Клематис – висаджування, догляд
Клематис – це в’юнка рослина, яка цвіте великими квітами, що мають найрізноманітніше забарвлення.
Клематис (Clematis) або ломиніс це в’юнкий кущ, який може досягати у висоту до 4 метрів. Назва рослини з грецького слова «klema», що означає витка рослина. Походження назви «ломиніс» ,таму, що корінь з сильним запахом, а також тому, що насіння клематиса мають загнутий зовнішній вигляд. Головна перевага рослини – пишні, яскраві, густі і довгоквітучі квіти. Для вирощування використовують найчастіше клематиси з червоними, білими, синіми та фіолетовими квітами. Розмір однієї квітки може бути від 8 до 15 см. Листя – просте, яйцеподібне. Квітки клематиса зазвичай бувають двостатевими, одиничними або зібраними в суцвіття, форма квітки може бути найрізноманітніша.
Коли садити клематис
Якщо ви купили клематиси з відкритою кореневою системою, то його можна висаджувати восени або навесні. Якщо саджанці клематисів ростуть в контейнерах, то висаджувати їх у сад можна в будь-який час року, окрім зими. Але якщо ж ви купили саджанці в період морозів, то відкладіть висаджування рослини до весни. Взимку зберігайте їх в холодному непромерзаючому погребі чи підвалі (при температурі не вище + 5 градусівС. Кореневу систему саджанців засипте трохи вологою сумішшю з тирси і піску, або іншого відповідного нещільного грунту. У сховищі рослини треба прищипувати, щоб стримувати бурхливий ріст пагонів. Кожне прищипування стримує їх ріст на 2-3 тижні. Інтенсивність відростання пагонів залежить від температури зберігання саджанців. До весни клематиси в сховищі сильно проростають, тому після висаджування в сад саджанці з молодими пагонами в період акліматизації притіняють від сонця ( перші 10 днів).
Зазвичай продають саджанці клематисів у віці одного-двох років; однорічні саджанці дешевші.
У саджанців клематисів може бути тонке стебло довжиною 5-20 см (багатьом початківцям квітникарям він здається сухим). Часом саджанці продаються взагалі без стебла, у вигляді пучка коріння з паростками або з бруньками.
Де садити клематис
Клематиси світлолюбні рослини і віддають перевагу сонячним місцям, захищеним від вітру. Грунт повинен бути водонепроникним, суглинним, слаболужним або нейтральним, родючим, добре удобреним і рихлим. Для клематисів непридатні засолені, сирі, важкі, кислі грунти. Врахуйте, що свіжий гній і кислий торф клематисам шкодять. Клематиси витримують заморозки до – 6 градусів С, залежно від виду.
При виборі містця висаджування клематисів також потрібно врахувати, що вони не виносять застою води і грунтових вод. В цьому випадку посадіть рослину на пагорбі (на додатково висипаному грунті), інакше коріння клематисів, що досягають в довжину 1 метра і більше, зігниють.
Опора для клематиса
Перед висаджуванням клематисів встановіть опори для ліан (бажано, знімні на зиму) висотою 2-2,5 метра. Система опор повинна забезпечувати підтримку ліан при сильних вітрах. Ніколи не висаджуйте клематиси впритул до стіни або до огорожі, між ними завжди повинен бути простір 10-20 см. Біля самої стіни грунт зазвичай дуже сухий, і це, як правило, призводить до поганого росту, рідкому цвітінню і загибелі рослин. При посадці клематисів біля будинку, встановіть для них опори не ближче 30 см від стіни. Вода, що стікає з даху, не повинна потрапляти на ліани.
Як садити клематис
На дно посадкової ями (розміром 60х60х60 см) покладіть для дренажу шар щебеню 10-15 см, перліту, неродючих шар грунту, який витягнули з ями, повністю замініть родючою землею з додаванням перегною (гумусу, добре перепрілого компосту). Також додайте в субстрат 150 г суперфосфату і 200 г вапна (або 400 г доломітового борошна, якщо грунт кистлий), ретельно все перемішайте. Бажано підготувати ямку за 90 днів до посадки саджанців, щоб вона встигла нейтралізуватися вапняним матеріалом і добре осісти.
На дно посадкової ями (на дренаж) насипте горбик землі, поставте на нього саджанець клематиса і розправте рівномірно по горбку коріння. Всі коріння, кореневу шийку саджанця і стебло (якщо він є) до 5-10 см засипте землею, зробивши поглиблення для виключення розтікання води під час поливу.
Догляд за клематисом
регулярний глибокий полив (не рідше 1 разу на тиждень, а в сильну спеку – 2-3 рази);
розпушування грунту (якщо нема мульчі);
видалення бур’янів;
підживлення (краще органічні) протягом вегетаційного періоду – приблизно 2 рази на місяць.
У перший рік після висаджування саджанці клематисів підживляти не потрібно. Надалі підживляйте їх їх так само, як звичайні багаторічні квіти. Щовесни поливайте клематиси вапняним молоком (доломітового борошном, крейдою) і розчином, що містить мідь (одна столова ложка на відро води).
Хороші результати дає обпилення деревним попелом нижньої частини ліан після дощу – це запобігає в’янення пагонів клематиса при частих дощах, особливо на важких грунтах.
У догляді за клематисом важливим є обрізка