Що таке гідропоніка?
Гідропоніка – це вирощування рослин без грунту, при якому вона отримує всі необхідні поживні речовини в потрібних кількостях через розчин.
Переваги гідропоніки:
Після освоєння базових понять у гідропонціі, ви вирощуватимете майже все – це набагато легше ніж у грунті. Якщо ви будете використовувати автоматизовані системи циркуляції розчину (деякі з них дуже просто зібрати в домашніх умовах), потреба у поливі і підживленні рослин зникне взагалі.
Горщики для гідропоніки
Можна купити цілу систему для гідропоніки із спеціальними горщичками, а можна зробити систему для гідропоніки самостійно.
Найпростіший посуд для гідропоніки робиться дуже швидко: з звичайного пластмасового горщика і будь-якої ємності більшого розміру (ця ємність повинна вміщувати достатню кількість води, бути хімічно безпечною і не пропускати світло). Найкращий приклад такої ємності – паперовий (1л) пакет з-під соку або молока – тетрапак, покладений на бік з точно прорізаним (з боку шва) отвором під горщик. Горщик з субстратом повинен бути занурений в розчин на 1-2 сантиметри.
Субстракт для гідропоніки
Субстрат: вермикуліт, перліт, керамзит, мінеральна вата, кокосове волокно, поролон або оазис, дрібне каміння. Цей субстрат коштуватиме не більше звичайного грунту. Але землю, на відміну від субстрату, для гідропоніки, треба щорічно міняти при пересадці.
Спеціальний концентрований розчин для гідропоніки
Однієї літри розчину вистачає на одну невелику (пеларгонія, спатифілум) в рік. Баночки концентрату, призначеного на 100 л розчину, вистачить на 100 років або на річне вирощування 100 рослин.
Уважно прочитайте інструкцію і суворо дотримуйтеся рекомендованої виробником концентрації розчину.
Об’єм води у посудині для гідропоніки повинен бути завжди однаковим, доливайте відстояну воду час від часу; 1 раз в три місяці повністю треба замінити воду, якщо інші заходи не передбачені виробником розчину.
Для однорічних овочевих культур рекомендується концентрація вища ніж середня – приблизно в 1,25 рази. Взимку, в період спокою, концентрація повинна бути зменшена приблизно в 2-3 рази від звичайної, а рівень води, в залежності від періоду спокою, повинен бути зменшений до мінімуму.
Система гідропоніки представляє собою ємність з рідиною, в яку поміщена пластикова сітчаста склянка з рослиною. Щоб рослина було стійкою, в стакан насипається гравій або керамзит.
Принцип дії гідропоніки
З ємності вода, за допомогою глибинного насоса (акваріумної помпи), перетікає у верхню конструкцію гідропоніки і повертається назад в ємність, при цьому омиваючи коріння рослин.
Які рослини підходять для вирощування у гідропоніці
Для вирощування за допомогою гідропоніки придатні майже всі рослини, які можна виростити з насіння: різні салати, і трави, помідори чері, болгарський перець, огірки, трави, суниці-полуниці, однорічні і багаторічні квіти і кімнатні рослини. Салати і трави ростуть дуже швидко і не займають багато місця. Не рекомендується переводити на гідропоніку дорослі рослини з ніжною кореневою системою.
Як пересадити рослини у гідропоніку
Витягніть рослину з горщика, замочіть коріння з грунтом на кілька годин у воді кімнатної температури. Після цього акуратно вимийте землю, спробуйте росплутати коріння і акуратно вимити залишки грунту за допомогою душу. Після очищення коренів від залишків грунту, розправте їх донизу і, притримуючи рослину, висадіть у спеціальний горщик, засипте коріння субстратом (не потрібно, щоб рослина була занурена повністю у воду, по капілярах субстрату розчин підніметься вгору, досягаючи корінів; згодом вони самі проростуть на потрібну глибину). Після цього полийте субстрат зверху простою водою, залийте потрібний рівень води в посудину і залиште рослину приблизно на 7 днів. Тільки після цього воду можна замінити розчином.
Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Важливо: Не заливайте розчин відразу після пересадки!
Як виростити розсаду у гідропоніц
Для вирощування розсади у гідропоніці, потрібно мати мінеральну вату або поролон з маленькими неглибокими заглибинами. В кожну заглибинку кладемо насінинку, ставимо на піддон з водою і чекаємо сходів. У фазі 2 справжніх листочків пересаджуємо нашу розсаду у горщечки з грунтом для гідропоніки і ставимо у систему.