Група хвойних дерев у ландшафтному дизайні

Все частіше в озеленюванні використовуються хвойні дерева. Вже навіть виведено багато нових декоративних сортів з щільною кроною та насиченим забарвленням глиці. Оформити ділянку хвойними рослинами не складно і самому, правила садіння та догляду там дуже прості. Це дозволить заощадити багато грошей.

Найбільш стійкими та популярними є морозостійкі різновиди смереки,

ялиці, сосни, ялівцю

та туї. Менш відомими є тсуга, мікробіота та всевдотсуга. Окремим пунктом є модрина, яка скидає хвою на зиму. Погано витримують сильні морози кипарисовик, тис, туєвик, а також найближчі родичі хвойних – гінкго та родокарпуси. Краще не експериментувати з кипарисами, кедрами та араукаріями.

Є сенс купляти молоді рослини та висаджувати їх згідно зі схемою саджання. Інколи недосвідчені садоводи висаджують сосни або смереки біля паркану або надто близько одне від одного, тож виростаючи рослини гинули або ставали хирлявими. Між тим, навіть з дикого природного рослинного матеріалу можна створювати справжні шедеври, не кажучи вже про високодекоративні сорти.

Строга геометрична форма ялин, сосон, ялиць та туй дає широкий простір при створенні регулярних композицій. Скуйовдженість або плавучість ялівцю та кипарису дозволяє створити оригінальні пейзажні групи. А туї, тиси та навіть сосни та ялини можна стригти, надаючи їм бажаної форми.

glicya1

Наприклад хвойна композиція на фото 1 при нормальному насадженні вкриває площу 10-12 метрів в довжину та біля п’яти метрів в глибину. При бажанні її можна розтягнути до 15-18 м в довжину, а глибину при цьому зменшити до 3,5-4 м.

Вертикальна основа групи задається трьома деревами різного зросту, що мають конічну або пірамідальну форму крони.

glicya2

1 – ялиця одноколірна, ялиця кавказька, ялина колюча, ялина Бревера, тсуга канадська. Ці рослини у віці 30 років сягають у висоту 8-10 метрів та майже не оголюються знизу.

2 – низька пірамідальна крона та блакитно-сиза забарвленість хвої – характерні для ялини колючої. Це дерево росте повільно, сягає висоти 3-4 метри. Альтернативою може бути карликовий сорт ялини сербської, яка досягає 2-3 метрів висоти або ялини звичайної, яка досягає 3-4 метрів.

3 – вузькоконусна або пірамідальна форма крони забезпечується сортами туї західної.

Ці сорти мають барви хвої від темно-трав’янистого до смарагдово-зеленого кольору. Але при бажанні можна додати і жовтих барв, висадивши сорт Europe Gold.

glicya3

1 – Ялиця одноколірна. 2 – Тсуга канадська. 3 – Ялина Бревера. 4 – Ялина сербська карликова. 5 – Яловець «Голуба стріла». 6 – Туя західна.

Після встановлення рослини яму повністю засипають, ґрунт добряче трамбують та формують поливне кільце – горбик з землі у формі кола.

Середній ярус композиції складається з кущуватих хвойних рослин. Це різноманітні кострові ялівці, крони яких дійсно нагадують багаття або хвости півників. Висота таких рослин – 0,8-1,2 м. З часом такі рослини розростаються та вкривають нижні частини більш крупних дерев, як спідниці.

Під номерами 4 та 5 можна висадити кострові сорти ялівця китайського, козацького, лускуватого, віргінського, середнього.

glicya4

1 – Туя західна «Європа Голд», 2 – Скельний яловець, 3 – Китайський яловець.

Якщо композицію витримують у пейзажному стилі, саджають сорти китайського або звичайного ялівцю, у яких є пухка крона.

Більш строго вигляду композиції дадуть ялівці і з пірамідальною або колоновидною формою крони – це деякі сорти ялівцю китайського (J.chinesis Obelisk, Spartan, Stricta), звичайного (J.communus Arnold, Gold Gone, Hibernica, Suecica), скельного (J.scopulorum Blue Arrow, Skyrocket). На місця 7а-7д саджають низькі кущуваті форми хвойних, що у дорослому віці досягають висоти 0,5-0,6 м.

glicya5

1 – Ялівець віргінський «Сіра сова», 2 – Гірська сосна

Ці рослини підкреслюють поступовий перехід від високої композиції до газону. Тут можна використовувати карликові, у вигляді подушки, сорти ялини звичайної (P. abies Little Gem, Nidifomis), гірської сосни (P. mugo Gnom, Mops, різновид V.Pumilio), велику кількість ялівцю горизонтального (J.horisontalis), сорти ялівцю звичайного (J. communus Depressa Aurea, Green Garpet, Repanda), ялівцю козацького (J.sabina Tamariscifolia), мікробіоту (Microbiota decussate).

glicya6

1 – Мікробіота, 2 – Кипарисовик горохоплідний

Партер буде вигідно виглядати, якщо в ньому є рослини різних видів по формі та забарвленню. В партер можуть бути висаджені ще й нехвойні кущі, які рясно цвітуть – троянді, рододендрони, калган, гортензії багатолітні або однолітні квіти, цибульні, первоцвіти.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Схожі записи