи склом. Сіянці не можна чіпати до випускання другого справжнього листочка, після чого потрібно не затягувати росзадження. У відкритий грунт розсаду можна перенести після зникнення загрози нічних заморозків. Зацвіте така левізія тільки на 2-3 рік.
2. Живцювання, а точніше відділення бічних рослин.
Левізія в здоровому стані і після декількох років пишного цвітіння починає утворювати бічні розетки. Вони не мають коріння і процес відсаджування схожий на живцювання. Розетки потрібно акуратно, гострим ножем, зрізати, намагаючись не заподіяти шкоди паросткам основного кущика. Після відділення зрізи присипають вугіллям, підсушують, а живці висаджують в горщики або контейнери з пухким водопроникним субстратом. Горщики з живцями левізії потрібно поставити в прохолодне місце і підтримувати легку вологість грунту. Висадити такі левізії можна після вкорінення, час і вдале вкорінення підкаже сама рослина, початком активного росту. Найкращим часом відділення діток є весна.