Вегетативне розмноження: розмноження рослин відводами
Розмноження відводами вважається одним із найстаріших способів, який часто використовується садівниками. Суть такого розмноження полягає в стимулюванні росту коріння на стеблі до того, як відділити частину стебла від материнської рослини.
Найчастіше цей спосіб використовують для ампельних рослин та рослин з довгими гнучкими стеблами. Єдиним недоліком розмноження відводами є довготривалий процес.
Цей метод вегетативного розмноження є найпростішим. При такому методі розмноження немає необхідності ретельно контролювати умови навколишнього середовища, щоб забезпечити утворення коріння.
При використанні розмноження відводами важливо підібрати пагінці, місце і створити умови, при яких будуть формуватися міцні корінці і нові пагони.
Підготовка землі.
Землю навколо материнської рослини, де будуть укорінюватися пагони, готують особливим чином. Грунт повинен мати хорошу вологоутримуючу здатність з достатнім прониканням кисню і дренажем. Тому при отриманні відводів на звичайній ділянці в саду (якщо грядка для розмноження спеціально не підготовлена) землю необхідно перекопати на велику глибину. Це забезпечить хороший дренаж і знизить ймовірність замокання рослин. Для покращення якості землі на важких грунтах можна внести торф або пісок.
Формуванню коріння сприяє, насамперед, відсутність світла в зоні регенерації, а також достатність кисню, тепла і вологи. Чим раніше прикопати стебло, тим швидше відбудеться ріст коріння (потрібно якнайшвидше прикопати ґрунтом стебло), саме затримка з прикопуванням є найбільш поширеною причиною слабкої кореневої системи у погонів.
Прикопування відводів – простий та ефективний метод розмноження великої кількості кущових і ампельних рослин. Цей метод пов’язаний з мінімальним пошкодженням батьківської рослини.
Підготовка відводів (пагонів) до укорінення
За дванадцять місяців до прикопування відводів, а іноді й раніше, проводять сильну обрізку гілок. Це сприяє швидкому відростанню молодих пагонів – вони найкраще підходять для укорінення, їх легше пригинати до землі, крім того, вони швидше укорінюються.
Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Пагінці, зазвичай, прикопують на початку весни, як тільки грунт буде можна обробляти.
Достатньо від 10 до 60 см, залежно від рослини, всі листки і бічні пагони видаляють від верхівки аж до низу, а гілку пригинають до землі (приблизно 20 см від її верхівки). Від зазначеної точки викопують канавку глибиною спочатку 10-15 см і кладуть на дно, залишаючи зовні загнутий під прямим кутом верхній кінець завдовжки близько 20 см (при потребі використайте для фіксації мідний дріт) і в міру наближення до маткового рослини поступово зменшують канавку. Зверху засипають землею, злегка утрамбовують і поливають. За вологістю ґрунту потрібно стежити, особливо в посушливі періоди. Укорінення відводів відбувається в період вегетації.
Весною відводок відокремлюють від материнської рослини. Утворюється нова рослина, пристосована до умов навколишнього середовища.
Рослини, які розмножуються відводами: смородина, порічка, агрус, виноград, актинідія та інші; клематіс, пасіфлора, троянда, гортензія, жимолость, плющ та інші.