Чорноплідна горобина (аронія) – вирощування, догляд
Чорноплідна горобина – рослина, яку з легкістю можна виростити на своєму подвір`ї з декоративною та лікувальною метою.
В наші краї аронія чорноплідна була завезена в 19 столітті та спочатку застосовувалася лише в декоративних цілях для озеленення садів і парків. Широке поширення ця рослина отримала завдяки І. В. Мічуріну, який першим привернув до неї увагу і назвав цінною плодовою культурою. В результаті складної гібридизації було отримано новий вид аронії, яка була названа аронія Мічуріна (Aronia mitschurinii), на честь селекціонера. Цей вид також називають чорноплідною горобиною, його плоди мають більш високу цукристість в порівнянні з вихідним видом. Селекційні роботи щодо поліпшення властивостей аронії велися і в інших країнах, після чого були отримані нові гібридні форми й сорти, плоди яких великих розмірів – до 1,5 см діаметром, з поліпшеними смаковими якостями. В цілому сорти мало відрізняються, але мають деякі особливості у формуванні структури крони, розмірах плодів і незначні смакові нюанси.
. . . . . .
Рекомендовані сорти чорноплідної горобини
- Вікінг – фінський сорт утворює пурпурно-чорні плоди діаметром 0,8-0,9 мм і плоску крону.
- Неро – сорт змішаного походження, кущ висотою до 2 м має вазо подібну компактну крону. Квітки білі з червоними тичинками. Восени листя жовте. Може виростати в півтіні.
- Чорноока – сорт змішаного походження. Для плодів цього сорту характерна знижена терпкість плодів, крона куща округла
Вирощування чорноплідної горобини ( аронії )
Вирощування чорноплідної горобини не має ніякої складності, вона невибаглива, дуже зимостійка, витримує зниження температури до -36 градусівС і досить стійка до шкідників і хвороб. Для посадки потрібно вибрати добре освітлене сонцем місце і нейтральний ґрунт. Аронія зростає на будь-яких, крім засолених, ґрунтах і навіть переносить близьке залягання ґрунтових вод.
. . . . . .
Як садити чорноплідну горобину (аронію)
- Викопати ямки 60- 50 см на відстані не менше 2 м.
- Підготувати суміш дернової землі, перегною і компосту в співвідношенні 1: 1: 1.
- Коріння саджанця розправити, засипати посадковою сумішшю, рясно полити водою.
- Саджанець необхідно обрізати на висоту близько 20 см від рівня землі, залишивши 4-5 бруньок.
- При посадці кореневу шийку потрібно заглибити на 1,5-2 см.
- Після посадки під кожен саджанець необхідно внести 50 г аміачної селітри.
- Пристовбурові кола добре замульчувати скошеною травою або тріскою.
Садити аронію рекомендується в похмуру погоду і бажано восени:
Догляд за чорноплідною горобиною
Надалі стежити, щоб ґрунт навколо саджанця був помірно вологий. Догляд зводиться до періодичних підживлення, поливу і проріджування. Починаючи з 5-го року вносити комплексні мінеральні та органічні добрива (компост, перегній) – 1,5-2 відра під один кущ. Ще однією важливою умовою для отримання хорошого врожаю соковитих ягід є постійно вологий ґрунт!
Через 7-8 років після посадки чагарник сильно загущується, дає багато пагонів, тому рекомендується їх проріджування. В першу чергу видаляють старі гілки, а молоді та сильні залишають. Можна проводити обрізку, що формує, для додання кущу необхідної форми. А старі рослини можна омолоджувати, обрізаючи всі гілки на рівні землі. На наступний рік відростуть нові молоді гілки, які через 2 роки почнуть плодоносити.
. . . . . .
Виростивши один кущик аронії, її можна легко розмножувати самостійно: насінням, укоріненням живців, вкоріненими пагонами, кореневими нащадками, а також діленням куща. Аронія – швидко плідна культура, і перший врожай дозріває вже на 2-3-й рік після посадки, приблизно в кінці серпня – вересні, але збір врожаю рекомендують проводити після перших заморозків. На п’ятому році життя врожайність досягає 10 кг з одного куща. Ягоди добре зберігаються на кущах аж до морозів. Для тривалого зберігання урожай знімають разом з супліддям, зрізуючи їх ножицями. У такому вигляді плоди можуть зберігатися в прохолодному місці до 2 місяців.
Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.