Цикламен: догляд та пересадка

Популярність цикламена зростає щороку. До хатніх відносять два види цикламена – європейський та перський цикламен. Ці два види підкорюють оточуючих своїм чудовим цвітінням.

ciklamen_perskii

Цикламен перський (Cyclamen)

Цикламен – бульбова рослина, яка відноситься до роду трав’янистих багаторічників. Цвіте гарними квітами різного кольору в осінньо-зимовий період, коли так мало яскравих сонячних днів. Його ніжні квіти створюють в кімнаті затишну і радісну атмосферу. У природі квітка цикламен зустрічається в Ірані і Північно-Східній Африці, проте найчастіше – в Туреччині та Італії.

Сік цикламена в розведеному вигляді використовується для лікування гаймориту: він дуже концентрований, при неправильному використанні може спалити слизову.

Як кімнатну рослину вирощують цикламен тільки двох видів: перський і європейський. Найбільш поширений – цикламен перський.

evropeiskii_ciklamen

Цикламен європейський

Другий за популярністю в наших будинках вид цикламена – цикламен європейський, його ще називають альпійською фіалкою. Квітки цього виду цикламена дрібніші (не більше 2-4 см в діаметрі) ніж у цикламена перського і мають приємний запах. Цей вид формує бічні бульби, які можна використовувати при розмноженні.

Умови догляду за цим цикламеном дуже схожі на догляд цикламена перського, але не такі суворі. Період цвітіння – з ранньої весни до пізньої осені. Впродовж періоду спокою рослина перестає цвісти, листя не скидає. Температура в зимовий період повинна бути зниженою, а полив мінімальним.

collage_ciklamen_1

Як вибрати цикламен у магазині

А точніше, на що слід звернути увагу при купівлі цикламену.

Уважно огляньте рослину з усіх боків чи немає шкідників. Листя мають бути твердими і не повинні обвисати. Бульба у цикламена перського повинна бути на поверхні, гладкою на дотик, не зморщеною. Цикламен рекомендують купувати на початку цвітіння, тобто у жовтні – листопаді. Краще, якщо більшість бутонів будуть нерозкриті, тоді квіти будуть тішити вас своїми гарними квітами довше. Правильно вибрана рослина – запорука успіху у вирошуванні.

Адаптація цикламену після покупки

Іноді, на наступний день після того, як ви принесли цикламен додому, він опускає квіти і навіть листя. Не впадайте у відчай – для цикламена це цілком природна поведінка. Йому потрібно звикнути до нового середовища, а ви постарайтеся створити йому ті умови, в яких йому буде комфортно. Цикламен повинен займати в будинку найсвітліше і прохолодне місце. Перевірте субстрат, і якщо він сухуватий, полийте рослину; поливати краще в піддон – в цьому випадку рослина отримає рівно стільки вологи, скільки їй потрібно. Збільшіть вологість повітря. Не підживляйте цикламен 30 днів після покупки, адже продають рослини добре підживленими.

collage_ciklamen2

Догляд за цикламеном

Доглядати за цикламеном неважко, якщо дотримуватися деяких правил.

Яскравість світла для цикламену

Цикламену потрібне досить яскраве світло, але без прямих сонячних променів, адже цикламен росте у лісах і садах під деревами.

Полив та вологість повітря для цикламену

Вода для поливу обов’язково повинна бути м’якою, відстояною, кімнатної температури. У період цвітіння поливати рослину треба рясно, щоб вода не застоювалась. У період спокою полив потрібно значно зменшити, але поливати так, щоб грунт не пересихав. Поливати цикламен потрібно під корінь, вода не повинна потрапляти на верхню частину бульби і на пагони. Це може стати причиною загнивання рослини. Найбільш зручно наливати воду в піддон.

Обприскування цикламен не потребує. Якщо в приміщенні дуже жарко, збільшіть вологість повітря навколо рослини. Це допоможе рослині впоратися зі спекою.

collage_ciklamen3

Температура повітря для цикламена

Температурний режим важливий для цикламенів. Ці рослини люблять прохолодне повітря. Комфортна для них температура 14-16 градусів C. Влітку температура не повинна перевищувати 25 градусів C. У холодну пору року горщики з цикламенами треба розташовувати подалі від опалення та інших джерел тепла. Цикламени не люблять протягів, але приміщення має час від часу добре провітрюватися.

Коли підживляти цикламен

Добриво – дуже важлива частина у догляді за цикламеном. Від нього залежать розвиток і тривале цвітіння. Підживляють 1 раз на 2 тижні, використовуючи комплексні добрива для квітучих рослин. У період спокою цикламен не підживлюють.

collage_ciklamen6

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Пересадка цикламену

Пересаджувати цикламен потрібно влітку, (тому що він зацвітає у вересні- жовтні), коли починається ріст молодих листочків. Горщик не повинен бути надто великим ( між краєм горщика і бульбою має бути відстань не більше 2 см). Обов’язково слід зробити дренаж. Грунт використовуйте стерильний. При пересадці бульбу не можна сильно заглиблювати, вона повинна виглядати із землі від третини до половини. Пересаджуйте рослину обережно, щоб не пошкодити коріння. Зазвичай рослину пересаджують способом перевалки із грудкою землі.

Пересаджений цикламен перебуває у стані стресу, рослину ставлять у притінене і, бажано, в прохолодне місце. Поливати спочатку треба помірно, а коли помітете активний ріст листя, то переставте вазон на постійне місце і збільшіть полив, підживіть рослину.

collage_ciklamen4

Розмноження цикламену

Цикламен розмножується насінням або діленням бульби.

Хвороби та шкідники

При правильному догляді рослині не загрожують ні комахи, ні вірусні чи бактеріальні захворювання. Неправильний догляд може привести до загнивання цибулини чи появи шкідників.

Цикламен можуть вражати такі шкідники: павутинний кліщ, цикламенів кліщ, щитівка.

Цикламен не цвіте?

Цикламен не зацвіте, якщо він отримує мало води при поливі, або якщо мала вологість повітря (Як збільшити вологість повітря?). Не цвіте цикламен і в дуже теплому приміщенні, особливо якщо він до такої температури не звик. При дотриманні всіх умов догляду, цикламен обов’язково зацвіте.

Догляд за цикламеном після цвітіння

Після цвітіння у цикламена жовтіє листя, що свідчить про те, що він готується до періоду спокою. Жовті листя краще видаляти способом викручування до тих пір, поки вони не відокремляться від цибулини. Полив зменшують.

Схожі записи