Як садити ожину, догляд
Кущі ожини зустрічаються майже на всій території України. На смак ожина солодко-кисла ягода, яка має корисні та лікувальні властивості.
Ожина – кущова рослина, що належить до сімейства розоцвітих. Ожина цвіте, плоди мають чорний, темно-фіолетовий, червоно-чорний колір.
Яке місце вибрати для ожини та як її садити, щоб вона давала багатий врожай?
Де садити ожину
При виборі місця потрібно враховувати слабку зимостійкість ожини. Місце для висаджування ожини вибирайте сонячне або напівсонячне, захищене від холодних вітрів, адже ожина світлолюбна та теплолюбна рослина. Брак сонячного світла стане причиною дрібних та кислих ягід, а молоді пагони будуть витягуватися в гору затінюючи пагони з ягодами ожини.
Коріння ожини не переносить перезволоження грунту. Ділянки під ожину вибирайте сухі, щоб вона не затоплювалася водою протягом року. Ожина віддає перевагу суглинним грунтам.
Коли та як садити ожину
Садити ожину краще ранньою весною, але також її можна садити і восени. При висаджуванні ожини восени для запобігання вимерзання молодих рослин, надземну частину потрібно вкоротити до 30 см і утеплити на зиму.
Місце для весняного висаджування ожини потрібно приготувати заздалегідь, восени. Ділянку потрібно перекопати на глибину до 40 см і удобрити органічними та мінеральними добривами. На 1 м2 дають 50 г калійних добрив, 100 г суперфосфату, 5 кг перегною. Якщо грунт на ділянці глинистий, додайте трохи піску і торфу.
Як і малину, ожину садять в ямки або траншеї. Розмір посадкових ям 40 х 40 см, а глибина – 40 см. Відстань між рослинами повинна бути до 1 метра в залежності від сорту. Заповніть ямки на дві третини родючою землею. Якщо ви не провели попередню підготовку грунту восени, потрібно це зробити весною. Добрива слід ретельно перемішати з грунтом, щоб запобігти прямому контакту з корінням саджанців.
Присипаючи коріння саджанця землею, стежте, щоб прикоренева шийка була заглиблена не більше ніж на 2-3 см. Якщо вона виявиться на більшій глибині, то плодоношення може не бути цього року, але буде на наступний рік поки не сформуються нові бруньки ближче до поверхні.
Після висаджування – рослину поливаємо і присипаємо мульчею.
Догляд за ожиною
Якщо ви посадили ожину правильно і дотримувалися всіх вище вказаних рекомендацій, то догляд за ожиною буде дуже легкий.
Догляд за ожиною полягає в поливанні, прополюванні та розпушуванні грунту, підживленні та обрізанні.
Полив та підживлення ожини
Поливати ожину потрібно у засушливе літо та у період вегетації, та на початку цвітіння і в період зав’язування ягід.
Підживляти правильно висаджену ожину потрібно не раніше 3 року (курячим послідом розведеним водою) після висаджування.
Ожина розмножується насінням, відводками, прикореневими відростками.
Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ
Обрізка ожини
В перший рік після висаджування обріжте всі суцвіття, рослині потрібно добре вкоренитися, а не витрачати сили на плодоношення. У наступному сезоні кущ ожини віддячить вам рясним врожаєм.
Осіння обрізка. Обрізка ожини завдає чимало клопоту, проте, для нормального розвитку кущів цю процедуру необхідно робити регулярно. Так, перша обрізка ожини робиться через два роки після висаджування куща. Надалі обрізку необхідно проводити через такий же проміжок часу (рік-два), видаляючи старі пагони після плодоношення.
Весняна обрізка. Крім осінньої, також необхідно обрізати і в весняний період (при цьому вирізаються надмірно довгі плодоносні стебла, у яких підсохли верхівки). Таку обрізку проводять щорічно, залишаючи на кожному кущі не більше п’яти-шести плодоносних пагонів, чого буде цілком достатньо для збору гарного врожаю.
Якщо ваш сорт ожини залишається зимувати неприкритий, то стебла які залишені для плодоношення необхідно вкоротити в осінній період. Підрізають їх на однакову висоту – близько 1,5-1,8 метра.
Підготовка ожини до зими
На зиму кущі незимостійких ожини кладуть на землю. Щоб не пошкодити рослини, можна класти їх разом зі шпалерами – акуратно висмикнути опори і покласти на грунт. Кущі ожини зверху засипають торфом і листям, пізніше – закидають снігом.
Навесні кущі треба вчасно встигнути розкрити до сильного набрякання бруньок і зробити формуючу обрізку. Тобто – вкоротити занадто довгі пагони на прирості поточного року.