Спаржа: як садити, вирощування та догляд
Спаржа – одна з найсмачніших та корисних овочевих культур. Спаржа – багаторічна рослина, вирощувати її нескладно, але перший врожай можна збирати тільки на третій рік.
Спаржа також є одним з найбільш ранніх овочів. Збирати врожай молодих пагонів спаржі можна вже в квітні-травні.
Спаржа це давно нам відомий аспарагус, який росте в наших квітниках. Гілки аспарагуса ставили у букети. А також аспарагус зустрічається в квартирах, як декоративна рослина .
Молоді паростки спаржі дуже ніжні, і їх можна їсти сирими або швидко приготованими на пару, у воді, в духовці або на грилі. Спаржа буває білою, зеленою, рожево-зеленою або фіолетовою. Паростки спаржі насичені вітамінами, мінералами і клітковиною.
Колір паростків залежить від способу вирощування та часу збору. Зелена спаржа росте, як звичайний овоч, на грядці; паростки білої спаржі підгортають так, щоб на них не потрапляло світло; а фіолетовими паростки стають після «сонячних ванн» – її підгортають не відразу, дозволяючи ніжним паросткам поніжитися на сонці.
Спаржа належить до роду рослин з сімейства спаржевих. Всього відомо 100 видів спаржі. Одні види спаржі – трави, інші – напівчагарники, розвиваючи підземне кореневище і надземні більш-менш гіллясті стебла, у багатьох видів – повзучі. Найбільш поширений вид в світі – Спаржа лікарська, або Спаржа звичайна, або Спаржа аптечна, або Аспарагус (Asparagus officinalis).
Як садити спаржу
Ділянку під спаржу готують восени, а саме: очищають її від бур’янів; додають 15-20 кг / м2 органічного добрива і глибоко перекопують. Весною на підготовленій ділянці висаджують рядками розсаду, або сіють насіння спаржі, а потім розсаджують. Ряди розміщують на відстані 70 см один від одного. У рядках викопують лунки глибиною 30 см і діаметром 40 см. На дно лунки насипають горбком перегній, на якому і висаджують розсаду. Горбок по висоті повинен досягати країв лунки. Якщо грунт восени був добре підживлений органічним добривом, то перегній в лунки можна не насипати.
Вирощування розсади спаржі
Насіння спаржі висівають у відкритий грунт або розсадні горщики. Доглядати за розсадою спаржі потрібно, так, як за розсадою салату чи будь якою іншою культурою: своєчасні поливи; розпушування грунту; видаленні бур’янів. При гарному догляді до осені формуються здорові рослини, що мають потужне коріння і 3-5 пагонів висотою 25-40 см. Перед настанням заморозків, в жовтні, надземні пагони спаржі зрізують на 10 см вище поверхні грунту. У такому вигляді рослини зимують. Навесні розсаду викопують і пересаджують на постійне місце. При виборі місця необхідно враховувати, що це багаторічна рослина. Краще розташувати спаржу біля стіни або вздовж паркану.
Як висаджувати розсаду спаржі. Догляд за спаржею
Висаджуючи розсаду спаржі на постійне місце, їй потрібно обрізати коріння, залишаючи їх довжиною 3-4 см. Коріння рівномірно розподіляють по пагорбу, присипають шаром землі товщиною 5-7 см, ущільнюють і поливають. Коли вода вбереться, лунку мульчують землею. За літо можна робити одну-дві підгодівлі азотними добривами (25 г на м2).
Восени міжряддя перекопують, а висохлі стебла зрізують на 10 см вище рівня грунту. На другий рік спаржу доглядають так само, як і в перший рік. Протягом перших двох років міжряддям на ділянці спаржі можна засівати такими культурами, як редис, крес-салат, салат.
Розпушування грунту
На другий рік потрібно внести мінеральні добрива, потім грунт уздовж рядів рослин потрібно якомога раніше розпушити, намагаючись не пошкодити коріння.
