Догляд за півоніями
Найчастіше півонії використовуються в декоративному садівництві — їх використовують в озелененні та для зрізування в букети.
Селекціонери здавна культивують півонії. На сьогодні відомі більше ста сортів півоній. Сорти півоній відрізняються розмірами і формами, забарвленням, будовою квітів, тривалістю цвітіння тощо.
За будовою квітки сорти півонії можна поділити на : немахрові з одним рядом широких пелюсток (Golden Glow), напівмахрові (Легіон Ханкор), махрові, напівкулясті (Діамантові), японські і анемоновидні (Лонгфелло), розовидні (Роберт Оутен) і корончаті (Канзас).
Якщо півонії були посаджені правильно, то перші 2 роки ваші рослини не потребують спеціального догляду. Догляд за півоніями полягатиме у поливі, прополюванні і розпушуванні грунту.
Полив півоній
Важливий для півоній своєчасний і систематичний полив, особливо на початку літа, в період активного росту рослини і бутонізації. Поливайте приблизно раз на тиждень, по 25-40 літрів води на кожен дорослий кущ півоній. Уважно стежте за підсиханням грунту навколо кущів під час літньої спеки, може знадобитися і додатковий полив півоній ( щодня).
Прополювання та розпушування грунту
Догляд за півоніями полягає у своєчасному видаленню бур’янів, це позитивно позначається не тільки на зовнішньому вигляді рослин, а й позитивно впливає на їх розвиток.
Розпушування грунту потрібно робити дуже бережно, щоб не пошкодити коріння куща. Глибина розпушування – не більше 5-7 см. Розпушування бажано робити після поливу або дощу, це виключить утворення земляної кірки.
Добриво для півоній
Догляд за півоніями також полягає у підживленні, на третій рік після правильної посадки, коли рослини починають активно цвісти.
- Всього на рік потрібно робити три підживлення півоній.
- Перше підживлення півоній – азотно-калієве, ранньою весною, можливо, відразу ж після сходу снігу. Навколо куща розсипається 10-15 г азоту і 10-15 г калію. Добриво слід сипати тільки на грунт, уникаючи попадання на кущ.
- Друге підживлення – азот, калій і фосфор. Час проведення в період бутонізації півоній, щоб поліпшити якість цвітіння. Кількість добрив азотно-калієво-фосфорнго підживлення – по 10 г, 12 г і 15 г.
- Третє підживлення проводиться через 12-15 днів після цвітіння, необхідне воно для стимулювання утворення великих бруньок відновлення, що забезпечить ріст та цвітіння на наступний рік. Підживлення калієво-фосфорне, по 12 г і 20 г добрива.
Розмноження півоній
Півонії розмножуються насінням та поділом куща
Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою
Обрізка півоній
Найважливіше в підготовці півоній до зими – це обрізка. Обрізати півонії восени потрібно з другої половини жовтня по першу декаду листопада (в залежності від регіону). Не можна робити обрізку півоній раніше цього часу, тому що рослина ослабне і буде вразлива до хвороб, а також гірше буде цвісти наступного. Обрізають трав’янисті півонії (на фото зверху ростуть нові пагони, старі всі обрізані ) на одному рівні з грунтом, так щоб не залишалися пеньки.
Деревовидні півонії потрібно обрізати весною, тоді коли бруньки починають прокидатися (два фото внизу). Робимо омолоджуючу обрізку, обрізаємо пагони до першої бруньки яка прокидається. Слабкі пагони обрізають на висоті 10 -15 см.
Якщо під час обрізки на вулиці стоїть посушлива погода, то не забудьте рясно полити рослину. Щоб вберегти її від хвороб приберіть листя і обрізані пагони з газону і спаліть їх. Більшість садівників після обрізки підживляють рослину дерев’яним попелом (300 гр.) і кістковою мукою (200 гр).
Укриття півоній на зиму
На зиму півонії вкривають торфом, компостом або тирсою шаром 15 см. Солому або листя для цих цілей краще не використовувати, адже вони можуть викликати грибні захворювання. Навесні укриття акуратно забирають. Частину торфу або іншого органічного матеріалу, що використовувався для укриття, можна залишити в якості мульчі.
Хвороби і шкідники півоній
Півонії схильні lо захворювань сірої гнилі, особливо на сирих, кислих, глинистих грунтах, а також у разі внесення надлишкової дози азотних добрив. З інших захворювань небезпеку для півоній представляють коричнева гниль (фітофтороз), іржа, плямистість листя (септоріоз, аскохітоз (ascochitosis), кладоспоріоз), борошниста роса, загнивання коренів (фузаріоз, ризоктоніоз), стеблові гнилі.
Для профілактики проти хвороб півонії ранньою весною чи пізньою осінню (один раз на рік) обробляють мідним купоросом (100 г на 10 л води). Обприскування проводять до і після цвітіння.
Як посадити півонії, читайте у статті “Як садити півонії”.
Читайте більше на KvitkaInfo.com: квіти, домашні рослини, сад, город, ландшафтний дизайн.