Як доглядати за жоржинами та зберігати їх зимою
Купуючи бульби жоржини у квіткових магазинах, уважно треба дивитися на бруньки у бульбах, а сама бульба має бути твердою і гладкою, це забезпечить цвітіння у перший рік.
Для пишного і тривалого цвітіння необхідно забезпечити правильний догляд протягом активного росту, в період формування бутонів, під час та після цвітіння. Та особливу увагу потрібно приділити зберіганню жоржини до весни.
Мульчування грунту навколо жоржини
Мульчування ділянки відіграє важливу роль у догляді за жоржинами, адже це захист від слимаків і від бур’янів. Також мульча не дозволить грунту пересихати у спекотні дні.
Поливання та добриво для жоржини
Поливати жоржини потрібно рясно 1-2 рази на тиждень, але не дозволяйте волозі застоюватися в коренях: бульби жоржини схильні до загнивання. У сильну спеку зберегти вологу допоможе підгортання землі після поливу. Перед наступним поливанням, ґрунт від стебел потрібно відгребти, полити рослину, а потім знову підгорнути.
У процесі активного росту підживляти жоржини потрібно кожних 14 днів, чергуючи мінеральні добрива з органічними: мін добрива (15 г на 1 м3), настоянка коров’ячого гною (1:10) або пташиного посліду (1:20). З появою перших бруньок починають вносити суперфосфат і калійні добрива з розрахунку 30 г на відро води. Підживляти жоржини потрібно у ввечері, а найкраще після дощу.
Опора для жоржини
У жоржини порожнисте стебло, і сильний вітер або рясний дощ можуть зламати його, тому необхідно підв’язати ці тендітні квіти до опори. Якщо ж стебло зламалося, потрібно прикласти до стебла міцну гілку, закріпити її, і сперти так щоб стебло не хиталося. Своєчасний і уважний догляд за жоржинами може зберегти навіть зламаний пагін, який буде тішити вас пишним цвітінням.
Обрізування жоржини
Для досягнення максимально великих квітів жоржини, потрібно обрізати додаткові бутони. На кожній квітконіжці залишаємо 1-2 бутона, інакше суцвіття будуть менші за розміром і не такі декоративні.
Відцвілі бутони потрібно своєчасно видаляти, щоб вони не затримували формування і ріст нових бутонів. У жоржини високих сортів протягом усього сезону видаляйте нижні бічні пагони(вони забирають багато поживних речовин), а ці відростки можна використовувати як живці. У низькорослих (помпових, кактусових) і в одиночних кущів жоржини бічні пагони можна не видаляти, вони будуть більш пишніші.
Шкідники жоржини
Жоржинам загрожують такі шкідники: слимаки (їдять стебла), щипавки(обгризають бутони), трипси, попелиця, кліщі і гусениці. Від слимаків і щипавок допомагають відвари полину або чистотілу (при перших ознаках шкідників, раз на тиждень обробляйте рослину ввечері). Від трипсів, кліщів, попелиць і гусениць допомагає обприскування жоржини системними інсектицидами.
Викопування жоржини
Після перших заморозків бульби жоржини потрібно викопати, обрізати листя й пагони, залишивши лише п’ять-десять сантиметрів стебла. Викопувати бульби жоржини краще вранці, в суху погоду, щоб вони встигли просохнути на повітрі і стати менш “крихкими”.
Обкопуємо бульбу жоржини на відстані 25 см від стебла, щоб обрізати довгі провідні коріння, акуратно підважте лопатою або вилами і витягуйте бульбу. Ретельно очистіть бульби від грудок землі, і переверніть їх для просушування.
Коли викопаєте всі бульби жоржини, промийте їх із садового шлангу водою, від грунту, в якому містяться мікроорганізми, що несуть захворювання.
Як зберігати жоржини до весни
Правильне зберігання жоржини взимку – це запорука успіху у їх вирощуванні. Щоб бульби добре збереглися, вони не повинні бути надто сухими ( навесні вони дають слабкі паростки). Недостатнє просушування призводить до того, що коріння під час зберігання згниють. Якщо на бульбах виявлені якісь пошкодження, їх потрібно підрізати, а потім присипати вугіллям. Кореневі шийки припудрюють попелом або крейдою, щоб вони під час зберігання не гнили.
Найкраще зберігати бульби жоржини в ящиках, пересипані сухим торфом, або тирсою хвойних порід, чи піском. Температура повітря 3-5 ° С, а вологість повітря має бути не більше 60-70% , приміщення в якому будуть зберігатися бульби жоржини, має добре провітрюватися.
Якщо немає підвалу і вам доведеться зберігати бульби жоржини в квартирі, їх потрібно скласти в поліетиленові пакети (в них зробити дірочки голкою, щоб бульби дихали), присипати тирсою, піском або сухим торфом, туго зав’язати, викласти в картонні коробки і поставити у прохолодне місце, наприклад: на засклений балкон. В цьому випадку вам доведеться весь час пильнувати за температурою на вулиці, бо різке похолодання або морози, можуть знищити бульби жоржини.