Звичайний хлібний пильщик (трач) – ознаки появи, методи боротьби

Звичайний хлібний пильщик (трач) найчастіше пошкоджує озиму пшеницю та жито, також завдає шкоди іншим сортам пшениці та жита а також ячменю, овесу…

Звичайний хлібний пильщик (трач)(Сephus pygmaeus L.) поширений по всій території України, однак найбільше у степу та у Криму. Найчастіше пошкоджує озиму пшеницю та жито, також завдає шкоди іншим сортам пшениці та жита а також ячмінь, овес, інші сіяні, а також дикорослі злакові.

Зимівля розвинутої личинки звичайного хлібного пильщика відбувається у стерні, а навесні вона перетворюється у лялечку. Наприкінці травня – початку червня вилітають дорослі комахи. Самка відкладає 35-40 білих, видовжено-овальних яєць розміром до 1 мм. Молоді личинки харчуються внутрішньою тканиною стебла, а до настання стадії воскової стиглості личинка опускається нижче рівня грунту до основи стебла. Після цього личинка звичайного хлібного пильника надрізає стебло, тож під дією вітру воно ламається. Зимівля личинок відбувається у коконах, які розташовані всередині стерні пшениці, ячменю, жита. Навесні, коли настає стійка тепла погода формуються лялечки з яких на почакту виколошування озимої пшениці розпочинається виліт пильників звичайних. Тривалість вильоту залежить від погоди – у спекотну суху погоду він завершується швидше, однак зазвичай триває до кінця фази формування зерна. Спочатку, протягом 3-5 днів пильники живляться нектаром капустяних та молочайних рослин, здебільшого на узбіччях полів, лісосмугах, бобових. Поївши вони оселяються переважно на пшениці чи інших колосивих, де відкладають яйця.

zvichainii_hlibnii_pilszik_2

Розмір дорослої комахи 6-10 мм, чорна, блискуча. Легко впізнати за чітким жовтим малюнком обручок на черевці зверху на четвертому, шостому, дев’ятому, часто сьомому сегментах. Має довгі, багаточленисті вусики та майже прозорі крила з сіруватим відтінком та бурими жилками. Личинка S-подібно вигнута, жовтувато-біла довжиною 12-14 мм. Так само жовтуватою чи сірувато-білою є лялечка.

Засоби захисту від звичайного хлібного пильщика

Лущення стерні та глибока оранка знищують значну частину личинок пильника. Сівбу та збирання слід проводити у оптимальні терміни. Варто проводити зяблеву оранку та дискування стерні в 1-2 сліди. Також рекомендована своєчасна обробка пестицидами. Препарати: Препарати: Бі-58 новий, Штефесін.

Схожі записи