Корисні властивості кропу. Зберігання

З першими теплими днями навесні разом з ранньої травою з’являються і перші гілочки кропу. І вже тут господині свого шансу не втрачають. Вони починають додавати кріп в кожну страву, особливо в салати. І відчувається, як молода рослина просто таки насичує втомлений за зиму організм свіжими вітамінами. Так яка ж користь від його вживання?

Кріп запашний – це однорічна трав’яниста рослина родини окружкових. Висота куща кропу може бути більше метра. У їжу вживають листя кропу, а для солінь – парасольки з насінням. Кріп – рослина невибаглива, росте повсюдно і вимагає мінімального догляду.

Завдяки характерному запашного смаку і аромату, рослина широко застосовується як спеція. Кухарі та домогосподарки охоче використовують як зелень, так і плоди кропу. Для довання стравам і консерваціям неповторного смаку до них додають кріп в свіжому, солоному або сушеному вигляді. З кропу виробляють ефірну олію, яка знайшла широке застосування в миловарінні, лікеро-горілчаній, харчовій та консервній промисловості.

У народній медицині використовується насіння кропу. Запасаються інгредієнти після повного дозрівання кропу. Щоб заготувати траву зрізують і зв’язують у невеликі пучки, розвішуючи в вентильованому приміщенні. Після висихання кріп обмолочують і зберігають протягом 24 місяців.

Склад і калорійність кропу

Кріп на 85% складається з води, на 6,3% – з вуглеводів. На білки і клітковину припадають приблизно рівні частки – по 2,5% і 2,8% відповідно. До складу кропу так само входять зола, жири та органічні кислоти.

Кріп є джерелом широкого спектру вітамінів групи В, так само в ньому присутні токоферол, аскорбінова кислота і бета-каротин.

Серед мікро- і макроелементів в кропі зустрічаються натрій, залізо, калій, марганець, кальцій, мідь, магній, фосфор і цинк.

Калорійність кропу: в 100 г міститься 40 ккал.

kryp2

Корисні властивості кропу

  • Кріп корисний при анемії. Завдяки вмісту вітаміну А, фолієвої кислоти і заліза, щоденне вживання кропу призводить до підвищення гемоглобіну крові.
  • Ефірну олія кропу застосовують як жовчогінний засіб. Сам кріп діє як сечогінне і застосовується при набряках і хворобах сечостатевої системи.
  • Ретинол – вітамін А – сприяє зміцненню судин, анетин живить стінки судин і сприяє їх розширенню. Як наслідок – зниження тиску.
  • Кріп корисний жінкам в період лактації, так як посилює її.
  • Седативні властивості кропу допомагають при безсонні.
  • Кріп має знеболюючий ефект. Разом з властивістю нормалізувати процес травлення він може полегшити стан при виразковій хворобі.
  • Застосування кропу доцільно при бронхітах, пневмонії. Обумовлено це тим, що в листках і насінні рослини є олії, що сприяють відходженню мокротиння з легень. При використанні пряної трави мокрота розріджується і легко відходить зі стінок легенів назовні. Кашель з сухого змінюється на мокрий і легко проходить.
  • Якщо мучить підвищене газоутворення і метеоризм, насіння кропу зупиняють їх. Тому їх рекомендують вживати після вживання в їжу бобових.

Зберігання кропу зимою

Перед тим, як сушити кріп, його миють і перебирають. Зелень, залишену на столі, обов’язково перевернути кільки разів. Залежно від початкової вологості листя, погодних умов і шару зелені через 2-3 дня кріп повністю висихає і готовий до зберігання.

Як заморозити кріп на зиму в морозильній камері? Промиту і перебрану зелень обсушують, розкладають в контейнери або пакети і укладають в морозильну камеру. Не варто використовувати великі ємності, оскільки повторному заморожуванню овочі та зелень не піддаються і повинні використовуватися якомога швидше. Можна зрупувати кілька пагонів кропу, завернути їх в поліетиленові пакети чи плівку. Заморожене листя кропу зберігає свої властивості, включаючи смак і запах, до 6-8 місяців. І скориставшись таким способом, можна забезпечити вітамінну добавку до страв аж до наступного сезону.

Рецепт настою з насіння кропу

2 чайні ложки подрібнених плодів кропу залити 0,5 л окропу, настояти 1 годину, після цього процідити. Випити цей настій протягом 2 днів, по 1 склянці на день, в кілька етапів – 1-2 ковтки за один раз. Цей настій приймають при захворюваннях підшлункової залози, при колітах різного походження, як заспокійливий засіб при безсонні, для посилення секреції молока у жінок в період лактації.

Протипоказання до вживання кропу

Перед тим, як починати лікування циститу та інших захворювань за допомогою кропу необхідно відвідати лікаря і проконсультуватися на рахунок дозування і рецепта. Незважаючи на чудодійну властивість, трава може принести шкоду. Перед початком застосування важливо не тільки вивчити користь і протипоказання до застосування, але і провести ряд обстежень, які допоможуть визначитися з наявністю або відсутністю патологій і захворювань, при яких заборонено застосовувати кріп. В окремих випадках рослина завдає непоправної шкоди.

До протипоказів належить гіпотонія, алергічні реакції на кріп, а також менструація у жінок.

Схожі записи