Вертикальні грядки: гідропоніка

За допомогою вертикального розташування вирощуваних рослин можна суттєво заощадити місце, не шкодячи врожаю.

Існують декілька способів будівництва вертикальних конструкцій. Вертикальні грядки можна вирощувати на ґрунті або методом гідропоніки. Гідропоніка дозволяє вирощувати рослини без ґрунту. Рослини закріпляють таким чином, щоб коріння було занурене у живильний розчин. Середовищем для розвитку кореневої системи стає вода, збагачена мінеральними речовинами.

Водяний метод

vertroslgidr1

Рідина може бути стоячою або проточною.

Субстратний метод

Коренева система розвивається в основі-субстраті без живильних речовин. Головне завдання субстрату – всотати у себе розчин та поступово віддавати рослинам корисні речовини.

vertroslgidr2

Субстратами для гідропоніки можуть бути перліт, керамзит, мінвата, коксовий субстрат та інші гігроскопічні матеріали.

Аеропоніка

Повітряний метод потребує використання парогенератора, який забезпечує живильний туман, в який занурені верхні дві третини кореневої системи рослин. Нижня частина занурена у живильний розчин. Парогенератор вмикають декілька разів на добу всього на пару хвилин.

Субстратний метод та аеропоніка працюють при проточному способі подавання розчину.

vertroslgidr3

Особливості вирощування рослин методом гідропоніки

Для гідропоніки потрібно

  • закрите приміщення
  • обладнання примусового подавання розчину
  • вода має бути фільтрованою або відстояною на протязі кількох днів
  • підготування води за рН показником до слабокислої (рН 5,5-6,5)
  • контроль кислотності розчину до та після введення добрив.

При підготування розчину треба зважати на потреби рослин у мінеральному складі, фазу їх розвитку, освітленість, температуру та вологість повітря, періодичність поливання.

Користь від вертикальних грядок

Щоб зрозуміти, який зі способів вертикального вирощування вигідніший, можна розрахувати місткість грядок на прикладі полуниці.

На квадратному метрі землі можна вирощувати максимум тридцять кущиків полуниці за схемою саджання 25х15.

При горизонтальному розміщенні грядок методом «етажерок» при глибині ємності у 15 сантиметрів та відстані між ємностями двадцять сантиметрів на основі площею квадратний метр можливо розмістити лише три грядки. При цьому максимальна кількість кущів полуниці в кожній з них не буде більше семи штук. Разом – 21 кущ. Можна збільшити кількість рослин вдвічі, зробивши основу А-подібної конструкції. Так можна одержати 42 кущі. Це є максимум, який можна розмістити на квадратному метрі. При більш щільному розміщенні грядок та етажерок у рослин станеться дефіцит світла, та про врожай прийдеться забути.

vertroslgidr4

. . . . . .

Задіявши все той же квадратний метр для трубчастого вертикального городу, отримуємо можливість розміщення дев’яти вертикальних грядок з труб ПВХ діаметром 15 см за схемою 25х25 від краю до краю труби. Саджаючи в кожну вертикальну грядку по три кущики, чекаємо врожай, приблизно рівний врожаю зі звичайної грядки. Встановивши метрові труби (без врахування довжини, зануреної у субстрат), можна виростити приблизно вісімнадцять кущів полуниці на одні вертикальній грядці. Разом на одному квадратному метрі можна розмістити 72 кущі.

vertroslgidr5

Грядки з вертикальною гідропонікою можна розміщати лише горизонтально, методом етажерок. Кількість кущів на одиницю площі буде дорівнювати результатам аналогічного випадку з ґрунтом, тобто 42 штуки.

Врожайність будь-якого з цих методів залежить від догляду. При дотриманні ідеальних умов гідропоніка дає збільшення врожаю.

vertroslgidr0

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Схожі записи