Активна мульча

Ми вже писали у багатьох статтях про використання мульчі. Мульча це добриво, це захист від пересихання грунту, але не всі знають що мульча може бути активною. Активна мульча це гаряча трава.

Активна мульча покращує структуру грунту, збагачує його гумосом, в якій активно заселяється мікроорганізмами, які виробляють мікро- і макроелементи.

aktivna_trava1

Що таке активна мульча або гаряча трава?

Активна мульча – товстий шар прілої трави, який перегниває прямо на грунті (грядка, квітник), перетворюючись в живильний компост. Активна мульча закладається на грядку в вигляді так званої «гарячої трави», яка попередньо полежала в купі, і в ній почався процес ферментації, що супроводжується підвищенням температури. Така трава виконує відразу кілька функцій. Її потрібно періодично поливати, підтримуючи оптимальні умови для переробки мікроорганізмами і хробаками.

Переваги активної мульчі (гарячої трави)

активна мульча чудово виконує функцію мульчування, захищаючи грунт від випаровування вологи, вивітрювання, росту бур’янів і створюючи сприятливі умови для грунтових жителів

– розмножуються грунтові мікроорганізми і хробаки. Грунтові мешканці переробляють рослинні решткти, при цьому підвищується якість землі.

– як добриво. Мікроорганізми, які харчують гарячою травою, не тільки покращують якість грунту, але і позитивно впливають на розвиток рослин. Вони виділяють біологічно активні речовини, які посилюють імунітет і сприяють більш активному росту вирощуваних культур.

– Вуглекислий газ. У процесі розкладання трави виділяється СО2 – той надзвичайно корисний газ для рослин. З нього і води в процесі фотосинтезу утворюються органічні сполуки, які є будівельним матеріалом для клітин. Тобто, культури краще розвиваються і отримують більше підживлення не тільки за рахунок кореневого , але також завдяки використанню СО2. У підсумку, рослини, навколо яких покладена гаряча трава, б’ють рекорди ро росту і дають вищі врожаї.

garyacha_trava4

– природний захист від хвороб. В активній мульчі природним чином з’являється і розмножується сінна паличка – чудодійні бактерії, з яких роблять Фітоспорін (біопрепарат для боротьби з грибковими захворюваннями різних культур). Сінна паличка виглядає як біла цвіль або наліт на траві. Вона пригнічує патогенну мікрофлору, тим самим захищаючи рослини від хвороб.

– триходерма – зелена цвіль, яка також є у перепрілій траві. У боротьбі з патогенами вона не менш корисна, ніж сінна паличка. Разом ці мікроскопічні помічники здатні придушити більшість збудників захворювань. З тріходерми роблять Тріходермін – теж дуже ефективний біопрепарат.

garyacha_trava3

Як зробити активну мульчу

Для того щоб мульча була активною, потрібно в свіжо скошеній траві (трава повинна бути дрібно порізана, як після зістригання машинкою – газонокосаркою ) потрібно запустити механізм ферментації. Це найкраще робити простим способом – нагорнувши її в одну купуг (можна ще й полити), або скинути у мішок (не поліетиленовий – з під цукру або будівельний) траву полити і поставити на сонечко. Трава досить швидко змінить колір, запах і температуру всередині. Все це ознаки початку ферментації. В такому стані гарячу траву можна розкладати під рослини, не на рослини, а навколо рослин. Мінімальний шар активної мульчі повинен бути не меншим 20 см і максимум до 30 см. При більш тонкому шарі мульча не буде активно розкладатися. З часом шар трави буде зменшуватися – його перероблять мікроорганізми і хробаки. Тому 4-5 разів за сезон траву потрібно докладати.

Увага! Суха трава перегниває за більш тривалий період. Для її ферментації знадобиться більше часу і додаткову працю у вигляді періодичного перемішування шарів (для прискорення процесу). Суха трава прекрасно виконує функцію звичайної мульчі і може бути розкладена поверх гарячої трави для захисту від втрат вологи. До речі, верхній шар в будь-якому випадку підсихає, тому використання сухої трави в такій якості дуже доцільно

Як прискорити процес перегнивання (ферментації)

Процес ферментації можна прискорити, поливши траву ЕМ-препаратами (до них відноситься Байкал, Емочки, Бокаши) або ферментними препаратами, створеними для прискорення дозрівання компосту (такими, як Оксизин або Комплезім). Перші містять агрономически корисні мікроорганізми, які переробляють органіку, харчуючись нею. А другі включають в себе ферменти, які прискорюють розкладання в рази в порівнянні з природними процесами, залучаючи грунтові мікроорганізми.

Схожі записи