Бузок: висаджування, догляд

Бузок – найбільш відомий гарно квітучий кущ, який зустрічається на кожному подвір’ї нашої країни.

Бузок (лат. Syringa) – рід кущистих рослин, що належать до сімейства маслинові. Квітки трубчасті, пелюстки з чотирилопативими відгинами, зібрані в великі суцвіття, є махрові сорти. Колір квітки буває білий, рожевий, фіолетовий, червонуватий, квіти мають приємний запах. Як посадити бузок правильно, розглянемо у цій статті.

syringa_persica

Види бузку

На даний час відомо більше 2000 видів бузку. Всі види бузку відрізняються гарними квітами, тому садять їх по кілька різних кущів.

  • Бузок звичайний (Syringa vulgaris) – багатостовбурний кущ висотою 2-8 м. Квіти фіолетові, білі і рожеві, з сильним ароматом. Листя темно-зелені, восени листя при обпаданні не жовтіють. Бузок звичайний вирощують також для вигонки в оранжереях;
  • Бузок персидський (Syringa persica) кущ середньої висотою до 3 м, листя вужчі ніж у звичайного, іноді перисто-роздільні. Квітки світло-фіолетовіі, з сильним специфічним ароматом. Цвіте пізніше бузку звичайного, дуже рясно і тривало. Швидкість зростання середня, світлолюбна, зимостійка, посухостійка, добре переносить пересадку і стрижку;
  • Бузок угорський (Syringa Josikoe Jacq.) Кущ висотою до 5 м, квіти без запаху. Зацвітає на 2 тижні пізніше бузку звичайного. Цвіте рясно протягом 20-25 днів.
syringa_josikaea_j__jacq__ex_rchb_

Коли садити бузок

Саджанці бузку починають висаджувати з кінця липня до перших чисел вересня. Бузок погано приживається, якщо садити його пізньої осені або навесні. У молодих кущів бузку грунт навколо саджанця мульчують, особливо, перед зимою.

Де садити бузок

Для висаджування бузку краще вибирати добре освітлене місце, захищене від сильних вітрів. Оскільки рослина не переносить застою води, її не можна висаджувати на заболочених і на тих ділянках, які весною і восени можуть бути затоплені.

Бузок добре росте на нейтральних або слабокислих грунтах.

syringa_josikoe_jac

Як садити бузок

Саджанці бузку висаджують в посадкові ями, які копають за 2-3 тижні до висаджування. Дво – чотирирічні рослини бузку висаджують в ями діаметром 40-50 см, при глибину 35-45 см. Яму заповнюють верхнім родючим шаром грунту, з додаванням перепрілого перегною. На посадкову яму вносять до 20 кг цих органічних добрив. На кислих грунтах додають 2-2,5 кг вапна. На піщаних грунтах вапно краще вносити в формі доломітового борошна, що містить магній ( магнію в легких піщаних грунтах є недостатня кількість). Одночасно вносять мінеральні добрива: 600 гр суперфосфату і 300 гр кісткового борошна; 500гр г дерев’яного попелу. Перемішайте органічні і мінеральні добрива з грунтом.

Перед висаджуванням в ямі необхідно зробити дренаж, щоб попередити застій води в грунті і загнивання коренів бузку. Для висаджування бузку бажано вибрати похмурий день або вечірній час.

syringa-vulgaris

Викопали яму, засипали дренаж (5см), засипали грунт з добривами (10см) ,засипали шар родючого грунту (5см), поставили підлитий саджанець(пошкоджені коріння відрізуємо секатором) і засипаємо родючим грунтом, ущільнюємо грунт навколо саджанця, добре поливаємо (2 відра води), грунт мульчуємо (шар мульчі 5-10 см). Щоб уникнути заглиблення рослини після осідання грунту, коренева шийка повинна бути розташована на 4-6 см вище рівня грунту

Догляд за бузком

Бузок невибаглива рослина, за ним легко доглядати.

vengerskii

Полив та розпушування грунту

Навесні, коли бузок цвіте, і пагони починають активно рости, кущ потрібно рясно поливати. У літню пору поливають тільки в спеку.

Пристовбуровіі кола за сезон розпушують 3-4 рази, особливо важливо це зробити весною і під час прополювання бур’янів.

Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою

Добриво для бузку

Підживляючи кущ, не захоплюйтеся азотними добривами, в тому числі і органічними, бузок буде гірше цвісти і погано переносити зиму. Досить внести комплексне добриво навесні і калійне з фосфором – після цвітіння, причому робити це можна навіть не щороку.

obryzka_buzku

    Обрізка бузку

  • Санітарна обрізка . Обрізка бузку стимулює рясне цвітіння кущів. Санітарну обрізку і проріджування гілок роблять навесні, а також у міру виникнення необхідності в даній процедурі.
  • Омолоджуюча обрізка. Старі кущі бузку потрібно омолоджувати. Ранньою весною на рівень грунту випилюють старі гілки зі слабким приростом. За 2-3 роки поросль формується в молоді пагони заміщення. Однак замінювати старі скелетні гілки потрібно поступово, вирізаючи в рік по 1-2 гілки.
  • Проріджування крони. Обов’язково видаляйте сухі та хворі гілки, також зрізуйте ті гілки, які перехрещуються і труться (гілка об гілку). Видаляйте всі малоцінні і дрібні гілочки. Якщо бузок щеплений, вісі молоді пагони, що ростуть з коріння видаліть, це проростає дикий бузок.
  • Обрізка відцвілих суцвіть. Видаляйте відцвілі суцвіття, оскільки видалення відцвілих суцвіть стимулює закладення квіткових бруньок і ріст пагонів.

    Обрізку відцвілих суцвіть роблять в той час, коли починають розвиватися бічні пагони. Намагаючись не пошкодити молоде листя, суцвіття вирізують, залишаючи коротенький пеньок. Не можна виламувати або висмикувати відцвілі суцвіття, оскільки це послаблює приріст. Спізнюватися з обрізанням відцвілих суцвіть не варто, оскільки, утворення та дозрівання насіння забирають більшу частину поживних речовин, і квіткові бруньки не закладаються.

Розмноження бузку

Бузок розмножується: насінням, кореневими відростками, щепленням, живцями.

Розмноження живцями

У цій статті розглянемо особливості розмноження бузку живцями.

На живці беруть добре розвинені, напівзадеревянілі пагони (в червні)з чотирма між-вузловими бруньками, нижні листки видаляємо, всі інші зменшують наполовину. Нижній зріз роблять навскіс, безпосередньо під бруньками, верхній зріз – над листовим вузлом. Живці для вкорінення висаджують в грубо зернистий пісок, насипаний шаром 3-5 см на поживний грунт парника. Рослинам забезпечують розсіяне світло, температуру повітря близько + 25 – +30 ° С і відповідну вологість. Вкорінені живці висаджують весною.

Схожі записи