Багатоніжка звичайна (Polypodium vulgare)
Багатоніжка звичайна дуже схожа на папороть. Воно й не дивно, бо це і є папороть. В народі багатоніжку звичайну шанують за низку лікарських властивостей…
Інші назви багатоніжки звичайної
Солодиця лісова, гащина, гищиця, кочедижник, многоніжка, насерник, орляк, паперушина, папороть скельна, папоротник, папороть лісова, повз-солодич, повзинка, повзунка, солода, солодаш, солодець, солодиж, солодист, солодич, солідиш лісовий, солодишка, солодишкованець, солодищ, солодкованя, солодкувач, солодник, солодочкованець, солодош, солодушка, стоножець звичайний, чаполоч, чапороч; російською: многоножка обыкновенная; польською: paprotka zwyczajna.
Опис багатоніжки звичайної (як виглядає)
Багаторічна зимуюча папороть родини багатоніжкових, заввишки 20-30 см.
Має повзуче, солодке на смак кореневище 0,5-1 см у діаметрі, з двома рядами прямих, шкірястих, перистороздільних, видовженоланцетних листків з лінійно-ланцетними, цілокраїми або іноді трохи зубчастими частками і з черешками, коротшими за пластинку. Соруси на листках відкриті, округлі, розміщені на сегментах двома рядами по боках середньої жилки. Спори утворюються в липні.
Регіони проростання багатоніжки звичайної
Зустрічається то там, то там практично по всій території України біля основи дерев у лісах, а також на скелях, кам’янистих місцях.
Заготівля і зберігання багатоніжки звичайної
З лікувальною метою використовують кореневища багатоніжки звичайної. Їх заготовляють восени (у другій половині вересня) або рано навесні (у першій половині березня). Кореневища очищають від надземної частини і корінців, миють, розрізають на шматки 10-12 см завдовжки і сушать під наметом, в опалюваних приміщеннях або в сушарці при температурі до 40°С. Сухої сировини виходить 25%. Зберігають у сухих провітрюваних приміщеннях. Рослина неофіцинальна, тобто сировина з неї не дозволена для виробництва лікарських засобів в країні.
Хімічний склад багатоніжки звичайної
Кореневища багатоніжки звичайної містять дубильні речовини (2,5-3,7%), глікозиди поліподин і cамамбаїн, сапоніни, ситостерин, кавову, яблучну, лимонну, масляну, гексойну, лаврову, янтарну та аскорбінову кислоти, метилсаліцилат, крохмаль, каучук, сліди ефірної олії.
Фармакологічна дія багатоніжки звичайної
Препарати багатоніжки звичайної мають відхаркувальні, пом’якшувальні, болетамувальні, потогінні, жовчогінні, сечогінні, кровоспинні та глистогінні властивості.
В народній медицині препарати з кореневищ багатоніжки звичайної застосовують при бронхіальних катарах, астмі, відсутності апетиту, диспепсії, гастриті, метеоризмі, при хворобах печінки, селезінки та сечового міхура, нефриті, маткових кровотечах та як абортивний засіб. Як болезаспокійливий засіб багатоніжку звичайну використовують при подагрі й ломоті в суглобах. Зовнішньо багатоніжку звичайну використовують при вивихах, поліпах у носовій порожнині, прикладають до забитих місць.
За матеріалами:
- Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник/Відп. ред. А. М. Гродзінський. — Київ: Українська Енциклопедія ім. М. П. Бажана, Український виробничо-комерційний центр Олімп, 1992.
- Мамчур І. Довідник з фітотерапії. — Київ: Здоров’я, 1984.
- Носаль М. А., Носаль І. М. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі. — Київ, 2013.
- Кархут В. В. Ліки навколо нас. — Київ: Здоров’я, 1974.
- Алексєєв І. С. Повний атлас лікарських рослин. — Донецьк: Глорія Трейд, 2013.
- Липа Ю. І. Ліки під ногами: Про лікування рослинами. — Київ: Україна, 1996.