Шипоноска соняшникова – ознаки появи, методи боротьби
Соняшникова шипоноска (Mordellistena parvula) – шкідник, що харчується переважно складноцвітними рослинами — соняшником, цикорієм та ін.
Поширений цей шкідник у південній та середній Європі. Завдає значної шкоди соняху — у стеблі може перебувати до 90 личинок.
Має невеликі розміри – лише 4-5 мм. Впізнати його можна за такими прикметами: чорний з густими блискучо-сірими волосками. Його назва походить від відростка-шипа, який розташовано на кінці черевця. Ниткоподібні 11 членикові вуса на підігнутій донизу голові. Надкрилки звужуються до вершини та не прикривають повністю тіло. Жовтувато-червоні ноги. При цьому личинки суттєво більші – 10 мм, покриті рідким волоссям, димонно-жовті з бурою головою. Личинки мають три пари ніг, а різні сегменти тіла чітко відмежовані між собою. Характерною особливістю личинок є те, що зверху вони схожі на трикутник, натомість збоку – пиловидні.
Яйця відкладають у липні-серпні у пазухи листя соняшника, чортополоху, конопельта ін., після чого личинки залазять у серцевину рослини та прокладають у ній довгі ходи у нижніх третинах стебла. Личинки залишаються на зимівлю у стеблах соняху, а вже у квітні перетворюються на лялечки. У другій половині травня лялечки перетворюються на жуків, які прогризають отвори у стеблах і в такий спосіб вилітають з них. Має однорічну генерацію.
Оскільки соняшникова шипоноска доволі пізно розвивається, то явних пошкоджень рослинам вона не завдає, щоправда іноді сприяє проникненню збудників таких хвороб, як фузаріозу, фомозу, фомопсису, а вже вони призводять до втрати кільькості та якості врожаю.
Щоб запобігти поширенню соняшникової шипоноски слід дотримуватись технології вирощення соняшнику та сівозміни. Зокрема слід низько зрізати стебла рослин, збирати та видаляти з поля рештки рослин, проводити глибоку зяблеву оранку після соняшника.
Засоби боротьби від шипоноски соняшникової.
Проти соняшникової шипоноски потрібно застосовувати інсектициди: Іназума (гранули, що диспергуються у воді), ацетаміприд, Лямбда-цигалотрин Ор. (перша), Децис 100 ЕС, Дельтаметрин, концентрат емульсії Дельтаметрин Орг. (перша). Якщо є можливість дозволено авіаційне застосування Кораген 20, концентрат суспензії хлорантраніліпрол Орг. (перша) також можна авіаційно застосовувати інсектицид Циркуль, КЕ