Тріщини кори на яблуні – причини появи і методи лікування
Проблеми з корою на яблуні можуть виникати протягом року. Інколи дерево може саме себе полікувати, якщо це невелика рана. Однак у більшості випадків без допомоги дереву не вижити.
Якщо вчасно помітити і провести всі необхідні засоби лікування то дерево можна спасти. В іншому випадку трішини на корі можуть призвести до всихання гілок, зниження врожаю і навіть загибелі дерева.
Потрібно розрізняти відшарування кори на яблунях, розтріскування коли, напад шкідників проце читайте у цій статті.
Причини трішин кори на яблунях
Відшарування кори на яблуні може бути викликане кількома причинами:
- Хвороби. Одне з найнебезпечніших захворювань яблуні – чорний рак. Викликає його Sphaeropsis malorum. Прояву хвороби видно на листі, квітах, плодах та на корі. Кора стає чорного кольору, наче обвуглилася; згодом вона відшаровується і відмирає.
- Комахи. Також проблеми з корою у яблуні виникають через деякий час після появи у деревині жуків-короїдів, кровяних попелиць і зелених цикадок. Ці дрібні комахи прогризають численні ходи, після чого в’януть або зупиняються в рості пагони, відшаровується кора та оголюється деревина. Внаслідок діяльності жуків дерево може загинути.
- Гризуни. часто гризуни пошкоджують кору яблуні – найчастіше з’являються взимку, коли голодні тварини обгризають молоді (найчастіше) дерева.
- Погодні умови. Наприкінці зими – на початку весни різкі перепади денних та нічних температур, а також яскраве сонце також можуть призвести до відшарування кори на яблунях – морозобоїна.
Що робити, якщо на яблуні тріснула кора?
Порядок дій при розшаруванні кори на яблуні залежить від причини, що її викликала, та від ступеня ураження.
- Повністю потрібно видалити уражені захворюванням частини дерева. Якщо з якоїсь причини це зробити неможливо (наприклад ознаки захворювання виявлені на стовбурі), за допомогою жорсткої щітки зчистіть всю кору до здорової тканини.
- Обробіть рану 5%-ним розчином залізного або 3%-ним розчином мідного купоросу.
- Після висихання фунгіциду нанесіть на рану садовий вар або спеціальний засіб: біомаска, жива кора, штучна кора.
Чорний рак на яблуні – методи лікування
Останні не лише захистять дерево від проникнення інфекції, як це робить садовий вар, а ще й підлікують яблуню та простимулюють наростання кори на місці рани.
Короїд, кровяна попелиця, цикадка на яблуні – методи лікування
При появі шкідника потрібно терміново видалити і винести із саду та спалити гілки пошкоджені комахою. Для стовбура необхідна обробка інсектицидами: Бітоксибацилін, Каліпс і т.д. За допомогою шприца введіть препарат в отвір, зроблений шкідником. Впоратися з короїдом при великому ступені поразки дерева надзвичайно складно. У цьому випадку, швидше за все, доведеться розпрощатися з яблунею.
Кров’яна попелиця – ознаки появи, методи боротьби
Зелена цикадка – ознаки появи, опис, методи боротьби.
Зайці обгризли кору? методи лікування
Якщо відшарування кори відбулося через мишей або зайців, то допоможіть дереву так:
При невеликих ранах допомогти може пов’язка. Нанесіть на рану бордоську рідину (3%) або мідний купорос (3%). Після висихання замажте її пасткою РанНет, а потім обв’яжіть стовбур агроволокном або тканиною. Згодом рана затягнеться.
При сильних – кругових – ушкодженнях кори гризунами, допомогти зможе лише щеплення місточком. Завдяки відновленню руху соку на пошкодженій ділянці, яблуня після щеплення продовжує жити і давати врожаї.
Незначна морозобоїна на яблуні – методи лікування
Морозобоїни найчастіше утворюються на ослаблених деревах. При незначному відшаруванні кори, спричиненому морозобоїнами, порядок дій такий:
- Жорсткою щіткою або гострим ножем (інструменти перед роботою повинні бути оброблені будь-яким спиртовмісним препаратом) зчистіть повністю всю мертву тканину.
- Потрібно ретельно продезінфікувати рану. Це можна зробити малиновим розчином марганцівки, перекисом водню або мідним купоросом (3%).
- Замажте рану садовим варом – це захистить її від потрапляння інфекції.
Морозобоїна дуже глибока – методи лікування
Іноді відшарування кори є для дерева серйозною небезпекою і може призвести навіть до його повної втрати. Це відбувається зазвичай у випадках, коли ушкодження непросто широке площею – воно ускладнюється ще й відсутністю камбію. А без камбіального шару надії відновлення кори немає. У такій ситуації потрібно створити вручну захисний пласт. Він виконуватиме основну функцію кори – захищатиме дерево від зовнішнього впливу несприятливих факторів. В такому випадку наступні дії:
- Очистіть дерево від відмерлих залишків кори.
- Обробіть всю площу будь-яким фунгіцидом, наприклад мідним купоросом.
- Через добу змішайте в рівних пропорціях коров’як та глину, нанесіть отриманий розчин на уражену деревину.
- Обмотайте всю обмазану ділянку бинтом або марлею та обв’яжіть мотузкою. Тепер цей шар захищатиме ваше дерево замість кори.
Профілактика появи розшарування на яблуні
Щоб уникнути відшарування кори на яблуні, за деревом потрібно правильно доглядати.
Починаючи з трирічного віку, яблуні потребують осінньої побілки, який взимку допомагає дереву пережити несприятливі погодні умови – сильні перепади температур та яскраве сонце. Перед побілкою обробіть стовбури будь-яким фунгіцидом для захисту від грибкових захворювань.
Наступну обробку фунгіцидом проведіть навесні: обприскуйте крону яблуні.
Для захисту від гризунів напередодні зими обгорніть стовбури дерев залізною сіткою, скловолокном, ялиновим лапником і т.д.
Роблячи профілактичні процедури щороку – це найкращий захист для ваших дерев. Така профілактика допоможе яблуням протягом багатьох років залишатися здоровими та радувати вас багатими врожаями.