Клоп шкідлива черепашка
Личинки клопа шкідливої черепашки ушкоджують пшеницю на фазі цвітіння – повна воскова стиглість, що призводить до безколосості та всихання зерна
Клоп шкідлива черепашка (Eurygaster integriceps) є небезпечним шкідником, що виявляється вже на ранніх стадіях розвитку зернових, куди дорослі комахи перелітають після зимівлі. Є головною причиною невисокої якості зерна у Південні Україні, яка є основним ареалом його поширення. Хоча дає одне покоління протягом року, однак цього вистачає для масового розмноження клопа черепашки.
Зимівля клопів проходить у лісах та лісосмугахпід опалим листям. Коли навесні температура досягає +15°С, пепрелітають на озимину, спочатку заселяючи краї полів.
Ушкодження завдані у цей період клопом шкідливою черепашкою призводять до в’янення та загибелі спочатку центрального листка, а потім всієї рослини. На наступних стадіях розвитку рослини ушкодження призводять до сповільнення росту, недорозвинутості та безколосся.
Дуже плодовитий — самка відкладає до 150 яєць, ембріональний розвиток триває 7-15 днів. Личинки розповзаються та починають харчуватись через 2-4 дні, вони 4 рази линяють, а розвиток триває 30-40 днів.
Личинки ушкоджують пшеницю на фазі цвітіння — повна воскова стиглість, що призводить до безколосості та всихання зерна. Ушкодження завдані після фази повної воскової стиглості погіршує хлібопекарські якості, зниженню схожості та вмісту клейковини.
Для клопа черепашки притаманна циклічність розвитку та різкі підйоми та спади популяції. При цьому їх природніми ворогами є паразити: яйцеїди теленомуси, іноді мухи фазії.
Засоби захисту від клопа черепашки
Погодні умови можуть впливати на тривалість вильоту комах після зимівлі, так само, як і наступні стадії розвитку. Здебільшого проти личинок та імаго необхідно провести 2-3 обробки інсектицидами.
Оптимальний термін обробки — перевага личинок 1-гота 2-го віків, а 3-й представлений не більше 15-30%. Необхідно поспішати, адже кожні 3-4 дні запізнення зменшують ефективність препаратів на 20%.