Зелений дах

Чим далі ми віддаляємося від «зеленого світу», тим більше виникає бажання створити свою власну природну оазу. Бажання це переслідує людей з тих пір, як на планеті почали з’являтися міста. Тоді почали з’являтися майданчики для відпочинку на даху серед зелені. Яскравий приклад з класики сади Семіраміди.

Зелена стріха, це дах, який повністю або частково вкритий рослинами, тобто, це штучно створена екосистема. І це використовується не тільки у приватному або дачному будівництві – у багатьох країнах світу розробляються екологічні програми з озеленення дахів навіть у великих містах.

Мають місце екстенсивна та інтенсивна форми системи «зеленого даху». На екстенсивній зеленій стрісі не передбачається часте перебування та ходіння людини. Навіть, якщо виникає потреба побувати на такому даху – ходити можна лише у спеціально відведених для цього місцях. На «екстенсивних» зелених дахах висота ґрунту не буває більше, ніж 0,15 метри, і ростуть там лише дрібнорослі рослини, як ото трава для газонів або моховиння. Насичений вологою ґрунт такої товщини може створити навантаження на дах до 100кГ/м2.

Інверсійний або інтенсивний дах дозволяє не лише здійснювати прогулянки по цьому зеленому даху, але й саджати невисокі дерева, облаштовувати невеличкі басейни та фонтани. Шар ґрунту у цьому випадку може досягати потужності в 60 см і створювати досить високий тиск на покрівлю, тобто тут потрібен серйозний проект, який має розробляться разом з проектуванням будинку.

zel_dah1

Складовими частинами зеленого даху є рослинний шар, ґрунтовий субстрат, шар фільтрації, дренаж, гідроізоляція, теплоізоляція. Можливо в особливих випадках заміняти як матеріали, так і складові частини, але у більшості випадків зелений дах має бути саме таким.

Що стосується рослинного шару, то рослини слід підбирати з урахуванням кліматичних умов, характерних для регіону, нерідко, в наших умовах, знадобиться морозостійка флора. Для екстенсивного типу зеленого даху краще обирати цибульні рослини.

zel_dah2

Звичайний ґрунт для ґрунтового субстрату краще не використовувати, оскільки він може помітно збільшити навантаження на всю будівлю. Оптимальним для зеленого даху вважається суміш з перліту, цегляного дрібку, керамзиту, добре подрібненої деревинної кори та компосту.

zel_dah3

Шар фільтрації складається з шару геотекстилю та коріннязахисної плівки. Термоклеєний геотекстиль не має властивості замулюватися, він досить тривкий та добре підходить для зеленої покрівлі. Його кладуть в першу чергу, а вже потім плівку, яка буде захищати коріння.

Дренаж може мати декілька варіантів конструкції – з трубами, що відводять воду, з полістирольними перфорованими плитами, з жорстви або керамзиту, а також з прямокутних решіток.

Гідроізоляція призначена для запобігання вологи у середину будинку та на зовнішні стіни.

Теплоізоляція може бути виконана з піноскла та перлітного піску, які не пропускають вологу та зовсім не є токсичними для рослин.

Але не слід забувати про економічний та демократичний, а також простий варіант зеленого даху – встановлення коробів із землею та рослинами.

Схожі записи