Катальпа: опис, догляд, розмноження

Катальпа – декоративне дерево з великими квітами.

Катальпа (Catalpa) – це рід квітучих дерев родини бігнонієвих. Його представники поширені у теплих та субтропічних регіонах Північної Америки, Карибів, Східної Азії.

У квітникарстві найчастіше вирощують катальпу великолисту (Catalpa bignonioides). Це листопадне дерево, висота якого може досягати 3-4 метрів. Листя катальпи великолистої великі, серцеподібні, довжиною до 20 см. Квіти катальпи великолистої білі, з бурими вкрапленнями в серединці і двома жовтими вусиками. Вони красиво згруповані в суцвіття, пірамідальної форми.

katalpa11

Догляд за катальпою

Посадка катальпи і догляд за нею не відрізняється від загальних правил вирощування будь-якого декоративного дерева.

Катальпа – це досить невибаглива рослина. Але при висаджуванні катальпи потрібно врахувати, що їй потрібно багато місця: між нею та іншими рослинами слід зберігати дистанцію 4-5 м. Склад ґрунту, яким ви заповните яму завглибшки 1 м і діаметром 70 см, має бути приблизно таким: пісок (2 частини), перегній (3 частини), торф (1 частина) і листова земля (2 частини). До цієї ґрунтової суміші слід додати 50 г фосфоритного борошна і від 5 до 8 кг деревної золи. Кислотність ґрунту має бути в межах 6,5-7,5 pH.

Катальпу потрібно садити на сонячних місцях.

Катальпа вимагає помірного поливу в засушливе літо.

Катальпу слід підгодовувати мінеральними добривами в період активного росту, з квітня по вересень. Добрива вносять кожні 2-3 тижні.

Обрізка катальпи

Обрізкою катальпи потрібно зайнятися навесні, поки на дереві не почали бубнявіти бруньки ( кін лютого – поч березня): видаліть підмерзлі, пошкоджені, хворі й сухі гілки. Формують рослину зазвичай із висотою штамба 1,2-2,0 м, над яким катальпа розгалужується в низьку крислату крону з 4-5 скелетними гілками. Надалі скелетні гілки дерева при необхідності вкорочують, а загущуючі гілки та пагони вирізають.

katalpa_2

Розмноження катальпи

Катальпу можна розмножувати насінням, живцями.

Розмноження насінням – це найпростіший спосіб. Насіння катальпи висівають в неглибокі ємності з пухким, добре дренованим субстратом. Субстрат повинен бути злегка вологим. Ємності з насінням накривають плівкою або склом і поміщають в тепле місце з температурою 22-25 °C. Сходи з’являються через 1-2 тижні. Зацвіте катальпа через 5 років після початку “життя”, і цвістиме впродовж 3-3,5 тижнів у середині червня або на початку липня.

Розмноження живцями – це більш складний спосіб. Живці катальпи заготовляють влітку. Їх довжина повинна бути близько 10 см. Живці висаджують в ємності з пухким, добре дренованим субстратом. Субстрат повинен бути злегка вологим. Ємності з живцями поміщають в тепле місце з температурою 22-25 °C. Живці вкорінюються через 2-3 тижні.

Шкідники і хвороби катальпи

І до шкідників, і до хвороб катальпа стійка, але іноді, якщо вона може бути ослаблена, їй можуть завдавати шкодишпанські мушки, від яких рослину можна позбавити дворазовою обробкою Децисом або Фастаком. Гірше, якщо на катальпі оселяться стовбурові шкідники рогохвости – перетинчастокрилі комахи, дорослі особини яких схожі на шершнів. Самиці відкладають яйця в деревину катальпи, а личинки, що з’явилися з них, прокладають у ній ходи й забивають їх буровим борошном. Пошкоджені личинками рогохвостів дерева слабшають і починають сохнути. Як правило, катальпи, у яких живуть рогохвости, врятувати не вдається. Але можна вберегти дерево за допомогою профілактики: здорові й сильні рослини рогохвостами не пошкоджуються.

Схожі записи