Поливання спаржі
У посушливу погоду стежте за тим, щоб грунт під рослинами залишалася вологим. У сухому грунті пагони спаржі стають волокнистими, твердими і набувають гіркого смаку.
Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ
Догляд за спаржею осінь – зима
У жовтні сухі пагони спаржі потрібно обережно зрізати біля самої землі, намагаючись не пошкодити кореневище, і спалити. Зрізати спаржу потрібно у випадку хвороби (іржа, спаржева муха), а якщо спаржа здорова її можна і не зрізувати. Розсаду спаржі в сильні морози при відсутності снігу або невеликому сніговому покриві потрібно вкрити листям, соломою або гноєм.
Восени однорічні, дворічні грядки зі спаржею слід підживити суперфосфатом (0,3-0,5 кг на 10 м2) і 40% калійною сіллю (0,25-0,35 кг). Після внесення добрив, грунт в міжряддях глибоко розпушують. Робити цю процедуру потрібно обережно, щоб не пошкодити коріння і проростки спаржі.
Мульчування спаржі
Хороші результати дає осіннє мульчування спаржі торфом, шаром 8-10 см для кращої перезимівлі. Рано навесні мульчу розпушують і закладають в грунт як підгодівлю. Так робити потрібно щороку.
Коли збирати врожай спаржі
Перший врожай спаржі потрібно збирати аж на 3 рік після посадки, якщо рослини сильні і досить кущисті, можна збирати врожай. Якщо рослини слабкі, збір врожаю відкладають на наступний рік і доглядають за спаржею так само, як і на другий рік вирощування.
Як збирати спаржу
До збирання спаржі ранньою весною міжряддя глибоко розпушують, а рослини високо підгортають грунтом, перегноєм. У II-III декаді квітня над грунтом з’являються пагони. Коли вони досягнуть технічної стиглості (5-7 см у висоту і 0,7-1,0 см в діаметрі), грунт обережно відгортають і пагони спаржі зрізують біля поверхні грунту, потім заново підгортають. Пагони зрізують у міру їх утворення через кожні 3 дні протягом 20-25 днів. На 3-му році життя в однієї рослини зрізують до 5 пагонів. У наступні роки можна зрізувати до 15 пагонів протягом 30-40 днів.
Після закінчення збирання врожаю у кожної рослини має залишатися не менше 3-5 пагонів, які, розвиваючись, утворюють потужні стебла з гілками 2-5-го порядку, покриті кладодіями, завдяки яким рослини накопичують поживні речовини.
На четвертий рік і в подальший догляд за спаржею такий самий, як на третій рік.
Догляд за спаржею після збирання врожаю
Догляд за рослинами спаржі після збирання врожаю повинен бути особливо ретельним, оскільки саме в цей час закладається основа майбутнього врожаю. Рекомендується розсипати в міжряддя перегній, деревний попіл або удобрювальну суміш, закрити їх на 5-7 см в грунт, потім полити. Грунт треба рихлити після кожного поливу або дощу.
Для сім’ї з трьох осіб достатньо мати на присадибній ділянці 15-20 кущів спаржі.
Хвороби і шкідники спаржі
Спаржа може хворіти на червона гниль коренів, яка викликається грибом Helicobasidium purpureum.
У хворих рослин відмирають коренева шийка і коріння. Загибель коренів призводить до відмирання надземної частини рослини.
Якщо зараження не дуже сильне, то місце скупчення інфекції необхідно обробити «фундазолом» та ізолювати товстою поліетиленовою плівкою. У разі сильного зараження рослини знищують і садять нову плантацію.
Спаржевий листоїд з’являється на рослинах в середині літа. Невеликі жовті і чорні жучки, їх чорні личинки знищують листя. Для боротьби з шкідниками використовують спеціальні інсектициди.
Загрожують спаржі і капустянки, слимаки, хрущі, дротяники і т.д.