Лимонник китайський – вирощування, догляд

Лимонник китайський (Schisandra chinensis) – в’юнка, корисна і дуже гарна рослина. Весною лимонник китайський цвіте білими запашними квітками, влітку дозрівають ягоди, які восени червоніють на тлі лимонно-жовтого листя.

Лимонник китайський не тільки корисна рослина, але й ще гарна декоративна прикраса на подвір’ї.

Корисні властивості лимонника китайського

У китайській народній медицині лимонник займає друге місце після женьшеню. Він теж швидко відновлює життєву енергію, підвищує загальний тонус організму. Але на відміну від женьшеню виростити лимонник може навіть садівник початківець.

У свіжому вигляді ягоди лимонника не вживають, так, як смак у них кислий і терпкий. Ягоди спершу сушать, а потім використовують для приготування компоту, соку, морсу, сиропу, вина, варення, джему, мармеладу. Правильно висушені плоди лимонника мають темно-червоний колір. Лікарські властивості зберігаються протягом двох років.Також використовують свіжий сік лимонника, додаючи невелику кількість до напою. Приємний тонізуючий напій яскраво-червоного кольору з освіжаючим смаком і лимонним ароматом. Сік лимонника покращує смак чаю, досить додати в чашку 1 чайну ложку.

М’якоть лимонника китайського багата на вміст органічних кислот. Знайдено в ній пектинові, дубильні і речовини Р-вітамінної активності. Ще є токофероли, або вітамін Е, аскорбінова кислота, або вітамін С, сапоніни, які виводять з організму холестерин.

limonnik_kitaiskii

Де садити лимонник китайський

Садити лимонник китайський потрібно одразу на постійне місце. Воно повинно бути: тепле, добре захищене від холодних вітрів, наприклад, поблизу садових будівель. Від того, де буде посаджений лимонник, багато в чому залежить успіх його вирощування. Вибираючи місце потрібно пам’ятати , що лимонник китайський в’юнка рослина, і його пагони можна спрямувати на альтанку чи арку.

Коли садити лимонник китайський

Найкращим часом для висаджування лимонника – весна, в кінці квітня – початку травня. Рекомендується висаджувати не менше 3 рослин, на відстані 1 м один від одного. При посадці біля будинку ліани садять, відступивши від стіни 1-1,5 м, щоб на корені не потрапляли вода з даху.

Дивіться відео про різнокольорову лаванду:

Як садити лимонник китайський

Найбільш життєздатні саджанці у віці 2-3 років. При невеликій висоті (10-15 см) вони мають добре розвинену кореневу систему.

.

Посадкову яму викопують глибиною 40 см, діаметром 50-70 см. На дно шаром 10 см потрібно насипати дренаж (керамзит, щебінь, бита цегла). Грунт повинен бути поживним. Посадкову яму засипають підготовленою грунтосумішшю (в рівних пропорціях: компост з листя, перегній, дернова земля – перемішати і додати 200 г суперфосфату і 500 г деревного попелу).

Під час висаджування не потрібно заглиблювати кореневу шийку, вона повинна бути на рівні грунту.

Щойно посаджені рослини рясно поливають, а прикореневу лунку засипають торфом або перегноєм. Таке мульчування навколо стовбура перегноєм буде перешкоджати швидкому випаровуванню вологи і одночасно підживлюватиме молоду рослину.

limonnik_kviti

Догляд за лимонником китайським у перший рік

Молоді ліани лимонника легко приживаються. Догляд за ними в перший рік полягає в притінюванні від яскравих обідніх сонячних променів, розпушуванні грунту, видаленні бур’янів, обприскуванні ліани теплою водою в суху погоду, ввечері або зранку, а також полив.

Підживлення лимонника китайського

Підживлення лимонника китайського у роки до плодоношення і в роки плодоношення відрізняється.

Підживлення лимонника китайського до плодоношення

Щоб листя лимонника була пишне, з третього року після висаджування в саду лимонник підживляють. В кінці квітня у пристовбурових колах розсипають 20-30 г селітри, з подальшим мульчуванням пристовбурового кола перегноєм або листовим компостом. Влітку через кожні 2-3 тижні підживляють рідкою органікою (перепрілим коров’яком або курячим послідом в розведенні 1:10 і 1:20 відповідно). Восени, після листопаду, під кожну рослину вносять 20 г суперфосфату і 100 г деревного попелу (посипали і сапкою заглибили на глибину до 10 см ).

