Аїр тростинний (Acorus calamus)

Аїр тростинний добре відомий багатьом українцям, бо саме його ми розстеляємо на підлозі, коли прикрашаємо на Зелені свята свої оселі. Та далеко не всі знають, що у цієї рослини є лікувальні властивості.

Інші назви аїру тростинного

Аїр тростиновий, лепеха звичайна, татарське зілля, ірниця, шуварник, шувар звичайний, сашина, гавір; російською: аир болотный; польською: tatarak pospolity, ajer, tatarskie ziele

Опис (як виглядає) аїру тростинного

Багаторічна трав’яниста рослина родини ароїдних.

Кореневище товсте, циліндричне, звивисте, жовтаво-зелене, вкрите зверху по спіралі темними широкими листковими рубцями, розташоване горизонтально, майже на поверхні. На смак гірке, пекуче, має приємний запах.

Стебло прямостояче, нерозгалужене, сплюснуте, з одного боку жолобкувате, з другого — гостроребристе, 60-125 см заввишки. Біля основи червонувате з ліловим відтінком.

Листки довгі, мечовидні, м’ясисті.

Квітки дрібні, зеленаво-жовті, двостатеві, зібрані на верхівці стебла в циліндричну качалку.

Плід — шкіряста червона ягода, суха.

Цвіте у травні-липні.

Аїр в Європу завезли з Туреччини в Європу в ХVI столітті. Плодоносить рослина лише на півдні Європи.

Мешканцям українських сіл Аїр добре відомий, бо це саме ним на Трійцю прикрашають житло, розстеляючи на підлозі.

Регіони проростання лікарської рослини

Росте майже по всій території України, крім Карпат і Полинного Степу, по берегах річок і водойм, на болотах і болотистих луках, у стоячих водах, на днищах балок.

Заготівля і зберігання аїру тростинного

З лікувальною метою використовують кореневища — як сушені, так і свіжі. Для сушіння їх викопують восени і рано навесні, добре миють у холодній проточній воді, очишають від тонких відгалужень, пров’ялюють на відкритому повітрі, розрізають на шматки 15-20 см і сушать у сушарках при температурі 25-30°. Добре висушені шматки кореневищ повинні легко ламатися, а не гнутися. Сухої сировини виходить 22-23%. Сировина гігроскопічна, тому її слід зберігати в сухому місці, в добре провітрюваному приміщенні в закритій тарі. Строк придатності — 3 роки.

Сировина заготовляється та відпускається аптеками у вигляді олії, настойки та екстракту.

Хімічний склад аїру тростинного

Кореневище Аїру тростинного містить ефірну олію (до 5%), гіркий глікозид акорин, аскорбінову кислоту (150 мг%), дубильні речовини, крохмаль, смоли тощо. До складу ефірної олії входять α-пінен, α-камфен, α-камфора, спирти борнеол, евгенол, метилевгенол, циклічні сесквітерпени, азарон, каріофілен, акорон, проазулен, гіркий глікозид акорин, алкалоїд каламін, фітонциди, дубильні речовини, аскорбінова кислота, смоли, органічні кислоти, мінеральні солі.

Фармакологічна дія аїру тростинного

Аїр тростинний має тонізуючі, протизапальні, знеболюючі, відхаркувальні, жовчогінні, антибактеріальні та дезинфікуючі властивості. Наявні в ньому біологічно активні речовини збуджують закінчення смакових рецепторів, посилюють рефлекторне виділення шлункового соку, збільшують кількість соляної кислоти в ньому (малі дози Аїру діють протилежно), активізують жовчовидільну функцію печінки, підвищують тонус жовчного міхура і збільшують діурез.

За матеріалами:

  1. Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник/Відп. ред. А. М. Гродзінський. — Київ: Українська Енциклопедія ім. М. П. Бажана, Український виробничо-комерційний центр Олімп, 1992.
  2. Мамчур І. Довідник з фітотерапії. — Київ: Здоров’я, 1984.
  3. Носаль М. А., Носаль І. М. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі. — Київ, 2013.
  4. Кархут В. В. Ліки навколо нас. — Київ: Здоров’я, 1974.
  5. Алексєєв І. С. Повний атлас лікарських рослин. — Донецьк: Глорія Трейд, 2013.
  6. Липа Ю. І. Ліки під ногами: Про лікування рослинами. — Київ: Україна, 1996.

Схожі записи