Евкаліпт кулястий: опис, заготівля і зберігання, лікарські властивості

Екзотичний евкаліпт росте в Україні — це ефіроолійне дерево вирощують у Криму.

Інші назви

Дивне дерево; латиною: Eucalyptus Globulus Labill.; російською: эвкалипт шариковый.

Опис евкаліпта кулястого (як виглядає)

Евкаліпт кулястий — велике вічнозелене дерево родини миртових заввишки 50-70 метрів. Кора стовбура і гілок світло-сіра, гладенька. Молоді гілки чотиригранні, з серцевидними листками; і листя, і гілки вкриті восковим нальотом. Старші гілки — округлі, з черговим видовженим, вузьколанцетним листям.

Квіти великі, двостатеві, правильні, одиничні.

Плід — напівкуляста коробочка.

Цвіте восени, починають з 3-5-річного віку.

Регіони проростання евкаліпта кулястого

В Україні евкаліпт вирощують у Криму як екзотичну ефіроолійну та декоративну рослину. Батьківщина рослини — Австралія, Нова Зеландія, Тасманія.

Заготівля і зберігання евкаліпта кулястого

Для виготовлення ліків використовують листя й молоді пагони (1-3-річні). Листя збирають цілий рік, особливо влітку. Молоде листя починають заготовляти в листопаді, коли в ньому накопичиться ефірна олія. Сушать тонким шаром, постійно перемішуючи. Вихід сухої речовини — 42-43%.

Молоді пагони збирають від жовтня до квітня. Їх використовують як сировину для вироблення ефірної олії. Із лікувальною метою застосовують також пилок.

Хімічний склад евкаліпта кулястого

Листя та пагони евкаліпта містять ефірну олію (до 3%), дубильні речовини, флавоноїди, смоли, елагову кислоту, віск тощо. В пилку є також амінокислоти, білки, вуглеводи, вітаміни, антибіотики, стимулятор росту.

Фармакологічна дія евкаліпта кулястого

Евкаліпт діє як антисептик. Його використовують при лікуванні інфекцій, викликаних стафілококами та стрептококами, паличкою черевного тифу, паратифів А і В, дизентерійною, кишковою паличкою тощо. Препарати також мають протизапальні властивості, сприяють загоєнню ран, втамовують біль, виявляють незначний седативний ефект та відхаркувальну дію. Настоянки й відвари з евкаліпта використовують при гострих кишкових інфекціях, гострих респіраторних вірусних інфекціях, при запаленні жовчного та сечового міхурів.

З листя евкаліпта виготовляють хлорофіліпт, який широко застосовують як протизапальний, антисептичний, дезинфікуючий препарат.

Пилок евкаліпта використовують як жарознижуючий, тонізуючий засіб, для стимулювання діяльності шлунка.

Ефірна олія евкаліпта відлякує паразитів, комах.

Евкаліпт протипоказаний під час вагітності, при підвищеному тиску.

За матеріалами:

  1. Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник/Відп. ред. А. М. Гродзінський. — Київ: Українська Енциклопедія ім. М. П. Бажана, Український виробничо-комерційний центр Олімп, 1992.
  2. Мамчур І. Довідник з фітотерапії. — Київ: Здоров’я, 1984.
  3. Носаль М. А., Носаль І. М. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі. — Київ, 2013.
  4. Кархут В. В. Ліки навколо нас. — Київ: Здоров’я, 1974.
  5. Алексєєв І. С. Повний атлас лікарських рослин. — Донецьк: Глорія Трейд, 2013.
  6. Липа Ю. І. Ліки під ногами: Про лікування рослинами. — Київ: Україна, 1996.

Схожі записи