Коли лимонник китайський почне плодоносити

Ліани лимонника починають цвісти і плодоносити на 5-6 рік життя, тобто через 3 роки після висаджування на ділянці. Ще через 2-4 роки настає врожайний період.

Підживлення лимонника китайського в роки плодоношення

Плодоносні ліани весною підживляють нітрофоскою (40-50 г / м2), після цвітіння вносять розведений і перепрілий коров’як або пташиний послід (по відру під кожну рослину), восени – суперфосфат (60 г) і сірчанокислий калій (30-40 г). Один раз в 2-3 року закладають в грунт на глибину 6-8 см компост (4-6 кг / м2).

Як поливати лимонник китайський

Як ми завжди зазначаємо, щоб рослина добре росла і плодоносила, їй потрібно забезпечити максимально наближені умови, що є на її Батьківщині. А на Батьківщині лимонник росте в умовах високої вологості повітря, тому в жарку погоду рослини обприскують теплою водою. Особливо потребують вологи молоді рослини. Дорослі ліани поливають в суху погоду, витрачаючи на одну рослину до 6 відер теплої води. Поливають і після кожної підгодівлі. Для збереження вологи після поливу грунт мульчують сухою землею, чи іншою мульчею.

limonnik_na_shpaleri

Опора для лимонника катайського

Як було вище зазначено, лимонник це в’юнка рослина. Лимонник добре вирощувати на шпалері. При такому вирощуванні промені сонця попадоютьна всі плоди рослини, що сприяє збільшенню розміру ягід. Лимонник без опори має вигляд невисокого чагарнику і частіше за все не плодоносить.

Для встановлення шпалери потрібні стовпи такої довжини, щоб після закріплення у грунті вони височіли над землею на 2-2,5 м. Вкопують їх на глибину 60 см, на відстані 3 м одна від одної. На стовпах натягують дріт в 3 ряди: нижню на висоті 0,5 м, інші через 0,7-1 м. У перший рік після висаджування пагони підв’язують до нижнього ряду дроту, в наступні роки – до вищерозташованих. Підв’язку проводять протягом усього літа.

На зиму підв’язані пагони залишаються на шпалері, знімати їх не можна.

Коли обрізати лимонник китайський

Лимонник починають обрізати на 2-3 роки після висаджування. До цього часу посилений ріст коренів змінюється розвитком надземної частини. Із численних пагонів залишають 3-6, інші видаляють на рівні грунту. У дорослих рослин малопродуктивні гілки у віці 15-18 років вирізують і заміняють молодими.

Обрізати лимонник краще восени, після листопаду. Якщо ліана сильно загущена, то обрізку можна зробити і в червні-липні. На прикінці весни і взимку ліани не обрізують, тому, що після обрізки відбувається рясне соковиділення (плач лози) і висушування рослин. Кореневу поросль можна видаляти тільки весною, причому робити це треба щорічно. Вирізучи кореневі пагони нижче рівня грунту.

При санітарній обрізці в першу чергу видаляють засохлі, поламані і дрібні гілки, що загущують крону. Своєчасно вкорочують довгі бічні пагони, залишаючи 10-12 бруньок.

Підготовка лимонника китайського до зими

Молоді рослини 2-3 роки після висаджування вкривають шаром листя завтовшки 10-15 см, а поверх кладуть лапник для відлякування гризунів. Дорослі ліани морозостійкі і в захисті на зиму не потребують.

.

Плоди лимонника готові до збирання, коли всі плоди на гроні будуть яскраво-червоного кольору, стають м’якими і прозорими. Збирають лимонник гронами разом з плодоніжками. Вони також мають лікарську цінність. Плодоніжки можна висушити, подрібнити і використовувати як ароматизатори в чай.

Плоди лимонника зберігаються погано, швидко пліснявіють і починають гнити. Тому в переробку їх слід пускати в день збору чи на наступний день. При переробці слід уникати подріблення насіння, тому, що заготовки будуть мати гіркий смак.

Правильно висушені плоди лимонника мають темно-червоний колір. Лікарські властивості зберігаються протягом двох років.

Схожі записи