Секрети здорового врожаю плодових культур на присадибних ділянках
За останні роки сортовий набір плодових культур дуже змінився. Садоводи дедалі більше вирощують сортів інтенсивного типу на карликових і напівкарликових прищепах. Такі сорти потребують ретельнішого догляду, особливо в плані захисту від хвороб і шкідників. Насамперед це стосується перших весняних захисних робіт, коли формується майбутній урожай.
Препарати компанії «Сингента», зареєстровані для захисту плодових культур, повністю відповідають вимогам сьогодення: малотоксичні, високоефективні, з коротким періодом очікування після обприскування, безпечні для довкілля. Плодовим насадженням завдають великої шкоди понад 180 видів шкідників і безліч хвороб. Розгляньмо головні з них.
Шкідники
Брунькові довгоносики (сірий бруньковий довгоносик, букарка, казарка та ін.). У період набухання бруньок при температурі +6 °С починає живитися бруньками, вигризаючи їхній вміст. Пізніше пошкоджують молоде листя, розетки бутонів і молоді пагони. Пошкоджують яблуні, груші, кісточкові культури. Для захисту застосовують препарати Актара® й Енжіо ® у фазах набухання бруньок, зелений конус, розпукування бутонів.
Яблуневий квіткоїд. У період набухання бруньок починає живитися їхнім вмістом. У фазі розпукування бутонів самки відкладають яйця в бутони. Бутони не зацвітають, буріють і всихають. Яйця відкладають протягом 10–20 днів. При сильному заселенні пошкоджує до 80 % бутонів яблуні і до 30 % бутонів груші. Для захисту застосовують препарати Актара ® й Енжіо ® у фазах набухання бруньок, зелений конус, розпукування бутонів, рожевий бутон.
Кліщі (бурий плодовий кліщ, глодовий кліщ, грушевий галовий кліщ). Личинки починають відроджуватися в період розпукування бруньок. Личинки й дорослі кліщі висмоктують сік із бруньок і листя. Залежно від виду шкідника розвивається від 4 до 12 поколінь. Шкодять усім плодовим культурам. Для захисту застосовують новий препарат Вертімек ® або Тіовіт Джет ® — до цвітіння, після цвітіння та в період вегетації при сильному заселенні. При обробці препаратом Вертімек ® груші у фазі висування бутонів — перед цвітінням забезпечується захист проти грушевої медяниці і грушевого галового кліща.
Яблуневий пильщик (трач). Шкідник з’являється на початку цвітіння. Одна личинка може пошкодити до 6 плодів. Найбільша шкодо чинність проявляється при слабкому цвітінні: втрачається майже весь урожай. Пошкодження пильщиком нагадують пошкодження яблуневою плодожеркою. Для захисту застосовують препарати Актара ® й Енжіо ® до та після цвітіння.
Зелена яблунева попелиця. Починають шкодити після розпускання бруньок і продовжують протягом вегетації. Личинки висмоктують сік із молодих пагонів і листя. Особливо страждають молоді насадження. Для захисту застосовують препарати Актара ® й Енжіо ® при перших ознаках появи шкідника.
Яблунева плодожерка. Залежно від кліматичної зони розвивається 1–3 покоління шкідника. Живляться гусениці м’якушем і насінням плодів. Літ метеликів і початок відкладання яєць починається по закінченні цвітіння пізніх сортів яблук. Для захисту застосовують препарати Матч ®, Проклейм ® та Ампліго ®. Перше обприскування проти першого покоління збігається з початком цвітіння білої акації, наступні — залежно від погодних умов через 25–30 днів.
Ампліго® — новий двокомпонентний інсектицид контактної дії. В Україні цей препарат зареєстровано на томатах, яблуні й картоплі проти совок, листовійок, молей, довгоносиків, попелиці тощо. За рахунок унікальної препаративної форми захисний період Ампліго® суттєво подовжено. Препарат має ще низку переваг: високу ефективність проти шкідників у широкому діапазоні температур, овіцидну дію, високу початкову дію — так званий нокдаун-ефект, високу стійкість до змивання опадами.
Орієнтовні терміни боротьби з першим поколінням яблуневої плодожерки — початок цвітіння білої акації. Друге обприскування проти гусениць наступних поколінь яблуневої плодожерки проводять через 2–3 тижні залежно від кліматичних умов. Для цього застосовують інсектицид природного походження Проклейм®. Проклейм® — інсектицид кишково-контактної дії — швидко проникає у тканини рослин, де міститься у вигляді мікрорезервуарів. Гусениці, які живляться на рослині, поглинають препарат і протягом 1–4 годин втрачають рухливість і припиняють живитися. Повна загибель настає через 1–4 дні. Проклейм ефективно працює проти гусениць будь-якого віку. Крім того, у препарату сильна овіцидна дія — він знищує личинку всередині яйця або в момент виходу з яйця.
Хвороби
Парша. Хвороба починає уражувати рано навесні при температурі +4 °С. Уражуються листя (масні темні плями), пізніше плоди. При сильному ураженні плодів вони розтріскуються, при зберіганні загнивають. Для захисту застосовують препарати Хорус® (перше обприскування у фазі «мишачі вушка», наступне — висування бутонів — рожевий бутон) та Скор® (перше обприскування після опадання пелюсток, друге — плід-ліщина).
Альтернарія яблуні. Поширився за останні роки. У період цвітіння збудник хвороби інфікує квітки. Плоди передчасно забарвлюються, в насіннєвій камері добре видно сірий пухнастий міцелій. Плоди втрачають смак, не зберігаються. Навесні уражує також листя у вигляді округлих бурих плям. Швидше уражуються травмоване листя і дерева, які постраждали від морозів, посухи тощо. Для захисту застосовують препарати Хорус ® і Скор ®до та після цвітіння.
Борошниста роса. Уражує спочатку кінцівки молодих пагонів, потім листя, пізніше може уражувати плоди. Розвитку хвороби сприяє суха жарка погода. Для захисту застосовують препарати Хорус ® у фазі «мишачі вушка», наступне обприскування — у фазі висування бутонів — рожевий бутон, Топаз® та Тіовіт Джет ®— після опадання пелюсток та у фазі плід-ліщина.
Моніліоз. Хвороба уражує молоді пагони, листя й плоди. Пошкоджуються майже всі плодові і ягідні культури. Для захисту застосовують препарати: Хорус ® у фазі «мишачі вушка», наступне обприскування — у фазі рожевий бутон — початок цвітіння.
Гнилі плодів (склеротинія, монілія, парша при зберіганні). Хвороби починають розвиватися на рослинах на ранніх фазах розвитку плодових дерев. Застосування препаратів Хорус ®, Скор ®, Топаз® у фазах «мишачі вушка», рожевий бутон, плід-ліщина набагато зменшує імовірність сильного розвитку плодових гнилей.
Дуже часто терміни обробки проти шкідників і хвороб збігаються в часі, тому доцільно застосовувати бакові суміші препаратів (інсектицид + фунгіцид). Усі названі препарати змішуються між собою без обмежень і без ризику зниження ефективності.
Щоб уникнути придбання фальсифікованого продукту, радимо купувати препарати компанії «Сингента» у спеціалізованих магазинах із продажу засобів захисту рослин та насіння, а також у мережах супермаркетів «Епіцентр», «Леруа Мерлен» і «Нова Лінія».
Перелік магазинів ви знайдете на сайті : www.syngenta.ua, розділ Захист городу, саду, газону та у додатку для мобільних пристроїв «Енциклопедія гарного врожаю».