Сорт винограду «Різамат»

Узбецький сорт винограду „Різамат” свого часу був поширений лише в Туркменистані, Узбекистані, Грузії. Адже він доволі вибагливий: теплолюбний, чутливий до шкідників і захворювань. Але його смакові й естетичні якості настільки подобаються виноградарям, що вони зуміли навчитись вирощувати такий вередливий сорт і в суворіших кліматичних умовах, зокрема і в Україні.

„Різамат” потребує значного догляду. Але його солодкі соковиті ягоди винагороджують усі зусилля. Смак дуже яскравий. Овальні ягоди містять кілька дрібних насінин. Крім споживання у свіжому вигляді, сорт використовують на родзинки та в кулінарії. Після дозрівання грона не радять довго залишати на кущах: смак перестиглих ягід погіршується. Виноградини можуть розтріскуватися. Щоб колір був рівномірно насичений, можна прорідити листя — сонце матиме доступ до кожної ягоди.

Виноград середньостиглий. Врожай добре транспортується. Але для тривалого зберігання не надається.

Для саджанців вибирають сухе і тепле місце, ґрунт теж має бути добре дренований. Найкращий час садити виноград — весна. Не варто пробувати розмножувати сорт «Різамат» на уражених філоксерою землях. У заздалегідь заготовлені ямки завглибшки 60–100 см насипають дренаж (25 см) і землесуміш (садова земля, пісок, торф, перегній). Саджанці підв’язують і рясно поливають.

Тривалих дощів „Різамат” не любить. Йому підходить помірний полив. Якщо вологи і навіть підживки забагато, ягоди можуть розтріскуватися.

Першої осені кущі не обрізають, а з наступної — щороку. Якщо кущ «Різамату» інтенсивно росте, зайві пагони видаляють прищипуванням.

Виноград можуть пошкоджувати мілдью, оїдіум, тому часто треба обприскувати лозу фунгіцидами. Допомагають також профілактичні заходи: пасинкування, проріджування, щоб кущі добре провітрювалися.

„Різамат” не схильний до самоперевантаження. Можна обробляти кущі стимулятором росту гібереліном.

Морозостійкість сорту доволі низька — він може підмерзати вже при 16–18 градусах. Тому, очевидно, українським виноградарям не обіцятися без укривання лози.

Схожі записи