Що робити з листям, яке зібрали на ділянці
Листя, зібране восени на ділянці, слід використати з найбільшою користю для господарства. Звісно, мова йде про здорові рослини та їх здорове листя.
Звичайно, листя, зібране восени на ділянці, слід використати з найбільшою користю для господарства. Звісно, мова йде про здорові рослини та їх здорове листя.
Одразу згадується сугній. Але сугної бувають різні. Бідний склад мінеральних речовин у листі робить його корисним хіба що для фізичного складу ґрунту, ніж для хімічного. Ефективного добрива з листя не зробиться. Тому є сенс компостувати листя окремо та використовувати для полегшування ґрунту.
Листя, що скинули на гній, злежується, та його розкладання просувається дуже повільно. Щоби пришвидшити процес, осіннє листя слід щільно скласти у пластикові лантухи та залити водою. Після того ці мішки зав’язують та роблять перфорацію у декількох місцях. Гноєм, що створюється таким чином можна користуватися вже наступною весною.
Якщо скласти в пластикові клунки разом з листям ще й трав’яні зелені відходи та періодично трусити та перемішувати їх, то створиться ґрунт для кімнатних рослин, а ще для розсади. Розкладання трав дасть йому необхідні мінеральні елементи, а структура листя – потрібну легкість, вологоємність та пухкість.
Можна використовувати листя у процесі мульчування. Видалене з газонів листя розкладають на ґрунті для перекопування. Крім того листям можна мульчувати між грядками стежки, щоб там не ріс бур’ян. Недолік тут один – мокре листя – слизьке.
Сухим листям можна утеплювати багатолітні рослини. Цибульні, коли перебудуть зиму під такою ковдрою, розпускаються раніше, ніж завжди. Але треба не забути вчасно прибрати листя навесні, тоді рослини не будуть гнити під ним.
Порада. За допомогою косарки листя на газоні можна подрібнити. У такому вигляді воно не лише не становить небезпеки для трави, але й буде корисним для ґрунту.
Для ранніх весінніх насаджень опале листя укладають у майбутні грядки – підготовані траншеї – до верху, а вийняту землю викладають у вигляді насипу вздовж грядок. Згори на листя треба викласти шар подрібненої трави і інші залишки рослин. Якщо осінь видалася сухою – траншеї слід полити водою.
Весною земляні вали, коли вони відмерзнуть, повертають у траншеї. а листя до того часу вже осяде. Після цього грядки утеплюють матеріалом для укриття, під який будуть висаджені рослини. Так можна пришвидшити одержання врожаю.
Листя, що опало восени, також використовують і для заповнення високих грядок, насипаючи його під ґрунт.