Делосперма – догляд
Завдяки яскравому цвітінню делосперми і різноманіттю забарвлень квіток ця рослина часто використовується при оформленні переднього краю квітників.
Квітникарі часто садять цю рослину на альпійських гірках – компактні розміри дозволяють вписувати їх в різні композиції. Завдяки невеликим розмірам ця рослина добре підходить і для домашнього або контейнерного вирощування.
Делосперма (Delosperma) – рослина сукулент з сімейства Аізових. В природному середовищі цю квітку можна зустріти в південно-і східно-африканських країнах, росте як ґрунтопокривна рослина.
Така цікава назва квітки походить від слів «явний, помітний» і «сім’я». Делоспарма швидко і широко розростатися. Листя рослини має цікаву особливість: на її поверхні можуть виступати кристалики мінеральних солей, через те ще її називають «крижаним». Квітки делосперми за формою нагадують різнокольорові ромашки, мають безліч вузьких пелюсток і представлені широкою лінійкою різних кольорів. Період цвітіння у багатьох видів досить тривалий і триває з останніх днів травня до осінніх заморозків. У відкритому грунті не зимує.
Освітлення або місце для вирощування делосперми
Значна частина вологи зберігається у листі делосперми, тому вона добре переносить як спеку, так і посуху. Тому її можна вирощувати на пд. вікні з восени до літа, а от в спекотне літо варто притіняти від обіднього сонця.
Поливання та вологість повітря для делосперми
Поливати делосперму потрібно в ранкові години. Роблять це після того, як верхня частина грунту почала підсихати. Щоб вода не накопичувалася в корінні, зволожувати землю слід лише в разі потреби, а не за графіком. В холодну погоду необхідно чекати майже повного висихання грунту. Під час поливу варто постаратися, щоб волога не накопичувалася в листових пазухах, зайву воду потрібно злити. Застій вологи разом з прохолодою здатні погубити квітку.
Якщо делосперму виносити в саду на літо, її потрібно ховати від сильних опадів: навіть наявність дренажних отворів не гарантує захист від переливу.
Делосперма не чутлива до змін вологості, але в періоди спеки і посухи область біля куща можна зрідка обприскувати.
Температура для делосперми
Влітку делосперма здатна переносити короткі періоди спеки аж до +40 градусів, але найкомфортнішою для неї вважаються температура трохи вище +25 градусів. Взимку, в період спокою, цю рослину рекомендується тримати в прохолодному приміщенні (близько +8 градусів). Допустимі короткі, але не занадто часті коливання температири.
Підживлення делосперми
Зазвичай домашню делосперму майже не підживляють. Робити це слід лише з дорослими рослинами, яким не міняли грунт більш 2-х років. Підживлення проводять не частіше ніж один раз на 3 тижні з середини весни до середини літа. Для цього можна використовувати розчинні добрива в половинній дозуванні від зазначеної. Така особливість догляду за делоспермою пов’язана з тим, що від надлишку поживних речовин вона починає гірше розвиватися, менше цвісти і витягуватися.
Грунт та пересадка делосперми
Грунт для делосперми повиннен бути легкий і повітропроникний. У такому грунті коріння зможуть краще розвиватися. Вода в грунті затримуватися не повинна – це може привести до розвитку гнильних процесів. Не варто вибирати надмірно родючі грунти, буде достатньо лише злегка поживні. Підходить грунт для кактусів.
Пересаджувати слід тільки занадто великі або хворі екземпляри. Ідеальний час для цього – закінчення періоду спокою, перед початком вегетації – весною.
Обрізка делосперми
Прищипування і обрізання пагонів проводять тільки при необхідності. Причиною обрізкою можуть бути повільний ріст або наявність великої кількості сухих стебел. Обрізають також і для кращої приживлюваності пересаджених рослин або живців. У них прибирають всі нижні листочки. Для стимуляції росту можна зрізати верхівки найдовших стебел. Це дозволить розвиватися боковим паросткам. Обрізані частини рослини легко вкорінюються.
Обрізати потрібно також відцвілі квіти, щоб продовжити цвітіння.
Цвітіння делосперми
Яскраві різнокольорові квітки делосперми відкриваються лише на сонці, в дощові і похмурі дні вони закриті. Зате насолоджуватися їх виглядом можна дуже довго – цвітіння триває з кінця весни і до пізньої осені. На одному стеблі формується безліч одиночних квіток-кошиків від 2 до 7 см в діаметрі. Завдяки їх кількості і досить великому для маленького куща розміру рослина утворює справжні квіткові килимки. Їх забарвлення включає всю гаму тонів фіолетового, червоного, жовтого і білого, існують також двоколірні екземпляри. Форма квіток може бути як простий, так і напівмахрові
Насіння делосперми
Насіннєва коробочка рослин досить велика і містить безліч дрібних насінин. Встигнувши, від попадання вологи вона розкривається, широко розкидаючи насіння. Після збору стручки просушують, а після збору насіння зберігають їх в паперових пакетах
.Способи розмноження делосперми
Насінням, живцями, ділення куща
Хвороби і шкідники делосперми
Делосперма дуже стійка до впливу шкідників і основних квіткових хвороб. Всі проблеми з її вирощуванням, як правило, пов’язані з помилками при виборі місця або доглядом за квіткою. Винуватцем загнивання також може стати надмірно прохолодна і дощова погода.