Актинідія – догляд, обрізка

Актинідія – багаторічна деревоподібна ліана. Щоб посадити цю рослину в себе на ділянці, потрібно знати, що актинідія вимагає опори у вигляді шпалери.

Так, як актинідія – дводомна культура (дводомні рослини — рослини, які мають одностатеві квітки; рослини, в яких одностатеві чоловічі (тичинкові) і жіночі (маточкові) квітки (або чоловічі і жіночі статеві органи в неквіткових рослин) розташовані на різних особинах. Запилення відбувається тільки перехресним способом. Тобто купувати треба і жіночі, і чоловічі рослини. Інакше плодоношення ви не дочекаєтеся. Рекомендується на 5 жіночих рослин висаджувати 2 чоловічих. При цьому треба мати на увазі, що запилення актинідій коломикта, аргута і полігамія відбувається тільки рослинами свого виду. Взаємне перезапилення можливо тільки між чоловічими і жіночими рослинами актинідій аргута, Джиральді і пурпурової.

Як посадити актинідію?

Догляд за актинідією

Щороку, весною, відразу після того як розтане сніг, грунт навколо актинідій розпушують і прикривають перегноєм, компостом, соломою або тирсою. Цю процедуру обов’язково потрібно робити щороку, тому, що в актинідії коріння росте не глибоко і, тому, слід уникати надмірного розпушування грунту. Також кілька разів за літо потрібно підсипати землю, щоб не допустити оголення кореневої шийки. Восени грунт навколо рослин не перекопують, а обережно розпушують на глибину 3-7 см.

Як поливати актинідію – догляд

Актинідії потрібно часто поливати, тому ,що грунт навколо кореневої шийки повинен бути постійно вологим але незаболоченим. Багато вологи потрібно і листю. Для нормального росту і розвитку ліан необхідна висока вологість повітря. Тому в суху погоду актинідії обприскують. Бажано це робити вранці і ввечері.

aktinidiya1234

Підживлення актинідії – догляд

У першій половині літа актинідію потрібно підживити настоєм коров’яку . Робити такі підживлення потрібно 1-2 рази (розведеним рідким добривом 1:10) за весняно – осінній період, , а також зеленим добривом (із залитих водою і перебродивших в бочці бур’янів або ж розчином безхлорних мінеральних добрив (наприклад, 30 г азофоски на 10 л води)).

Обрізання і формування актинідії – догляд

Ранньою весною і в період весняного активного сокоруху обрізку актинідій проводити не можна. Рослини через закінчення соку слабшають і можуть загинути. Не обрізають актинідії і в кінці літа. В цей час обрізання, прищипування і механічні пошкодження пагонів викликають пробудження бруньок на пагонах поточного року. Новоутворені молоді гілочки не встигають визріти і здеревяніти, тому гинуть після перших морозів.

Коли ж можна проводити обрізку? Під час цвітіння, відразу після цвітіння і пізньої осені після листопаду. У цей період формують і проріджують рослини, вирізають ослаблені і сухі гілочки. Видаляють на пагонах підмерзлі кінці, які, до речі, краще помітні не навесні, а на початку літа.

Формування актинідій залежить від регіону вирощування, місця посадки та виду опор.

formuvannya_aktinidii

Формування актинідії – догляд

Після висаджування актинідії на постійне місце потрібно вибрати 2-4 вертикально зростаючих довгих погонів, це будуть рукава – основні гілки. Інші вирізують дощенту. Після листопада у залишених пагонів видаляють верхівку до рівня здеревянілості (або верхівкову бруньку, якщо вона сформувалася).

У наступному сезоні з основних пагонів виростають бокові. Влітку з них вибирають найбільш сильні і підв’язують горизонтально до шпалери, направляючи в різні боки. Обрізка і прищипування в цей час застосовується для підтримки оптимальної загущеності і потрібної довжини гілок.

Навесні наступного року утворюються вкорочені плодоносні пагони змішаного типу. Їх підв’язують до шпалери вертикально. У наступному році з виростають на них пагонів знову обирають найсильніші і підв’язують горизонтально по другому дроті, направляючи в різні боки. Плодоносні пагони щороку вкорочують, залишаючи 4-5 бруньок над самою верхньої ягодою. Зрізи замазують садовим варом.

Наші кущі сформовані, і в наступні роки проводиться проріджуюча і санітарна обрізка (видалення сухих пошкоджених гілочок).

При обрізці необхідно враховувати видові особливості актинідій. У коломікти і полігамори плодоносні бруньки наступного сезону закладаються як на вкорочених, так і на довгих пагонах. Якщо їх обрізати, значно знизиться врожай наступного року. У аргута плодоношення відбувається, в основному, на вкорочених пагонах. Тому до неї застосовується більш інтенсивне проріджування в поєднанні з прищипуванням і короткою обрізкою.

Крім того, у актинідії коломікта з 7-10-річного віку щорічно одну зі старих основних гілок замінюють молодим сильними. А у актинідії аргута головна ліана зазвичай служить протягом усього життя рослини, замінюють її тільки в разі механічного пошкодження або вимерзання.

shpalera_dlya_kivi1
shpalera_dlya_kivi

Опора і підв’язка актинідії – догляд

Актинідія активно росте, потужні і довговічні ліани на одному місці можуть давати врожай протягом 50 і більше років. Тому їм потрібна міцна і стійка опора з металевих або залізобетонних стовпів. Між ними натягують 4 ряди оцинкованого дроту: перший на 50 см від землі, інші через 100 см.

У процесі росту пагони підв’язують з одного боку шпалери. Для підв’язки використовують шпагат Пагони підв’язують вісімкою. На час, коли ліани розростуться і, переплітаючись, обвиють дріт, шпагат під дією сонячних променів розпадеться і не буде заважати стеблам потовщуватись.

Коли збирати врожай актинідії – догляд

У різних видів актинідії плоди дозрівають в різний час. Дозрівання плодів актинідії коломікта відбувається нерівномірно, з кінця липня і протягом серпня. Стиглі ягоди часто обсипаються. Тому краще за один раз зняти весь урожай, коли достигнуть перші ягоди, розкласти по коробках і перенести в приміщення на дозрівання. Зазвичай вони вже через 3-5 днів дозріють, якість фрукта при цьому не погіршується.

Слідом за коломікти в кінці серпня – початку вересня достигають плоди джиральді і аргута. Вони стають темно-зеленими і, поступово розм’якшуючись, стають ніжними, що тануть у роті, з характерним для кожного сорту смаком і ароматом.

У вересні дозрівають плоди актинідій полігамії і пурпурна. Ягоди полігамори спочатку стають жовтуватими, потім різних відтінків оранжевого кольору. Актинідія пурпурова, що має плоди яскраво-пурпурного кольору, дозріває пізніше за інших видів.

На відміну від коломікти, урожай цих видів майже не обсипається. Тому їх плоди, як правило, не обривають всі одразу, а збирають у міру дозрівання. Але якщо є загроза ранніх осінніх заморозків, краще відразу зірвати весь врожай. У кімнаті плоди дозріють, стануть м’якими і ароматними.

Схожі записи