Цілющі трави: материнка звичайна (орегано)

Трава материнка: користь, властивості, дія на організм, застосування материнки в народній медицині та лікуванні різних захворювань.

Материнка звичайна (орегано) – це багаторічна трав’яниста рослина сімейства Губоцвіті (Lamiaceae), роду Материнка. Латинська назва: Origanum vulgare L. Інші народні назви: душмянка, духовний колір, материнка, м’ята лісова, борова костоломна трава, орегано, піца-пряність.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Материнка звичайна – багаторічна рослина з суцвіттями лілових, рожевих відтінків, іноді білих. Висота – до 90 см. Кореневище гіллясте, повзуче. Стебла рослини прямі чотиригранні, покриті м’якими волосками, у верхній частині гіллясті. Листя яйцевидної форми, довгасті, на кінці загострені довжиною 1-4 см. Знаходяться парами навпроти один одного. Квітки дрібні, зібрані в щитки. Плід материнки звичайної складається з чотирьох горішків. Цвіте рослина в липні-серпні, плоди дозрівають в серпні-вересні. Розмножується материнка звичайним насінням і вегетативно.

. . . . . .

Склад материнки звичайної

Материнка звичайна багата на вітамін С, особливо його багато в листі (565 мг), а також цілим набором мікро – і макроелементів, перше місце серед яких займає калій і кальцій.

Крім цього рослина своїм ароматом зобов’язана ефірній олії, якої в її складі до 1,2%. Ефірна олія материнки також має лікувальні властивості і продається під назвою «хмелеві». Також в складі рослини є флавоноїди і дубильні речовини.

materinka2

Лікувальні властивості материнки звичайної

Материнка звичайна надає заспокійливу дію на центральну нервову систему, тому активно використовується в народній та офіційній медицині. Крім власне неврозів вона знаходить застосування при лікуванні судом, епілепсії, паралічу, безсоння.

При виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, гастриті (зі зниженою кислотністю) препарати материнки звичайної знімають запалення, їх використовують при кишкових кольках, метеоризмі, діареї, блювоті. Крім цього вони підсилюють перистальтику кишківника, покращують апетит.

Також материнка звичайна рекомендується для лікування холециститу, дискінезії жовчовивідних шляхів, ентероколіту, гепатиту і при інших медичних показаннях.

Добре себе зарекомендувала материнка звичайна для лікування гострих респіраторних захворювань, а також інших хронічних хвороб бронхолегеневої системи таких як: туберкульоз легенів, хронічний бронхіт, гострий і хронічний фарингіт, коклюш, бронхіальна астма та ін. Внутрішнє приймання рослини сприяє відходженню мокротиння, знімає запалення і задуху. Зовнішнє застосування полягає в полосканні, а також цілющих інгаляціях.

Народна медицина рекомендує материнку звичайну у вигляді ванн, примочок, компресів при різних шкірних захворюваннях таких як: гнійники, висип, діатез, нейродерміт, екзема, вітиліго і ін., А також рани, фурункули, попрілості.

Крім цього материнка звичайна застосовується при інсульті, радикуліті, ревматизмі, невралгії, головного болю, а також у комплексній терапії для лікування онкологічних захворювань.

Материнка (орегано) – вирощування, догляд

Народні рецепти з материнкою звичайною

Настій готують з 2 столових ложок трави на 2 склянки окропу (в термосі). Приймають в 3 прийоми за 20-40 хвилин до їжі. для ванн використовують 100-200 г сухої трави на 2-3 л води (заливають окропом, настоюють 1-2 год. проціджують і додають всю порцію в ванну з водою).

Схожі записи